جدیدترین خبرها از درمان پلاسمایی کرونا، نتایج امیدبخش است

به گزارش درگ فایل، رییس انجمن خون و پلاسمای بچه ها ایران گفت: نتایج اولیه از درمان پلاسمایی مبتلایان به کرونا در ایران مثبت و امیدبخش بوده است.

جدیدترین خبرها از درمان پلاسمایی کرونا، نتایج امیدبخش است

حسن ابوالقاسمی در گفت وگو با درگ فایل، با اشاره به خاتمه یافتن گام نخست تحقیق بر روی درمان پلاسمایی بیماران کرونا، تشریح کرد: ما در گام نخست، ابتدا پلاسمای بهبود یافتگان از کرونا را به 50 بیمار بدحال کرونایی که یا در شرایط شدید بیماری بودند یا به مرحله بسیار بد حال وارد شده بودند، تزریق کردیم. هرچند هنوز نتایج نهایی تحقیق به دست نیامده، اما ارزیابی های ما نشان می دهد که زمان تزریق پلاسما به بیماران کرونایی اهمیت فراوانی در نحوه بهبود حال آنها دارد.

وی ادامه داد: در این گروه بیمارانی که در هفته نخست بستری خود در بیمارستان بودند و پلاسما دریافت کردند، با سرعت بیشتری بهبود یافته و بخش قابل توجهی از آنها، ترخیص شدند؛ اما درصد بهبود یافتگان در میان بیمارانی که بیش از یک هفته در بیمارستان بستری بودند، پایین تر بود و از این رو یک فرضیه این است که در صورت تزریق پلاسما در روزهای اول بیماری، شانس بهبود یافتن بیماران افزایش خواهد یافت.

مسئول تیم تحقیقاتی درمان پلاسمایی بیماران کرونا درباره گام دوم این تحقیق نیز گفت: در گام بعد بیماران به دو گروه تقسیم شدند که گروه نخست پلاسما دریافت کردند و گروه دوم بدون دریافت پلاسما باقی ماندند. نتایج آنالیز شرایط این دو گروه نیز نشان می دهد که تزریق پلاسما نتایج مثبت قابل توجهی دارد و هرچند هنوز نتیجه علمی کار منتشر نشده، اما تزریق پلاسما اثر مثبت قطعی در شرایط بسیاری از بیماران داشته است. برای مثال گروهی از بیماران که در آستانه انتقال به آی سی یو بودند و در ساعات بعد احتیاج به دستگاه تنفس مصنوعی داشتند، با تزریق پلاسما از رسیدن به این مرحله در امان ماندند و درصد قابل توجهی از آنها با سرعت بیشتری از بیمارستان ترخیص شدند.

ابوالقاسمی با بیان اینکه مرحله بعدی این طرح رسیدن به ایمونوگلوبین پادتن کرونا در پلاسمای بهبودیافتگان است، شرح داد: کار محققان بر روی این گام از طرح نیز شروع شده تا در صورت رسیدن به موفقیت، داروی پلاسمایی برای درمان کرونا فراوری گردد تا تعداد بیشتری از مبتلایان با سرعت بیشتری به این درمان دست پیدا نمایند.

وی با تاکید بر این مسئله که تمام فرایند درمانی پلاسمایی بیماران کرونا در ایران رایگان است، اظهار کرد: صرف نظر از شیوه کار در سایر کشورها، در ایران با همکاری سازمان انتقال خون و حمایت اقتصادی که از سوی بخش خصوصی و شرکت درمان دارو اجرا شده، دریافت پلاسما رایگان است و بیماران هیچ نگرانی از این بابت نداشته باشند.

ابوالقاسمی با اشاره به حضور پر قدرت ایران در حوزه درمان پلاسمایی بیماری ها، گفت: ما از سال ها پیش در این حوزه فعال شده ایم و ایران یکی از سردمداران این نوع درمان در سطح دنیا است. خوشبختانه با استفاده از تجربیات سال های قبل، درمان کرونا از طریق پلاسما نیز در دستور کار نهاده شد که در گام های نخست اثرات امیدبخشی از خود نشان داد و امیدواریم در مراحل بعدی امکان گسترده شدن این درمان در کشور وجود داشته باشد.

به گزارش درگ فایل، از روزهای ابتدایی اسفند سال گذشته و همزمان با ورود کرونا به ایران، گروهی از محققان ایرانی کار بر روی درمان این بیماری از طریق پلاسما را شروع کردند.

در این طرح پلاسمای خون بهبودیافتگان از کرونا که حاوی پادتن این ویروس است، به بیماران بد حال درگیر با این ویروس تزریق می گردد.

پس از ایران، تعداد دیگری از کشورها نیز کار را بر روی این شیوه درمانی شروع کردند و بر اساس تاییدیه سازمان غذا و داروی امریکا، در این کشور نیز درمان پلاسمایی بیماران کرونا شروع شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 409

به "جدیدترین خبرها از درمان پلاسمایی کرونا، نتایج امیدبخش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدیدترین خبرها از درمان پلاسمایی کرونا، نتایج امیدبخش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید