باران، مایه پاکی یا تشدیدکننده آلودگی هوا؟

به گزارش درگ فایل، در پی بارش باران هنگام آلودگی هوای تهران روزنه های امیدی نسبت به افزایش کیفیت هوا به وجود می آید این در حالیست که به گفته مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران بارش باران لزوما باعث کاهش آلودگی هوا نمی گردد.

باران، مایه پاکی یا تشدیدکننده آلودگی هوا؟

محسن روشنی در گفت و گو با خبرنگاران درباره تاثیر بارش باران بر کاهش آلودگی هوا اظهار داشت: ما در شهری زندگی می کنیم که مقدار فراوری آلاینده ها در آن به شدت بالاست بعلاوه به علت وجود کوه های بلند اطراف شهر تهران، باد مناسبی در این شهر نمی وزد. این شرایط سبب می شود تهویه هوا در شهر به خوبی صورت نگیرد.

مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران تاکید نمود: این ذهنیت نادرست است که بارش باران لزوما باعث کاهش آلودگی هوا خواهد شد. معمولا وزش باد با سرعت حداقل چهار یا پنج متر بر ثانیه می تواند کیفیت هوا را افزایش دهد اما بارش باران اگر با تهویه مناسب همراه نشود، نمی تواند به بهبود کیفیت هوا یاری کند.

وی با اشاره به افزایش غلظت آلاینده ها در پی بارش باران در شهرهای آلوده گفت: یکی از پدیده هایی که بعضی مواقع در شرایط بارش باران رخ می دهد، کم شدن ارتفاع لایه اختلاط هواست. این پدیده سبب افزایش غلظت آلاینده ها می شود. کاهش ارتفاع لایه اختلاط، باعث کوچک تر شدن فضای گردش آلاینده ها می شود و در نتیجه غلظت آن ها را افزایش می دهد. لذا انتظار پاک شدن هوا با بارش باران لزوما به جا نیست.

روشنی با اشاره به تاثیر وزش باد بر بهبود کیفیت هوا ادامه داد: مقدار فراوری آلاینده ها در شهر تهران بسیار بالا است. به همین علت زمانی که باد و باران متوقف می شود، به سرعت آلودگی هوا تشدید می شود و شرایط به حالت سابق خود برمی شود. پاک شدن هوا به وسیله وزش باد نیز در صورتی رخ می دهد که باد حاوی گرد و غبار نباشد و با سرعت مناسبی نیز بوزد. در بعضی مواقع مشاهده می شود که در روزهای گرم و کم بارش، وزش باد سبب انتقال گرد و غبار و افزایش آلودگی هوا می شود. این پدیده که با افزایش ذرات معلق موجود در هوا همراه است، بیشتر در روزهای گرم و خشک رخ می دهد.

مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با تشریح فرایند ایجاد باران اسیدی گفت: ما ابتدا باید مکانیزم فراوری باران اسیدی را بدانیم. وقتی اکسیدهای نیتروژن و اکسیدهای گوگرد در مجاورت آب قرار می گیرد، باعث ایجاد اسید می شود. این آلاینده ها زمانی که در مجاورت آب باران قرار می گیرند، تبدیل به اسید می شوند و پدیده باران اسیدی مشاهده می شود.

وی با اشاره به امکان مشاهده باران اسیدی در مرکز اضافه نمود: با توجه به اینکه غلظت این دو آلاینده در تهران زیاد نیست، آن پدیده به صورت جدی مشاهده نمی شود. لذا بارش باران اسیدی در مرکز مسئله نگران کننده ای نیست. باران اسیدی در نواحی صنعتی - که فراوری آلاینده آن ها بسیار زیاد است - مشاهده می شود. معادن و کارخانه ها به ویژه واحدهای صنعتی استخراج مس، بیش از دیگر نقاط مستعد مواجهه با باران اسیدی هستند. علت این موضوع انتشار مقادیر زیادی از گاز گوگرد دی اکسید(SO2) است که در فرایند استخراج مس فراوری می شود.

روشنی در سرانجام با تاکید بر نقش مردم و نهادهای مسئول در کاهش آلاینده های هوا گفت: ما در شهری زندگی می کنیم که منابع آلودگی در آن بسیار زیاد است. تک تک افراد جامعه باید خود را برای کاهش این آلاینده ها مسئول بدانند. کاهش سفرهای بی مورد در سطح شهر، توجه به معاینه فنی وسایل حمل و نقل به ویژه موتورسیکلت ها و نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری اقداماتی است که می تواند به کاهش آلودگی هوا در شهر تهران یاری کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 دی 1400 بروزرسانی: 9 دی 1400 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1330

به "باران، مایه پاکی یا تشدیدکننده آلودگی هوا؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باران، مایه پاکی یا تشدیدکننده آلودگی هوا؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید