کره ای ها از طریق قاچاق، بازار ایران را برای خود حفظ کردند

به گزارش درگ فایل، در ادامه سابقه خصمانه کره جنوبی در همکاری اقتصادی با ایران، به تازگی رئیس کل بانک مرکزی از سودجویی جدید کره ای ها علیه ملت ایران علی رغم بلوکه کردن 7 میلیارد دلار پول ما در بانک هایشان خبر داد.

کره ای ها از طریق قاچاق، بازار ایران را برای خود حفظ کردند

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، عبدالناصر همتی در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به تامین منابع مورد نیاز برای خرید نزدیک 16.8 میلیون دز واکسن کرونا، گفت: اینکه قبلاً انجام نشده به این دلیل بود که فکر می کردیم از منابعی که در کره داریم بتوانیم تامین کنیم و برای همین نیز سازمان بهداشت جهانی و کارگزار مربوطه به آن از دولت آمریکا مجوز گرفته بود که از طریق کره پرداخت شود. ما فکر می کردیم کره این کار را می کند، ولی در آخرین لحظه گفتند شما تعهد بدهید که فرایند را قبول دارید چرا ما قبول نکردیم، چون باید 180 میلیون یورو را منتقل می کردیم از طریق بانک جی پی مورگان آمریکا و تبدیل به دلار می شد و از آنجا به اروپا و بانک سوییسی منتقل می شد، ولی کره ای تضمین ندادند که این پول را به بانک مزبورمنتقل کنند.

رئیس کل بانک مرکزی سپس با اشاره به بلوکه شدن 7 میلیارد پول ملت ایران توسط کره ای ها اضافه نمود: الان هفت میلیارد دلار پول ما در کره سپرده است، اما آن ها از ما مطالبه می کنند که هزینه نگهداری پول را بگیرند و این زشتی کار دولت کره است و حتی تضمین هم نمی دهند که آمریکایی ها برداشت نکنند.

گفتنی است کره ای ها که هم اکنون در موضوع خرید واکسن این چنین پشت ایران را خالی کرده اند و از سویی هم 7 میلیارد دلار پول ملت ایران را بلوکه کرده اند، در گذشته نیز اقدامات خصمانه و سودجویانه ای علیه ما انجام داده اند.

دو تولیدکننده بزرگ لوازم خانگی کره جنوبی یعنی سامسونگ و ال جی، از مدت ها قبل از تشدید تحریم ها علیه کشورمان، در بازار ایران جولان داده و به نوعی بازار ایران را قبضه کردند. آن ها حتی از حمایت ویژه برخی مسئولان برخوردار بوده اند به طوری که پس از اعلام تخلف سه هزار میلیارد تومانی ال جی در سال 95، نعمت زاده، وزیر وقت صمت در نامه ای به گمرک، استدلال مسئولان گمرک را در محاسبه جریمه اشتباه دانست و خواستار اقدام فوری گمرک برای لغو این تصمیم شد.

پس از تحریم ها نیز هر چند کره ای ها ظاهرا به طور رسمی از ایران رفتند، اما با توجه به اینکه بازار ما را به خود وابسته کرده بودند، این بار از طریق قاچاق، این بازار را برای خود حفظ کردند، با این تفاوت که این بار می توانستند از هزینه های گمرکی هم فرار کنند. آش آنقدر شور شد که حتی رئیس کل بانک مرکزی از گستاخی شرکت های کره ای علیه ایران به پشتوانه قاچاقچی ها انتقاد کرد.

عبدالناصر همتی اظهار کرد: مقامات کره پول های ما را نمی دهند به آن ها گفتم اگر ندهید دیگر اجازه نمی دهم کالا های سامسونگ و ال جی به ایران بیاید.

وی ادامه داد: دیدم خیلی جوابی نداشتند و حساسیتی نشان ندادند. برایشان مهم نیست. کالایشان را از طریق دبی (امارات) می فروشند و از طریق لنج ها در کنگان و نظایر آن به داخل کشور می آید. معلوم است جواب ما را نمی دهند، چون کالایشان را (از طریق قاچاقچی ها) می فروشند!

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 بهمن 1399 بروزرسانی: 11 بهمن 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 829

به "کره ای ها از طریق قاچاق، بازار ایران را برای خود حفظ کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کره ای ها از طریق قاچاق، بازار ایران را برای خود حفظ کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید