بلینکن: کشورها را به انتخاب بین آمریکا و چین مجبور نمی کنیم

به گزارش درگ فایل، وزیر امور خارجه آمریکا گفت، دولت بایدن در پی فشار بر کشورها برای اینکه تصمیم بگیرند با ایالات متحده داد و ستد داشته باشند یا چین نیست و قصد محدود کردن چین را هم ندارد.

بلینکن: کشورها را به انتخاب بین آمریکا و چین مجبور نمی کنیم

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا سه شنبه در یک کنفرانس خبری گفت: ما از کشورها نمیخواهیم که بین ایالات متحده و چین یکی را انتخاب نمایند، بعلاوه همانطور که بارها گفته ام، ما در پی محدود کردن چین یا کنترل آن نیستیم.

بلینکن تاکید نمود که تجارت و سرمایه گذاری با چین برای تمام کشورها اهمیت دارد و معمولا سودآور است. با این حال بلینکن گفت که در خصوص چین هیچ تفاوتی بین شرکت خصوصی و دولت وجود ندارد، بنابراین کشورها باید قبل از سرمایه گذاری در آن کشور اقدامات احتیاطی را انجام دهند.

اوایل همین ماه آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) یک مرکز ماموریت چین راه اندازی کرد تا با تهدیدات دریافت شده از جانب چین مقابله کند. در بیانیه سیا آمده است که این مرکز به منظور رسیدگی به چالشی جهانی که از جانب جمهوری خلق چین است و تمام حوزه های ماموریت این نهاد را در بر میگیرد، ایجاد شده است.

این تحولات در شرایطی رخ میدهد که تعداد رو به رشدی از جمهوریخواهان آمریکایی از دولت میخواهند تا به مساله تقویت نظامی چین بپردازد و علیه کاهش بودجه نظامی آمریکا هشدار دادند، آن هم در بحبوحه گزارش هایی از اینکه چین در ماه اوت یک موشک مافوق صوت با قابلیت هسته ای آزمایش نموده است که مایه شگفتی آمریکا شد. با این حال، چین این گزارش را رد نموده و تاکید دارد یک وسیله نقلیه هوایی در ماه ژوئیه آزمایش نموده بود.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1288

به "بلینکن: کشورها را به انتخاب بین آمریکا و چین مجبور نمی کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلینکن: کشورها را به انتخاب بین آمریکا و چین مجبور نمی کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید