افزایش رقابت چین و آمریکا در آفریقا در دولت بایدن

به گزارش درگ فایل، یک کارشناس مسائل آفریقا، اظهار کرد: دولت بایدن کوشش خواهد نمود که روابط تجاری خود را با کشورهای آفریقایی گسترش داده و به موضوعاتی همچون بهداشت و حقوق بشر در این کشورها توجهات جدی تری داشته باشد.

افزایش رقابت چین و آمریکا در آفریقا در دولت بایدن

با تور آفریقای جنوبی ارزان یه جذابترین کشور قاره آفریقا سفر کنید، ترکیبی از سافاری های دلنشین و اقامت در هتل های لوکس را در این سفر پر هیجان تجربه کنید.

جواد قنادباشی در گفت وگو با خبرنگاران، در ارتباط با سیاست خارجی دولت بایدن در رابطه با آفریقا و تفاوت آن با دولت ترامپ اعلام نمود: آقای ترامپ سیاست ویژه ای را در خصوص آفریقا به کار گرفت که این باعث برانگیخته شدن احساسات ضد آمریکایی در آفریقا شد. چنان که بعضا تجمعاتی در بعضی از کشورهای آفریقایی در اعتراض به نوع ادبیات ترامپ در خصوص کشورهای آفریقایی و سیاه پوستان برگزار گردید.

وی با بیان این که به طور کلی دموکرات ها و جمهوری خواستار در نوع برخورد با آفریقا دارای یک سری دیدگاه های مشترک هستند ولی در بعضی امور متفاوت از همدیگر عمل می نمایند، اظهار کرد: دموکرات ها به خصوص در دوران اوباما کوشش کردند که با کشورهای آفریقایی رابطه جدی تری برقرار نمایند و حضور خود را در این منطقه گسترش دهند، در زمان آقای کلینتون نیز شاهد ایجاد یک فصل تازه در روابط آفریقا و آمریکا بودیم.

وی با بیان این که رویکرد دموکرات ها در موضوع آفریقا افزایش تعاملات مالی و توجه جدی تر به موضوع حقوق بشر است گفت: ولی جمهوری خواستار به طور معمول چندان رویکردی جهت همکاری با آفریقا ندارند.

این کارشناس مسائل آفریقا با بیان این که در چند سال اخیر رویکرد آمریکا به آفریقا عوض شده و این کشور کوشش نموده حضور نظامی ، سیاسی و مالی بیشتری در این قاره داشته باشد، خاطر نشان کرد: پیش از این آمریکایی ها ، آفریقا را حیات خلوت کشورهای اروپایی چون انگلیس و فرانسه می دانستند ولی چندین سالی است در این تفکر خود تجدید نظر نموده اند .

قنادباشی به سیاست های ترامپ در خصوص آفریقا اشاره نمود و اضافه کرد : نگاه آقای ترامپ به نوعی ضد سیاهان بود و چندین بار به مردم در این منطقه توهین کرد و از لفظی همچون چاه توالت استفاده کرد و در واقع تمام کوشش هایی که اوباما در زمینه جلب نظر مردم آفریقا نسبت به آمریکا انجام داده بود که باعث ایجاد یک خوش بینی شده بود ، از بین برد ، از دیگر سو نام بعضی از کشورهای آفریقایی را نیز در لیست کشورهایی گذاشت که شهروندان آنها حق سفر به آمریکا را ندارند و اینها همه باعث جریحه دار شدن احساسات در آفریقا نسبت به آمریکا شد.

وی با بیان این که آمریکا همچنان به آفریقا احتیاج دارد ، گفت: در گذشته بیشتر احتیاج آمریکا به آفریقا نفتی بود و این کشور بعضی از احتیاجهای خود در زمینه انرژی و نفت را از کشورهایی چون نیجریه و لیبی تامین می کرد ولی اکنون آمریکا خود وارد عرصه صادرات نفت شده است ولی همچنان به معادن آفریقا و دیگر پتانسیل هایی که در این قاره هست ،چشم دوخته و به آنها احتیاج دارد .

قنادباشی با بیان این که در چند سال اخیر حضور کشور چین در آفریقا گسترش پیدا نموده است و این موضوع باعث نگرانی آمریکا و بعضی متحدان اروپایی شده است ،خاطر نشان کرد: یکی دیگر از دلایلی که باعث خواهد شد که آمریکا حضور پر رنگ تری در آفریقا داشته باشد ایجاد محدودیت در چین جهت گسترش نفوذ خود در این قاره است، چنان که شاهد افزایش رقابت بین چین و آمریکا برای گسترش حوزه نفوذ در این قاره خواهیم بود .

وی تاکید نمود : به نظر می رسید که دولت بایدن کوشش کند روابط مالی آمریکا با کشورهای آفریقایی را گسترش دهد رفت و آمد بیشتری بین مقامات این کشور و کشورهای آفریقایی صورت بگیرد و در کنار توجه به مسائل مالی به موضوع حقوق بشر و بهداشت در آفریقا نیز توجه کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 آذر 1399 بروزرسانی: 13 آذر 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 718

به "افزایش رقابت چین و آمریکا در آفریقا در دولت بایدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش رقابت چین و آمریکا در آفریقا در دولت بایدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید