فعالیت آموزشی دانشگاه ها در شرایط شیوع کرونا ویروس آنالیز شد

به گزارش درگ فایل، فرایند فعالیت های آموزشی دانشگاه ها در شرایط شیوع کرونا ویروس با حضور مسئولان آموزش عالی 72 کشور آنالیز شد.

فعالیت آموزشی دانشگاه ها در شرایط شیوع کرونا ویروس آنالیز شد

به گزارش گروه دانشگاه درگ فایل به نقل از وزارت علوم، مصاحبه و رایزنی هم زمان حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و علی خاکی صدیق، معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با وزیران علوم و مسئولان علم و فناوری بیش از 72 کشور جهان به صورت ویدئو کنفرانس (وبینار) برگزار گشت.

علی خاکی صدیق، معاون آموزشی وزیر علوم هدف از نشست فوق را چگونگی ادامه آموزش به دانش آموزان و دانشجویان در شرایط پیش آمده به واسطه شیوع کرونا گفت: با توجه به اینکه در پاره ای از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، جمهوری اسلامی ایران در سال های گذشته زیرساخت ها و ظرفیت های مناسبی در سیستم آموزش مجازی و از راه دور به صورت برخط و غیر برخط ایجاد نموده است، خوشبختانه با استفاده از این ظرفیت و برنامه ریزی های اجرا شده، بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا در ایران و در بخش آموزش، تا حدودی مدیریت شده است.

وی توضیح داد: همچنین با توجه به اینکه سازمان صدا و سیمای ملی جمهوری اسلامی ایران برنامه های درسی را به صورت زمان بندی شده طراحی و اجرا می نماید و با اعلام قبلی برنامه های آن را در اختیار دانش آموزان قرار می دهد، خوشبختانه شرایط آموزش و پژوهش در کشور از شرایط قابل قبولی برخوردار است.

خاکی صدیق اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران از همان دقایق اولیه شیوع ویروس کرونا در کشور، اقدام به تشکیل ستاد ملی مقابله با این ویروس به ریاست رئیس جمهوری کرد که بیشتر وزارتخانه های مرتبط با آموزش از جمله وزارت علوم، وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش عضو این کمیسیون هستند. همچنین در کنار چالش های جدی به وجود آمده ناشی از تهدید ویروس کرونا، تحریم ها علیه مردم ایران شرایط کار را بسیار دشوارتر نموده است.

وی با بیان اینکه وزارت علوم، کمیته وزارتی خاص خود را تشکیل داده است، توضیح داد: از همان بدو شیوع ویروس کرونا در کشور، تعطیلی دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مدارس در دستور کار نهاده شد و تا حصول اطمینان از شرایط ایمن برای دانشجویان و دانش آموزان، این شرایط ادامه خواهد داشت.

خاکی صدیق ادامه داد: ضدعفونی و استریل کردن محیط های آموزشی و پژوهشی، خوابگاه ها و سایر موارد مشابه را از دیگر موارد انجام گرفته برای ویروس زدایی دانست.

وی در خاتمه با تشکر از سازمان جهانی یونسکو برای ایجاد شبکه هم اندیشی بین وزرای آموزش عالی کشور های جهان، اظهار امیدواری کرد در آینده نزدیک شاهد جهانی عاری از کووید 19 باشیم.

در ادامه دکتر حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز اظهار کرد: نمی توان راهکار یکسان برای همه کشور ها در نظر گرفت؛ چرا که زیرساخت ها از کشوری به کشور دیگر تفاوت دارد.

وی همچنین خواهان ادامه نشست و همفکری و تبادل تجربیات مابین کشور های داوطلب شد.

در ادامه خانم استفانی، معاون دبیر کل سازمان یونسکو گفت: ویروس بیماری کووید 19 اثر جدی بر آموزش جوانان و نوجوانان می گذارد و تا به امروز 15 کشور جهان مدارس و دانشگاه های خود را تعطیل نموده اند.

وی با بیان اینکه این نوجوانان و جوانان نباید رها شوند و آموزش از راه دور باید مدنظر قرار گیرد و تجربیات کشور ها به یکدیگر منتقل گردد، خواهان تشکیل کمیته مشورتی وزیران عضو شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این ویدئو کنفرانس با اقدام و هماهنگی سازمان جهانی یونسکو و نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در این سازمان برگزار گشت.

همچنین در این کنفرانس وزرا و نمایندگان سایر کشور ها به بیان نقطه نظرات و تجربیات خود در مورد مبارزه با ویروس کرونا پرداختند.

این نشست با حضور وزرای علوم ایران، فرانسه، چین، مکزیک، ایتالیا، ژاپن و امارات متحده عربی به عنوان هیئت رئیسه و وزرا و نمایندگان سایر کشور ها به صورت ویدیو کنفرانس برگزار گشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 267

به "فعالیت آموزشی دانشگاه ها در شرایط شیوع کرونا ویروس آنالیز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعالیت آموزشی دانشگاه ها در شرایط شیوع کرونا ویروس آنالیز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید