اوقات شرعی امروز استان های ایران به تفکیک شهرستان

به گزارش درگ فایل، اوقات شرعی دقیق امروز به افق تهران، مشهد، اصفهان، تبریز، اهواز، قم، کرج، کرمانشاه، کرمان رشت یزد، همدان، بوشهر، ارومیه گرگان، ساری، اراک و دیگر شهرستان های ایران

اوقات شرعی امروز استان های ایران به تفکیک شهرستان

اوقات شرعی شهرهای ایران به تفکیک استان

آذربایجان شرقی آذربایجان غربی اردبیل اصفهان
البرز ایلام بوشهر تهران
چهارمحال و بختیاری خراسان جنوبی خراسان رضوی خراسان شمالی
خوزستان زنجان سمنان سیستان و بلوچستان
فارس قزوین قم کردستان
کرمان کرمانشاه کهگیلویه و بویراحمد گلستان
گیلان لرستان مازندران مرکزی
هرمزگان همدان یزد

کشور پهناور ایران با مساحتی در حدود 40 برابر کشور سوییس یکی از وسیع ترین کشورهای دنیا به شمار می آید. کشور چهار فصلمان در محدوده 25 درجه و سه دقیقه الی 39 درجه و 47 دقیقه عرض شمالی و 44 درجه و پنج دقیقه الی 63 درجه و 18 دقیقه طول شرقی واقع شده است.

عرض جغرافیایی زیاد ایران نشان از اختلاف در میزان دریافت تابش خورشید و طول جغرافیای آن بیانگر تفاوت در ساعات و اوقات شرعی است به طوری که ارومیه در استان آذربایجان غربی با شهر مشهد یا زاهدان نزدیک به یک ساعت اختلاف اوقات شرعی دارند.

بیشترین اختلاف اوقات شرعی در ایران چقدر است؟

شرقی ترین شهر ایران شهر جالق در استان سیستان بلوچستان با غربی ترین شهر ایران شهر چالدران در زمان غروب آفتاب چیزی در حدود یک ساعت و 20 دقیقه دارای اختلاف می باشند. در اصطلاح گفته می گردد خورشید در شهر جالق از توابع سراوان استان سیستان و بلوچستان خود را به ایران نشان می دهد.

چرا در بعضی مواقع اختلاف میان افق شهرهای مجاور رخ می دهد؟

گردش زمین در تابستان در نیمکره شمالی به دور خورشید در طول شهرهایی که طول جغرافیایی یکسانی دارند، هر چه به سمت قطب شمال و شهرهای شمالی می رویم طول روز افزایش پیدا می نماید و هرچه به سمت جنوب حرکت می کنیم طول روز کمتر و در زمستان برعکس است لذا شهرهای جنوبی تر طول روز کوتاهتر است بنابراین باید اذان صبح آنها دیرتر و اذان مغرب آنها زودتر باشد.

به طور مثال اذان صبح و ظهر کرمان بعد از اذان صبح و ظهر مشهد است ولی اذان مغرب کرمان قبل اذان مغرب مشهد است.

علت دیگر محور زمین است؛ محور زمین در مدار گردش به دور خورشید عمود نیست و یک میل جغرافیایی داریم و یک میل محور زمین که 23 درجه است با توجه به تعریفی که از طول روز داشتیم و شهرهایی که در یک طول جغرافیایی قرار دارند؛ وقتی گردش زمین به دور خورشید انجام گردد و گردش وضعی وانتقالی انجام می گیرد، شاهد هستیم که شهرهایی که انحراف آن به طرف خورشید بیشتر است قاعدتاً باید آفتاب زودتر طلوع کند. بخاطر اینکه این میل و انحرافی که به طرف خورشید دارد، زودتر از شهرهای جنوبی آن بوجود می آید و نور خورشید زودتر به آن می رسد و طلوع آفتاب زودتر است.

لذا در شهرهایی همچون کرمان و مشهد یا قم و تهران که نزدیک به هم هستند چون تهران شمالی تر از قم هست (عرض جغرافیایی) و به خاطر همان انحراف میل محور زمین نسبت به مدار گردشی، خورشید باید زودتر به تهران بتابد. به همین خاطر اذان صبح تهران زودتر از قم می باشد و برای اذان مغرب هم به این دلیل که طول روز قم کمتر از تهران است و از طرف دیگر به دلیل انحراف محور زمین اذان مغرب همزمان و با اختلاف جزئی است.

منبع: setare.com
انتشار: 19 دی 1399 بروزرسانی: 19 دی 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 795

به "اوقات شرعی امروز استان های ایران به تفکیک شهرستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوقات شرعی امروز استان های ایران به تفکیک شهرستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید