منتظر گاو باشیم یا خرس!؟

به گزارش درگ فایل، فردا نخستین روز فعالیت بازار سرمایه در سال جدید است، بازاری که سالی پر صعود و نزولی را پشت سر گذاشت و بسیاری از تحلیلگران سال جدید را سال به تعادل رسیدن بازار می دانند، بازاری که قرار نیست صعود یا نزول شارپی، داشته باشد.

منتظر گاو باشیم یا خرس!؟

به گزارش خبرنگاران، بازار سرمایه سال 1399 را درحالی شروع کرد که شاخص کل در محروره 500 هزار واحد بود و شاید کم تر کسی پیش بینی میکرد که قرار است طی پنج ماه، تا کانال دو میلیون واحد صعود کند. شاخص کل فرابورس هم سال گذشته را در محدوده هفت هزار واحد شروع و تا مردادماه تا 21 هزار واحد نیز رشد کرد.

صعود و نزول بی سابقه

البته رشدی عجیب که هشدار بسیاری از کارشناسان را در پی داشت. کارشناسان بر این باور بودند که صعود شارپی بازار سرمایه با واقعیت های مالی کشور همخوانی ندارد و منتظر تلنگری برای ریزش است. این درحالی بود که بورس های دنیای تحت تاثیر شیوع کرونا در دنیا و کاهش قیمت دنیای نفت و کامودیتی ها چراغ قرمز حرکت میکردند اما بورس تهران بی توجه به کرونا، همچنان صعودی بود.

در آن روزها شاهد این بودیم که مسئولان گاه و بیگاه از مردم دعوت میکردند سرمایه خود را به بورس بسپارند و این تشویق در کنار رشد شارپی بازار پای افراد زیادی را به بازار سرمایه باز کرد. سهام داران نوپایی که از دانش و آگاهی لازم برای معامله در بازار سرمایه برخوردار نبودند و همین موضوع به یکی از پاشنه آشیل های این بازار تبدیل شد و به ریزش آن دامن زد.

در هر صورت شاخص کل که در اوایل مرداد تا دو میلیون واحد رشد نموده بود، ناگهان و به بهانه اختلاف وزارت خانه های نفت و اقتصاد درمورد عرضه پالایشی یکم فرایند ریزشی خود را شروع کرد و تا جایی پیش رفت که به گفته کارشناسان 70 درصد اصلاح شد.

شاخص که که رقم رویایی دو میلیون واحد را فتح نموده بود تا یک میلیون و 100 هزار واحد کاهش یافت و سهام دارانی که به امید حفظ سرمایه خود و کسب سود سرمایه خود را به این بازار سپرده بودند، شاهد از بین رفتن سرمایه های خود بودند.

البته شاخص کل بورس در اواسط آبان ماه تا یک میلیون و 500 هزار واحد افزایش یافت اما این رقم دوام چندانی نداشت و در کمتر از یک ماه دوباره به کانال یک میلیون و 100 هزار واحد بازگشت و حدود سه ماه مدام بین کانال های یک میلیون و 100 و یک میلیون و 200 هزار واحد در نوسان بود.

در نهایت شاخص کل بورس در آخرین روز کاری بازار سرمایه در سال گذشته، دوباره توانست کانال یک میلیون و 300 هزار واحد را فتح کند و سالی را به انتها ببرد که در آن بیشترین صعود و بیشترین نزول را تجربه نموده بود.

عمر بازار خرسی به سر رسیده!؟

فردا نیز درحالی نخستین روز کاری بازار سرمایه در سال جدید است که بسیاری از کارشناسان بر این باورند که عمر بازار خرسی یا همان بازار نزولی به سر رسیده و بازار گاوی یا همان بازار صعودی در انتظار سهام داران است.

به باور کارشناسان هرچند فرایند بازار سرمایه، مخصوصا در سه ماهه نخست سال و قبل از انتخابات ریاست جمهوری صعودی خواهد بود، اما خبری از صعود شارپی نیست و بازار این بار بر مدار منطق، به دور از هیجان و آهسته و پیوسته حرکت خواهد نمود. البته اگر همانند سال قبل، سایه سیاست بر این بازار سنگینی نکند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1000

به "منتظر گاو باشیم یا خرس!؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منتظر گاو باشیم یا خرس!؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید