امیدواری ونزوئلا به تغییر رویکرد دولت جدید آمریکا

به گزارش درگ فایل، خبرنگاران : یکی از متحدان نزدیک رئیس جمهور ونزوئلا تاکید نمود، امیدوار است دولت جدید آمریکا از سیاست خصمانه تحریم ها دست بکشد و در عوض دیپلماسی را پیش بگیرد که بتواند منجر به بازگشایی سفارت آمریکا و آزادی چندین شهروند آمریکایی محبوس در کاراکاس گردد.

امیدواری ونزوئلا به تغییر رویکرد دولت جدید آمریکا

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام نمود، این اظهارات خورخه رودریگز در نخستین مصاحبه اش از زمان برعهده دریافت سرپرستی مجمع ملی ونزوئلا با وجود مخالفت های جدی آمریکا، اتحادیه اروپا و مخالفان داخلی مطرح شد.

رودریگز با دراز کردن دست دوستی به سوی جو بایدن، رئیس جمهور جدید آمریکا گفت: حزب حاکم سوسیالیست ونزوئلا مشتاق یک شروع جدید پس از چهار سال حملات بی سرانجام دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور در حال کناره گیری آمریکاست؛ حملاتی که به عقیده من نه تنها درد و رنج ها در بین ونزوئلایی ها را افزایش داده و در سرنگونی نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا ناکام بوده بلکه سرمایه گذاران آمریکایی را که همواره در این کشور عضو اوپک دارای اهمیت بودند، تنبیه نموده است.

وی اضافه کرد: همه موضوعات روی میز مذاکره قرار دارند، از جمله آینده شش مدیر نفتی ونزوئلایی-آمریکایی که به خاطر اتهامات فساد بازداشت شده اند و دو عضو سابق نیروی ویژه ارتش آمریکا که در کوششی ناکام برای سرنگونی مادورو دستگیر شدند.

هنوز معین نیست که آیا دولت بایدن این پیش درآمد را می پذیرد یا به سیاست تندرو تغییر رژیم ادامه خواهد داد.

کوشش های قبلی در مذاکرات دولتی با اپوزیسیون ونزوئلا در سرانجام دادن به بن بست موجود در این کشور ناکام بوده اند و مادورو سلطه خود بر قدرت را افزایش داده است. در همین حال، به نظر می رسد که بحران مالی که منجر به فرار میلیون ها تن از ونزوئلا شده و افرادی که در کشور مانده اند را بدون دسترسی به کالاهای اساسی از جمله بنزین گذاشته، آن هم در کشوری که عظیم ترین ذخایر نفتی دنیا را دارد، سرانجامی ندارد.

رودریگز از استقبال از درخواست های طرفدارانش برای به زندان انداختن خوآن گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا امتناع کرد و در عوض گفت: تمایل دارم تا با این رئیس سابق 37 ساله مجمع ملی مذاکره کنم.

وی توضیح داد: این مجمع ملی جدید رویکرد وسیع تری را در رابطه با گفت وگو در پیش می گیرد.

اما رودریگز هشدار داد، این مذاکرات تنها زمانی پیروز آمیز خواهند بود که گوآیدو و متحدانش به دنبال بخشش به خاطر توطئه چینی برای سرنگونی مادورو و حمایت از دولت های خارجی برای مسدود کردن دارایی های نفتی ونزوئلا باشند؛ اقداماتی که به گفته رودریگز به مردم عادی ونزوئلا در بحبوحه پاندمی کرونا لطمه زده است.

وی گفت: اگر به هنگام شروع یک فرایند آشتی و سازش به فراموشی و نسیان متوسل شوید، این خطر را به وجود می آورید که اتفاقات بد مجددا رخ دهند.

رودریگز 55 ساله یکی از نامزدهای وفادار به مادورو بود که در انتخابات شش دسامبر 2020 بیش از 90 درصد از کرسی ها را به دست آورد؛ انتخاباتی که از سوی گوآیدو و احزاب اصلی اپوزیسیون ونزوئلا تحریم شده بود. پس از آنکه چندین حزب از شرکت در این انتخابات منع شدند، آمریکا، اتحادیه اروپا و چندین کشور آمریکای لاتین این انتخابات را به عنوان انتخاباتی غیر دموکراتیک رد کردند. میزان مشارکت در این انتخابات کمتر از 31 درصد بود که پایین ترین میزان مشارکت در سال های اخیر محسوب می گردد.

رودریگز به عنوان رئیس مجمع ملی ونزوئلا در دومین صندلی در صف جانشینان ریاست جمهوری قرار گرفته است و پیش از او خواهر کوچکترش دلسی رودریگز به عنوان معاون رئیس جمهور در صندلی نخست این لیست قرار گرفته است. این دو تن جزو وفادارترین افراد به مادورو هستند.

خورخه رودریگز در نخستین روزهای ریاستش بر مجمع ملی ونزوئلا، با تشکیل یک کمیسیون ویژه برای مجازات افرادی که به گفته دولت مرتکب جنایت علیه ونزوئلا شده اند، موافقت کرد؛ اقدامی که به گفته اپوزیسیون نیرنگی است برای هدف دریافت مخالفان.

رودریگز گفت: این جنایت ها شامل کوشش هایی برای مسدود کردن دسترسی دولت مادورو به طلاهای موجود در یکی از بانک های لندن به ارزش دو میلیارد دلار و کنترل پالایشگاه های نفتی سیتگو مستقر در آمریکا می باشد.

تحلیل گران می گویند، بایدن گزینه های محدودی برای لغو تحریم های نفتی فلج کننده اعمال شده به عنوان بخشی از کمپین فشار حداکثری ترامپ دارد. اما ناکامی این سیاست خصمانه در سرنگونی مادورو می تواند به دیپلماسی فرصتی بدهد.

روابط آمریکا و ونزوئلا در سال 2019 میلادی پس از آنکه کاخ سفید، گوآیدو را به عنوان رئیس جمهور بحق ونزوئلا به رسمیت شناخت و تاکید نمود که انتخاب مجدد مادورو نامعتبر بوده، خدشه دار شد. هر دو کشور فورا دیپلمات های خود را خارج کردند و سفارت آمریکا در کاراکاس همچنان بسته مانده است.

رودریگز گفت: امیدوارم با آمریکا به درک و تفاهمی دست یابیم که نه تنها به نفع ونزوئلایی ها بلکه به نفع شرکت های نفتی و سرمای گذاران آمریکایی که در نتیجه مسدود شدن داد و ستدها با دولت مادورو میلیاردها دلار متضرر شده اند، باشد.

وی اضافه کرد: ما خواهان آنچه که ونزوئلا همواره با آمریکا انجام می داد یعنی داد و ستد خوب هستیم.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 859

به "امیدواری ونزوئلا به تغییر رویکرد دولت جدید آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امیدواری ونزوئلا به تغییر رویکرد دولت جدید آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید