ربات جراحی از راه دور سینا در بیمارستانی در اندونزی راه اندازی شد

به گزارش درگ فایل، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد ریاست جمهوری دانش بنیان، در ادامه سفر هیأت ایرانی به کشور اندونزی با حضور روح الله دهقانی معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان سلامت سامانه جراحی رباتیک از راه دور سینا به بهره برداری رسید.

ربات جراحی از راه دور سینا در بیمارستانی در اندونزی راه اندازی شد

این ربات جراح قادر است در جراحی های قفسه سینه و حفره شکمی مورد استفاده قرار گیرد. از مزایای آن می توان به افزایش دقت جراحی، عدم وجود شکاف عمیق در حین جراحی در بدن بیمار، خونریزی کمتر، بهبود سریع تر و دوره نقاهت کوتاه تر بیمار اشاره نمود. بعلاوه با وجود این ربات، جراح احتیاج به پوشیدن لباس استریل جهت انجام عمل را ندارد و می تواند بدون قرار گرفتن در اتاق جراحی و به دور از گازهای بیهوشی و عفونت های خطرناک به کار خود بپردازد.

این سامانه از دو بخش اصلی تشکیل شده است؛ بخش اول عبارت است از یک کنسول کنترل فرایند جراحی که در اختیار جراح قرار گرفته است و فرامین حرکتی دستان جراح و فرامین کنترلی از انگشتان و پاهای جراح را دریافت می کند و تصویری زمان حقیقی از موضع جراحی را در اختیار جراح قرار می دهد.

بخش دوم مجموعه تخت جراحی و ربات های جراح و تصویربردار بر بالین بیمار است که حرکات دریافت شده از کنسول جراحی را به صورت زمان حقیقی روی بدن بیمار و در موضع عمل جراحی اعمال می کند. ارتباط بین دو بخش مذکور به صورت محلی یا به وسیله اینترنت از راه دور میسر شده و جراح می تواند عمل جراحی را از شهری به شهر دیگر به انجام رساند.

توانایی افزایش دقت عملکرد جراح با استفاده از مکانیزم مقیاس گذاری حرکت دستان جراح، حذف لرزش از حرکات دستان جراح، دور کردن جراح از عوامل بیماری زا و عفونت های موجود در اطاق عمل، ایجاد شرایط کاری ارگونومیک برای جراح و درنتیجه کاهش خستگی در عمل های طولانی مدت و کاهش جراحات وارد شده به بیمار در انجام جراحی های پیچیده بدون احتیاج به ورود دست جراح به داخل شکم بیمار با بهره گیری از ابزارهای انعطاف پذیر از مزایای این سامانه به شمار می رود.

ربات جراح ایرانی (سینا) رقیب ربات جراح آمریکایی (داوینچی) است و در اداره ثبت اختراعات آمریکا نیز به تأیید و ثبت رسیده است.

در پی امضای تفاهم نامه همکاری مشترک ایران و اندونزی به وسیله معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی، دو دستگاه از ربات جراح سینا را از شرکت سینا خریداری کردند و در سال های 2021 و 2022 در دو شهر کشور اندونزی به فاصله 500 کیلومتر نصب شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 خرداد 1402 بروزرسانی: 6 خرداد 1402 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1674

به "ربات جراحی از راه دور سینا در بیمارستانی در اندونزی راه اندازی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ربات جراحی از راه دور سینا در بیمارستانی در اندونزی راه اندازی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید