عارضه تازه واکسن آسترازنکا

به گزارش درگ فایل، آژانس دارویی اروپا (EMA) اعلام کرد التهاب نادر ستون فقرات به نام میلیت عرضی عارضه جانبی واکسن کووید 19 آسترازنکا (AZN.L) است.

عارضه تازه واکسن آسترازنکا

به گزارش ایسنا به نقل از نیوز، واکسن آسترازنکا با مسائل متعددی از جمله تاخیر در تولید و بررسی از طریق تنظیم کننده های دارویی در پی گزارش موارد نادر عوارض جانبی شدید مانند لخته شدن خون با پلاکت کم روبرو شده و منجر به محدود کردن یا توقف استفاده از آن در چندین کشور شده است.

البته کمیته ایمنی آژانس دارویی اروپا نیز هشدار مشابهی برای واکسن تک دوز جانسون و جانسون (JNJ.N) نیز داده است.

میلیت عرضی با التهاب یک یا هر 2 طرف نخاع شناخته می شود و می تواند باعث ضعف در بازو ها یا پاها، بروز علائم حسی یا مسائلی در عملکرد مثانه یا روده شود.

این کمیته پس از بررسی داده ها به این نتیجه رسید که رابطه علی بین این 2 واکسن و میلیت عرضی یک احتمال منطقی است و افزود مقدار سود و خطر هر 2 واکسن بدون تغییر باقی می ماند.

آژانس نظارتی هیچ اطلاعاتی در مورد تعداد مواردی از این قبیل پس از تزریق واکسن ارائه نکرد، اما گفته میلیت عرضی به عنوان یک واکنش نامطلوب با فرکانس ناشناخته به اطلاعات محصول واکسن اضافه شده است.

همچنین از ابتدا گزارش های مربوط به بیماری عصبی جدی در مورد این 2 واکسن منتشر شد که حاصل آن توقف آزمایش ها در مراحل اولیه توسعه دوز های آسترازنکا و جانسون و جانسون بود.

هر 2 واکسن مبتنی بر فناوری مشابه است

تنظیم کننده مقررات دارویی اروپا با اشاره به به روزرسانی اطلاعات واکسن آسترازنکا در مورد عارضه نادر لخته شدن خون با تعداد پلاکت پایین پس از تزریق اول گفته پس از تزریق دوز دوم چنین عوارض جانبی کمتر مشاهده شده است.

از میان 1809 مورد ابتلا به بیماری به نام ترومبوز همراه با سندرم ترومبوسیتوپنی که بعد از دریافت واکسن آسترازنکا گزارش شده، 1643 مورد پس از دریافت دوز اول و 166 مورد پس از دریافت دوز دوم بوده است.

منبع: فرارو
انتشار: 24 تیر 1401 بروزرسانی: 24 تیر 1401 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1517

به "عارضه تازه واکسن آسترازنکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عارضه تازه واکسن آسترازنکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید