طرح مجلس برای افزایش حقوق کارگران 2 بار در سال

به گزارش درگ فایل، نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی جزئیاتی از طرح جدید نمایندگان برای افزایش حقوق کارگران را تشریح کرد.

طرح مجلس برای افزایش حقوق کارگران 2 بار در سال

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، ولی اسماعیلی نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به شرایط میزان افزایش حقوق کارگران در سال آینده، اظهار کرد: هنوز میزان دقیق افزایش حقوق کارگران در سال 1400 معین نیست، اما در مجلس تلاش می کنیم این میزان کمتر از افزایش حقوق کارمندان نباشد.

وی با اشاره به افزایش 25 درصدی حقوق کارمندان طیق لایحه بودجه سال آینده، گفت: فعلا جلسات شورای عالی حقوق و دستمزد برای میزان افزایش حقوق کارگران در سال آینده در حال برگزاری است که انتظار داریم حمایت های مناسبی از کارگران از لحاظ تأمین و بهبود وضع معیشتی صورت گیرد.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شرح داد: باید شرایط رفاهی و معیشتی کارگران در حدی باشد که به راحتی بتوانند مخارج زندگی شان را تأمین کنند، در صورتی که امروز شاهدیم، کارگران حتی در تأمین نیازهای اولیه زندگی شان از قبیل مسکن و مایحتاج عمومی نیز با مشکل روبرو هستند.

اسماعیلی با تأکید بر اینکه کارگران با حقوق حداقلی مشغول انجام وظایف شان هستند، گفت: کارگران دارای شأن و منزلتی هستند که در دین اسلام نیز به آن تأکید شده، از طرف دیگر چرخ تولید و اقتصاد کشور به دست کارگران می چرخد، بنابراین باید از سطح زندگی رفاه عمومی نسبی برخوردار باشند.

وی همچنین از طرح جدید کنندگان مجلس برای افزایش حقوق کارگران خبر داد و اضافه کرد: طبق ماده 42 قانون کار، شورای عالی حقوق و دستمزد می بایست براساس نرخ تورم، نسبت به معین و افزایش میزان حقوق و دستمزد اقدام کند، اما در هیچ جای آن قید نشده که این اقدام می بایست صرفا یک بار در سال انجام شود.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: براساس طرح جدید تعدادی از کنندگان مجلس، شرایطی را فراهم کرده ایم که حقوق کارگران دو بار در سال و هر شش ماه، معین و شورای عالی حقوق و دستمزد نسبت به افزایش آن متناسب با نرخ تورم اقدام کند.

اسماعیلی شرح داد: این طرح آماده شده و به زودی، جهت اعلام وصول، تقدیم هیئت رئیسه مجلس خواهد شد تا پس از تصویب نهایی و قانونی شدن آن بتوانیم در راستای کمک به وضع معیشتی کارگران اقداماتی را انجام دهیم.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در پایان گفت: پس از اعلام وصول طرح تغییر در نحوه معین میزان افزایش حقوق کارگران، این طرح در یکی از جلسات کمیسیون اجتماعی مجلس مورد بررسی قرار می گیرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 بهمن 1399 بروزرسانی: 18 بهمن 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 844

به "طرح مجلس برای افزایش حقوق کارگران 2 بار در سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح مجلس برای افزایش حقوق کارگران 2 بار در سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید