بلاروس؛ اتحاد سه زن علیه آخرین دیکتاتور اروپا

به گزارش درگ فایل، سه زن برای انتها دادن به نزدیک به 3 دهه حاکمیت الکساندرو لوکاشنکو برای انتخابات 9 اوت متحد شده اند: سوتلانا تیخانووسکایا، ورونیکا تسپکالو و ماریا کولسنیکووا.

بلاروس؛ اتحاد سه زن علیه آخرین دیکتاتور اروپا

با ما سفر کنید و با تور اروپا لحظه آخر از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش یورونیوز، این گروه، به نماد اپوزیسیون رژیم لوکاشنکو بدل شده است. الکساندر لوکاشنکو آخرین دیکتاتور اروپا به شمار می رود و از سال 1994 قدرت را در دست دارد.

سوتلانا تیخانووسکایا (Sviatlana Tsikhanouskaya)، همسر سرگئی تیخانووسکایا وبلاگ نویس مشهور است: آقای تیخانووسکایا با وجود تمایل برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری، در ماه مه، به اتهام حمله به یک مامور پلیس بازداشت شد و امکان کاندیداتوری در این انتخابات را از دست داد.

سوتلانا به جای همسرش نامزد حضور در این رقابت سیاسی شد. دو زن دیگر که هر دو به نحوی به واسطه یک مرد با انتخابات مرتبط بودند، به کمک وی آمدند: ورونیکا تسپکالو و ورونیکا کولسنیکووا.

ورونیکا تسپکالو (Veronika Tsepkalo) همسر والری تسپکالو است؛ مردی که پس از رد صلاحیت برای شرکت در انتخابات به مسکو گریخت.

ماریا کولسنیکووا(Maria Kolesnikova)، مسئول کارزار انتخاباتی ویکتور باباریکو بود. آقای باباریکو به اتهام فساد از ثبت نام برای شرکت در انتخابات منع شد.

ماریا کولسنیکووا در مصاحبه با یورونیوز درباره این اتحاد سیاسی می گوید: هر سه نفر ما هدفی یگانه را دنبال می کنیم: پیروزی در انتخابات.

سوتلانا تیخانووسکایا، سیاستمدار و سخنگوی تازه کار در هفته های گذشته با سفر به یازده شهر بلاروس در استادیوم ها و میدان های سرشار از جمعیت با هموطنانش گفت وگو کرد. ورونیکا تسپکالو و ماریا کولسنیکووا در این سفرها همراه او بودند.

خانم کولسنیکووا درباره این تجربه تازه می گوید: احساس وصف ناشدنی شهرت و نوعی اتحاد در میان مردم را داشتیم.

سوتلانا تیخانووسکایا وعده داده است در صورت پیروزی در انتخابات، همه زندانیان سیاسی را آزاد و انتخابات دیگری را با شرکت تمام کاندیداهای منع شده در شش ماه آینده برگزار کند.

الکساندر کلاکووسکی، تحلیلگر سیاسی بلاروس می گوید: هیچ سیاستمدار و کارشناسی فکرش را هم نمی کرد که رهبر اقتدارگرای بلاروس از سوی یک زن خانه دار به چالش کشیده گردد. آقای کلاکووسکی تاکید می نماید که خانم تیخانووسکایا می پذیرد که سیاستمدار نیست.

بسکمک از کارشناسان ساختار ساده و در عین حال ناشناس قدرت سیاسی در بلاروس می گویند که با وجود ضعف های کارزار زنان، احتمال پیروزی این رقبای ناشناس الکساندر لوکاشنکو کم نیست. آقای کلاکووسکی می گوید: یکی از دلایل موفقیت احتمالی تیخانووسکایا داستان تاثربرانگیز خانوادگی او خواهد بود: مردم احساس می نمایند که عدالت به شدت [درباره این خانواده] نقض شده است. این احساس بسیار قوی است.

رئیس جمهوری یک مرد است، من مطمئن هستم

الکساندر لوکاشنکو بارها تاکید نموده که نمی تواند باور کند که زنان می توانند در این انتخابات پیروز شوند. وی در ماه مه (3 ماه پیش از انتخابات) گفت: قانون اساسی ما برای زنان نیست. جامعه ما آنقدر پخته نیست که به زنان رای دهد. چون در قانون اساسی ما رئیس جمهوری قدرت زیادی دارد.

رئیس جمهوری بلاروس با مقایسه این کشور با لیتوانی و دالیا گریبائوسکایته، رئیس جمهوری پیشین این جمهوری گفت که بلاروس نظام سیاسی متفاوتی دارد و ریاست جمهوری در این کشور مقام قدرتمندی است. وی از همین سخنان نتیجه گرفت: رئیس جمهوری یک مرد است، من مطئنم.

ماریا کولسنیکووا می گوید: این حرف های لوکاشنکو جنسیت زده بود. وی با به چالش کشیدن اطمینان رئیس جمهور از جنسیت رهبر آینده می گوید: ما از مردم بلاروس فقط عشق و حمایت گرفتیم.

براساس یک نظرسنجی تلویزیون ملی بلاروس، 78/1 درصد شهفرایندان این کشور به لوکاشنکو اعتماد دارند و دست کم 72 درصد، آماده دادن رای به او در انتخابات پیش رو هستند. بر اساس همین نظرسنجی تنها 7/5 درصد از شهفرایندان به تیخانووسکایا رای خواهند داد. بسکمک با توجه به ممنوعیت پژوهش های جامعه شناختی در بلاروس معتقدند نتایج این نظرسنجی قابل اتکا نیست.

روس های زندانی در بلاروس

همزمان با روزهای پایانی کارزارهای انتخاباتی در بلاروس، دستگاه های امنیتی این کشور روز چهارشنبه 29 ژوئیه 32 شهفرایند روسیه را در نزدیکی مینسک (پایتخت) به اتهام کوشش برای برنامه ریزی به منظور آسیب رساندن به انتخابات بازداشت کردند.

مقام های امنیتی بلاروس می گویند در پی بازداشت 200 تبعه دیگر روسیه در سراسر این کشور هستند. همزمان، حکومت مقررات گردهم آیی های پرجمعیت و به ویژه قوانین مربوط به تجمات با حضور کاندیداها را به شدت محدود نموده است.

با این همه سوتلانا تیخانووسکایا می گوید: تمام برنامه های ما با شیوه عادی و به روال معمول برگزار می گردد. این سخنان پس از اعمال محدودیت ها در پی راهپیمایی عظیم طرفداران اپوزیسیون بیان شد. ده ها هزار طرفدار بلوک تیخانووسکایا پنج شنبه گذشته در پایتخت راهپیمایی کردند. گفته می گردد این تظاهرات، عظیم ترین گردهم آیی تاریخ بلاروس از زمان استقلال از اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی بود.

تظاهرات بی سابقه مخالفان الکساندر لوکاشنکو در بلاروس

ماریا کولسنیکووا می گوید به دلیل محبوبیت غیرمنتظره خانم تیخانووسکایا، این کارزار انتخاباتی یک چالش جدی برای رئیس جمهوری (لوکاشنکو) است.

آیا پیروزی در انتخابات ممکن است؟

با وجود حمایت گسترده از کارزار مخالفان، خانم تیخانووسکایا بارها گفته است که به نظر وی انتخابات پیش رو عادلانه نخواهد بود.

ماریا کولسنیکووا هم با تائید همین نظر و با اشاره به تهدیدآمیز بودن پیش بینی ها می گوید: [فرایند انتخابات] به خیلی عوامل بستگی دارد. به ویژه اینکه معلوم نیست در نهایت نام چه کسانی روی برگه های اخذ رای باقی بماند. هنوز هم این خطر وجود دارد که شماری از نامزدها از حضور در انتخابات انصراف دهند.

با این حال اپوزیسیون همچنان امیدوار است که انتخابات سالم برگزار گردد. ماریا کولسنیکووا می گوید: فقط امید داریم که این بار مقام ها عاقلانه رفتار نمایند و بفهمند که اکثریت رای دهندگان حامی رئیس جمهوری کنونی نیستند.

با این همه نشانه هایی از آمادگی پلیس برای رویارویی با اعتراضات به چشم می خورد: الکساندر لوکاشنکو اخیرا در جریان بازدید از یک مرکز نظامی در مینسک، شاهد رزمایش پلیس ضد شورش برای متفرق کردن معترضان با ماشین آب پاش بود. او در آن موقع گفت: همه شما و من باید مطلع باشیم که اجازه نخواهیم داد چنین شرایطی کشور ما را به ناآرامی بکشاند.

بسکمک از شهفرایندان از نحوه مدیریت بحران هایی که در سال های اخیر کشور را درگیر نموده راضی نیستند.

به گفته وزارت دارایی، فراوری ناخالص داخلی بلاروس از 170 میلیون روبل (59/2میلیون یورو) در سال 2010 میلادی به 131 میلیون روبل (45/6 میلیون یورو) در سال 2019 کاهش یافته است. بانک جهانی پیش بینی نموده است که این شاخص در سال 2020 میلادی چهار درصد دیگر کاهش خواهد یافت.

الکساندر کلاسکووسکی می گوید: لوکاشنکو پاسخی برای چالش هایی که مردم را نگران می نماید، ندارد. رئیس جمهوری خصومت خود با اصلاحات را پنهان نمی نماید و مصمم است که شرایط را با زور کنترل کند. این شرایط برای بخش عظیمی از جامعه بلاروس خوشایند نیست.

منبع: عصر ایران
انتشار: 10 آبان 1399 بروزرسانی: 10 آبان 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 644

به "بلاروس؛ اتحاد سه زن علیه آخرین دیکتاتور اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلاروس؛ اتحاد سه زن علیه آخرین دیکتاتور اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید