خبرنگاران پاندمی کرونا نیز رکورد غلظت گازهای گلخانه ای را کاهش نداد

به گزارش درگ فایل، تهران- خبرنگاران- گزارش سازمان جهانی هواشناسی نشان می دهد؛ میزان گازهای گلخانه ای موجود در جو زمین با وجود محدودیت ها و تدابیر اتخاذ شده برای مقابله با پاندمی کرونا، کاهش نیافته است.

خبرنگاران پاندمی کرونا نیز رکورد غلظت گازهای گلخانه ای را کاهش نداد

به گزارش تارنمای خبری ساینس دیلی، سازمان جهانی هواشناسی که زیر مجموعه مجمع اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد است، گفت: قرنطینه، بسته شدن مرزها، توقف پروازها و سایر محدودیت های اعمال شده برای مقابله با بحران ویروس کرونا موجب کاهش تولید آلاینده های مختلف از جمله گازهای گلخانه ای مانند دی اکسید کربن شده است.

این سازمان با وجود این هشدار داد کند شدن فعالیت صنایع به دلیل پاندمی موجب کاهش غلظت بی سابقه گازهای گلخانه ای در جو زمین نشده است. این گازها گرما را در جو زمین به دام انداخته و موجب افزایش دما، بالا آمدن سطح دریاها و تغییرات آب و هوایی شدیدتر می شوند.

بر اساس گزارش سالانه سازمان جهانی هواشناسی، برآوردهای اولیه نشان می دهد در دوره اجرای شدیدترین محدودیت ها، انتشار روزانه گاز دی اکسید کربن حداکثر تا 17 درصد در سراسر جهان کاهش یافته است. در نتیجه انتظار می رود انتشار سالانه این گاز گلخانه ای بین 4.2 تا 7.5 درصد کاهش یابد، اما این شرایط موجب کاهش غلظت دی اکسید کربن موجود در جو نشده و غلظت این گاز گلخانه ای در اتمسفر مشابه یک سال عادی است.

در این گزارش آمده است: غلظت دی اکسید کربن جو زمین همچنان افزایش خواهد یافت. البته سرعت این افزایش غلظت به میزان 0.23 بخش در میلیون نسبت به سال قبل کمتر است. در نتیجه حداقل در کوتاه مدت اثر محدودیت های اعمال شده برای مقابله با کووید 19 از نواسانات طبیعی غلظت دی اکسید کربن در اتمسفر قابل تشخیص نیست.

با وجود این که میزان انتشار گازهای گلخانه ای عامل اصلی تشخیص مقدار این گازها در اتمسفر است، غلظت این گازها معیاری است که نشان می دهد پس از یک مجموعه تعاملات پیچیده بین جو، زیست کره، لیتوسفر، کریوسفر و اقیانوس ها، چه چیزی باقی می ماند.

در حال حاضر دی اکسید کربن ماندگارترین گاز گلخانه ای موجود در جو زمین است که با فعالیت های انسانی ارتباط دارد و افزایش غلظت آن در جو عامل دو سوم گرمایش زمین است.

در سال 2019 میلادی غلظت گاز دی اکسید کربن در جو بر اساس گزارش سازمان جهانی هواشناسی معادل 410 بخش در میلیون بود که نسبت به سال 2018 میلادی با غلظت 407.8 بخش در میلیون، افزایش داشته است. فرایند افزایشی غلظت گاز دی اکسید کربن در جو در سال جاری نیز ادامه داشته است. به گفته متخصصان این سازمان از سال 1990 میلادی تا به امروز اثر گرمایشی گازهای گلخانه ای بر زمین به میزان 45 درصد افزایش یافته است.

منبع: ایرنا
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 5 دی 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 764

به "خبرنگاران پاندمی کرونا نیز رکورد غلظت گازهای گلخانه ای را کاهش نداد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پاندمی کرونا نیز رکورد غلظت گازهای گلخانه ای را کاهش نداد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید