کشف قدیمی ترین و بزرگترین اثر تاریخی تمدن مایا

به گزارش درگ فایل، محققان دانشگاه آریزونا پیروز به یک اکتشاف بزرگ شدند که می توان آن را قدیمی ترین و بزرگ ترین اثر تاریخی ایجاد شده توسط تمدن کهن مایا تا به امروز نامید.

کشف قدیمی ترین و بزرگترین اثر تاریخی تمدن مایا

ایسنا: این سازه با استفاده از فن آوری سنجش از راه دور (لیدار) کشف شده و دارای 1400 متر طول و 10 تا 15 متر ارتفاع است که بنابر اعلام باستان شناسان در محوطه باستانی واقع در ایالت تاباسکو مکزیک و در نزدیکی مرز این کشور با گواتمالا کشف شده است.

این سازه تاریخی که قدمت آن به حدود 3 هزار سال می رسد، قدیمی ترین اثر ساخته شده در دوره تمدن مایا و بزرگترین اثر در تاریخ قبل از اسپانیایی منطقه محسوب می گردد که تا به امروز شناخته شده است و به احتمال فراوران برای انجام مراسم های بزرگ و دسته جمعی مورد استفاده قرار می گرفته است.

پروفسور تاکشی اینومتا از محققان دانشکده باستان شناسی دانشگاه آریزونا در این باره گفت: با استفاده از فنآوری سنجش از راه دور (لیدار) متوجه حضور یک سکوی بسیار بزرگ شدیم و با استفاده از انجام آزمایش های دقیق تر وجود یک بنای بزرگ به شکل شکو و مستطیلی تائید شد. این منطقه توسعه یافته و جنگل نیست و مردم در آن زندگی می نمایند اما به دلیل بزرگی و صاف بودن آن تا به امروز ناشناخته باقی مانده بود. این اثر شبیه به یک چشم انداز طبیعی است اما آنالیز ها نشان داد که دارای شکل طراحی شده بسیار خوبی است.

باستان شناسان با کاوش در این محوطه به این نتیجه رسیدند که این اثر تاریخی بزرگ بین 1000 تا 800 سال پیش از میلاد مسیح ساخته شده است.

مایاها یکی از بزرگ ترین تمدن های نیم کره غربی را که بخش های بزرگی از آمریکای مرکزی را دربرمی گرفت، به وجود آوردند. شهرهای متعلق به این تمدن معمولا شامل معابد هرمی شکل و ساختمان هایی با تخته سنگ های بزرگ بود. زراعت و صنعت ساخت فولاد، سیستم های آبیاری ویژه و سیستم نوشتاری هیروگلیف از ویژگی های این تمدن بود.

اما تمدن مایاها در فاصله بین 800 تا 1000 میلادی به سرعت دچار افول شد که دانشمندان جنگ، آب و هوا، بیماری و سیاست را از عوامل موثر بر این رویداد می دانند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 16 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 470

به "کشف قدیمی ترین و بزرگترین اثر تاریخی تمدن مایا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف قدیمی ترین و بزرگترین اثر تاریخی تمدن مایا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید