تجهیز و مرمت موزه مردم شناسی دزفول

به گزارش درگ فایل، به گفته یعقوب زلقی سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان دزفول، پس از کوشش چندماهه، موزه مردم شناسی دزفول توسط این اداره تجهیز و مرمت شد.

تجهیز و مرمت موزه مردم شناسی دزفول

زلقی با بیان اینکه تجهیز و مرمت موزه مردم شناسی (کرناسیون) از چند ماه گذشته در دستور کار میراث فرهنگی دزفول قرار گرفته بود، گفت:

در حال حاضر موزه به سیستم های جدید سرمایشی، گرمایشی، روشنایی، دوربین های مداربسته و سایر امکانات حفاظتی دیگر مجهز شده است.

وی با اشاره به اینکه اقدامات راه اندازی کارگاه صنایع دستی نیز چندین ماه است که در حال اجرا است، گفت:

خوشبختانه دیوار ورودی محوطه موزه از سمت غرب نیز با کاه گل پوشش داده شده ضمن اینکه سقف موزه نیز با کاه گل پوشش داده شد تا با توجه به فرا رسیدن فصل بارندگی، مانع ورود نم و رطوبت به داخل فضای موزه گردد.

سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان دزفول با بیان اینکه ارتفاع دیوار موزه را نیز به دلیل تأمین امنیت بالا برده ایم، ادامه داد:

این پروژه مرمت و تجهیز موزه تا به امروز پیشرفت بالای 90 درصد داشته و فقط بحث اصلاح کاه گل پشت بام مانده که در روزهای آینده به خاتمه می رسد.

زلقی توضیح داد:

برای این پروژه مرمت و تجهیز موزه مردم شناسی دزفول (حمام کرناسیون) اعتباری بالغ بر 48 میلیون تومان هزینه شده است.

وی همچنین در مورد آثار تاریخی موجود در این موزه به عنوان تنها موزه تاریخی شهرستان دزفول اعلام نمود:

در بخش مردم شناسی موزه، بعضی از صنایع دستی بازار قدیم دزفول از جمله ورشوسازی و نمدمالی به همراه شیوه آموزش آنها با استفاده از ادوات و ابزار به نمایش درآمده است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان دزفول افزود:

در بخش دیگر موزه نیز مجموعه های زیادی از جمله نسخ خطی، سکه ها و اسناد، ظروف سفال و چینی وجود دارد؛ ضمن اینکه در این موزه شیوه مبادلات در زمان گذشته نیز با استفاده از ابزار مختلف برای مردم به نمایش در آمده است.

زلقی با بیان اینکه قسمتی از سالن موزه را پس از تجهیز به برگزاری جلسات مهم شهرستان از جمله شورای فرهنگ عمومی و جلسات شورای اداری اختصاص داده ایم و این موضوع را به صورت مکتوب به تمام ادارات از جمله فرمانداری و دفتر امام آدینه نیز منعکس نموده ایم، گفت:

بنابراین ما در اداره میراث فرهنگی این آمادگی را داریم که میزبان جلسات مختلف ادارات شهرستان و مهمان های ویژه این ادارات در موزه کرناسیون باشیم چرا که با این امر جاذبه های تاریخی شهرستان و اهمیت این موزه بیش از پیش نمایان می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

منبع: کجارو
انتشار: 9 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 168

به "تجهیز و مرمت موزه مردم شناسی دزفول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجهیز و مرمت موزه مردم شناسی دزفول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید