ساخت دستگاه ارزیابی سلامت درختان با یک دوم قیمت مشابه اروپایی آن، تفاوت حمایت از شرکت های دانش بنیان با پژوهشگران

به گزارش درگ فایل، دکترای تخصصی علوم صنایع چوب از بومی سازی دستگاهی با نیم بهای مشابه اروپایی آن می گوید که میزان سلامت و عمر درختان را تعیین می نماید.

ساخت دستگاه ارزیابی سلامت درختان با یک دوم قیمت مشابه اروپایی آن، تفاوت حمایت از شرکت های دانش بنیان با پژوهشگران

با ما سفر کنید و با تور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش خبرنگار حوزه علم، فناوری و دانش بنیان گروه دانشگاه خبرگزاری خبرنگاران، امروزه استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان اغلب بر روی خدماتی مانند فروش، حمل ونقل، تاکسی های اینترنتی و غذا فعالیت می نمایند. از همین رو نیاز است اکوسیستم استارت آپ ها و کارآفرینان به سمت حوزه های کمتر مورد توجه با پتانسیل بالا و اثرات اجتماعی، اقتصادی و ملی بالا در شرایط کنونی راهنمایی گردد.

با توجه به چالش های متعدد کشور در عرصه هایی مانند کشاورزی، سبک زندگی شهرنشینی، مسائل اجتماعی، محیط زیست، آلودگی و انرژی، در این بین گروه ها و شرکت های دانش بنیانی شکل گرفته اند که به صورت غیرمستقیم اندیشه و خلاقیت را وارد چرخه های فراوری تا بازار می نمایند. خبرگزاری خبرنگاران در راستای معرفی و تجربه نگاری فناوری، با گروه های استارت آپی پیروز در قالب پاتوق نخبگان همراه شده و پای صحبت خبرنگارانن نشسته است.

پاتوق نخبگان محفلی برای مخترعان و نخبگان است که در سلسله نشست هایی در راستای معرفی دستاوردها و چالش های استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان در خبرگزاری خبرنگاران برگزار می گردد.

چند سالی است که درختان خیابان ولیعصر تهران قطع می گردد که متأسفانه عمده این درختان سالم بوده است و اگر دستگاه توموگرافی وجود داشت از قطع عمده این درختان جلوگیری می­ شد. به همین دلیل خبرگزاری خبرنگاران در سومین نشست به گفت­گو با مهران روح نیا دکترای تخصصی علوم صنایع چوب و کاغذ گرایش مکانیک چوب و رتبه استاد تمام پایه 18 برای ساخت دستگاه توموگرافی درخت سرپا پرداخته است که در ادامه می خوانید.

نیاز به حمایت­ های بازار کار داریم

خبرنگاران: از سمت معاونت علمی فناوری در بحث فراوری محصول حمایتی انجام شده است؟

روح­ نیا: ما به عنوان واحد برتر فناوری از سوی استانداری البرز انتخاب و معرفی شدیم، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه آزاد اسلامی حامی ما بودند. بهترین حمایت از یک شرکت تازه بنیان، معافیت اقتصادیاتی است. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری معافیت اقتصادیاتی داده اما خریدار باید اقتصادیات بدهد، در صورتی که بهتر بود به جای شرکت ما کارفرما از اقتصادیات معاف می ­شد.

چندین مرتبه برای اهدای وام به ما تماس گرفتند، اما چون کار ما سفارشی است نیازی به اخذ وام نداشتیم. البته بهتر بود شرایطی فراهم می شد که شرکت های دانش بنیان از معافیت های خاصی استفاده نمایند که به وام نیاز نداشته باشند اما اگر به وام نیاز داشتند با سود کم بازپرداخت نمایند.

نحوه حمایت از شرکت های دانش بنیان با پژوهشگران عادی فرق می نماید. اخذ مدال در ارتقای یک عضو هیئت علمی تاثیرگذار است. اما همین کسب مدال برای یک شرکت تنها بد نیست، این نوع بنگاه ها به حمایت های در بازار کار نیاز دارد. اگر به شرکت های دانش بنیان کار بدهند، حتی دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یک شبکه اقتصادی عظیم که واحدهای زیادی دارد، گردش اقتصادی ایجاد می نماید که در برون رفت از این شرایط تاثیرگذار است.

اگر از محصولات دانش بنیان استفاده گردد که معاف از استعلامات اقتصادی و اداری و مناقصه و مزایده ­ها باشد و بتوانند از شرکت های مستقر در واحد دانشگاهی یا واحدها استفاده کند که بتوانند بدون تشریفات از هم استفاده نمایند آن وقت شرکت دانش بنیان می تواند وام بدهد و کارآفرین گردد.

کمبود بودجه مانع گسترش شرکت های دانش بنیان

ما به عنوان شرکت می توانستیم خصوصی باشیم اما موردحمایت دانشگاه آزاد اسلامی هستیم ارزش افزوده ای شدیم که فارغ التحصیلان بتوانند کار نمایند و می توانیم در سراسر ایران که درختان مورد شکستن هستند، در هر شهر دفتر داشته باشیم. شرکت های دانش بنیان نیازمند تسهیلات هستند، اکنون ما متقاضی داریم، اما بودجه و تقاضا کافی نیست.

طبق آزمایشات غیر مخرب دارکوب هر درختی که ما گزارش بدهیم و بیفتد بیمه درخواست دیه می نماید؛ که هر دیه، هزار درخت پارک می گردد، استاندارد SN خطرپذیری درختان را مورد ارزیابی قرار می دهد و درختان مشکوک را تعیین می نماید.

به طور مثال خیابان ولیعصر که بیش از یک هزار درخت وجود دارد را می توانیم مورد ارزیابی قرار دهیم و توان و میزان شنماینده بودن درختان را تعیین کنیم. در این ارزیابی می توانیم کارت سلامت بارکد بر درختان نصب کنیم. هر کاربر این امکان را دارد، بارکد کیو ار را اسکن کند که شناسنامه سلامت ببیند که امروز طوفان و باد هست این درخت تحمل باد 40 کیلومتر را دارد یا نه؟ کم خطر است یا پرخطر؟ اگر کم خطر است تردد کند اگر پرخطر مراقب باشد.

این دستگاه چند سنسور دارد که بر هر درخت نصب می کنیم و پالس الکتریکی می فرستیم به کرونومترهای ثانیه ای که یک میلیونیم ثانیه دقت دارند که بعد از برند فاکوپ، دومین برند هستیم که مایکرسکند تایمر می سازد. فاکوب مجارستان یعنی تایمرهایی که یک میلیونیوم ثانیه دقت دارند، پالس صدا از درخت عبور می نماید، روشن و خاموش شدن سنسورهای پیزوالکتریک تایم و زمان عبور و سرعت صوت به دست می­آید. سرعت صوت در نواحی پوسیده افت می­کند که افت صدا و خیز سرعت صدا با نرم افزار مپینگ تصویر می گردد که مقطع عرضی درخت را که از چشمان غیرمسلح مخفی است را به صورت تصویر سی تی اسکن می توانیم ملاحظه کنیم.

خبرنگاران: هزینه تجاری شده این دستگاه و مشابه خارجی آن چقدر است؟

روح­ نیا: این دستگاه در اروپا 6 هزار یورو می باشد که با هزینه گمرک و حمل ونقل به داخل کشور بیش از 6 هزار یورو خواهد بود. هم اکنون 6 هزار یورو در حدود 90 میلیون تومان است که با هزینه گمرک و حمل ونقل بیش از 100 میلیون تومان می گردد، این دستگاه را با تائید معاونت علمی ریاست جمهوری که در نمایشگاه ساخت ایران به نمایش درآمد 60 میلیون تومان قیمت گذاشتیم که نصف قیمت مشابه خارجی است و امیدواریم این شرایط سال جاری نیز حفظ بگردد.

خبرنگاران: در بحث قطعاتی که داخلی هستند و قرار است وارد گردد، آیا ارز دولتی به شما تعلق می گیرد؟

روح ­نیا: به دلیل اینکه فراوری انبوه نداریم و دستگاه را سفارشی می­ سازیم ارزش دوندگی برای ارز دولتی ندارد. این دستگاه مقدار معایب چوب را نشان می­ دهد تا تاجر ایرانی کلاه سرش نرود.

خبرنگاران: آیا در حوزه فراوری نیز با محدودیتی دارید؟

روح­ نیا: ما سه محصول دارای تاییدیه تسلط برداشتن فناوری و سطح فناوری از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری داریم، یکی دستگاه توموگرافی درخت سرپا است که به اندازه کافی درباره آن صحبت کردیم. یک دستگاه دیگر آزمایشگاهی ست که به درد تحقیقات و سرانجام نامه های دانشجویی می خورد و ثبت اختراع آن در سال 87 بود، اولین محصولی بود که در فرانسه ساختم اما در ایران ثبت کردم.

امروز هم در دانشگاه مون پلی دو استفاده می کنم دستگاه ان دی دی لپ برای اندازه گیری خواص مواد دستگاه دوم درجه بند استاندارد چوب است که با فرستادن پالس صوتی و ارتعاشی به داخل چوب می فهمیم که چقدر از مقاومت چوب باقی مانده است. برداشت چوب از جنگل شمال ممنوع شده و وابسته به واردات هستیم. صادرنماینده های چوب هم با هر کیفیتی چوب می فرستند که ظاهر سالمی دارد، اما از درون فرسوده است. این دستگاه طبق استاندارد ملی ایران می گوید چه درجه ای از چوب هست، مقاومت درکشش، خمش و فشار چقدر است و چند درصد معایب مخفی دارد؟

این دستگاه مقدار معایب را نشان می­دهد نه چگونگی معایب را؛ تا تاجر ایرانی کلاه سرش نرود که نجار اگر چوب بی کیفیت بخرد پس بدهد. مصرف دیگر این دستگاه در ساختمان هایی است که اعضای چوبی دارد. بسیاری از ساختمان های قدیمی و سنگی و باستانی داریم که مهم ترین آن ها اثر عالی قاپو است که دستگاه دی ان تی تی پ این امکان را دارد که در شرایط نصب سازه اعلام کند چقدر مقاومت به جامانده است که اگر سست شده مرمت گردد یا تعمیر گردد که طاق یا ایوان بنا سقوط نکند.

انتهای پیغام/4084/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 28 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 312

به "ساخت دستگاه ارزیابی سلامت درختان با یک دوم قیمت مشابه اروپایی آن، تفاوت حمایت از شرکت های دانش بنیان با پژوهشگران" امتیاز دهید

2 کاربر به "ساخت دستگاه ارزیابی سلامت درختان با یک دوم قیمت مشابه اروپایی آن، تفاوت حمایت از شرکت های دانش بنیان با پژوهشگران" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت دستگاه ارزیابی سلامت درختان با یک دوم قیمت مشابه اروپایی آن، تفاوت حمایت از شرکت های دانش بنیان با پژوهشگران"

1 دیدگاه

سیدداود کمالی 27 شهریور 1400

با سلام ، عالی بود . تشکر

پاسخ به سیدداود کمالی
* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید