اختراع سفیدترین رنگ

به گزارش درگ فایل، علت بالا بودن میزان سفیدی این رنگ جدید، بالا بودن میزان سولفات باریم در آن است که در ساخت کاغذ عکس و رنگ سفید مواد آرایشی به کار می رود.

اختراع سفیدترین رنگ

علت بالا بودن میزان سفیدی این رنگ جدید، بالا بودن میزان سولفات باریم در آن است

محققان ادعا می کنند برای کاهش نیاز به سامانه های تهویه مطبوع و در نتیجه مقابله با گرمایش زمین، سفیدترین رنگ ممکن را اختراع کرده اند.

مهندسان دانشگاه پوردو می گویند این رنگ تا 98.1 درصد نور خورشید را بازتاب می دهد (یعنی بیشتر از بازتاب 95.5 درصدی که شش ماه پیش در آخرین تلاششان به دست آورده بودند) و می تواند سطوح را به میزان 10.5 درجه سانتی گراد (19 فارنهایت) خنک کند.

رنگ سفید معمولی فقط 80 تا 90 درصد نور خورشید را بازتاب می دهد و به گفته این محققان نمی تواند سطوح را نسبت به محیط اطرافشان سردتر کند. به گفته این محققان رنگ سفید جدید نزدیک ترین هم ارز سیاه ترین رنگ موسوم به وانتابلک است که در سال 2014 ساخته شد و می تواند تا 99.9 درصد نور مرئی را جذب کند.

علت بالا بودن میزان سفیدی این رنگ جدید، بالا بودن میزان سولفات باریم در آن است که در ساخت کاغذ عکس و رنگ سفید مواد آرایشی به کار می رود.

شیانگیو لی، محقق فوق دکترا موسسه فناوری ماساچوست و یکی از دست اندرکاران این طرح، می گوید: فرآورده های مختلف تجاری و تقریبا تمامی محصولات سفید را بررسی کردیم و متوجه شدیم از لحاظ نظری می توان با استفاده از سولفات باریم به بازتابندگی بسیار بالایی یعنی سفیدی بسیار بالایی، دست یافت.

بالا بودن میزان ذرات سولفات باریم باعث می شود میزان پراکندگی بیشتری در نور رخ دهد، زیرا این ذرات اندازه های مختلفی دارند و می توانند قسمت بیشتری از طیف نور را بازتاب دهند.

بر اساس یافته محققان، این رنگ می تواند دمای سطوح را در آفتاب شدید وسط روز در حدود منفی 13 درجه سانتی گراد و در تاریکی شب حدود منفی 7 درجه سانتی گراد از محیط اطرافشان سردتر کند.

شیولین روان، استاد ارشد مهندسی مکانیک دانشگاه پوردو، می گوید: اگر حدود 93 متر مربع (هزار فوت مربع) از بام را با این رنگ بپوشانیم بر اساس برآورد ما به توان سرمایشی 10 کیلووات دست خواهیم یافت که از توان دستگاه های تهویه مورد استفاده در اغلب خانه ها بیشتر است.

بنا بر گزارش سازمان بین المللی انرژی (آی. ای. ای) در سال 2018 نزدیک به 10 درصد برق مصرفی در جهان را دستگاه های تهویه مطبوع و پنکه های برقی مصرف کردند و بر اساس پیش بینی ها این شاخص در سال 2050 به 40 درصد می رسد.

بسیاری از گرم ترین کشور های جهان نیز جزو کشور های در حال توسعه هستند و افزایش درآمد های شخصی در این کشور ها به افزایش تقاضا برای تهویه مطبوع در منازل منجر شده است.

بنا بر اعلام سازمان بین المللی انرژی، در چین که دارای سریع ترین رشد تقاضا بوده است سهم انرژی مصرفی سالانه دستگاه های تهویه در سال 2000 به 13 درصد رسید. بر اساس گزارش آماری شرکت ملی برق چین، در یکی از موج های گرمای شهر پکن در سال 2017 سهم مصرف دستگاه های تهویه از کل مصرف برق به 52 درصد رسید.

در ایالات متحده که ده ها سال است اغلب خانه ها به دستگاه های تهویه مطبوع مجهز شده اند بنا به پیش بینی سازمان اطلاعات انرژی، دست کم تا سال 2050 افزایش مصرف انرژی دستگاه های سرمایشی همچنان سریع تر از تمامی دستگاه های برقی دیگر خواهد بود.

کارشناسان هشدار داده اند که تلاش های معطوف به کاهش دادن مصرف انرژی بیش از حد بر گرمایش متمرکز است، در حالی که با توجه به فرایند گرمایش کره زمین، مصرف انرژی در بخش سرمایش همچنان رو به افزایش خواهد بود.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 31 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1040

به "اختراع سفیدترین رنگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختراع سفیدترین رنگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید