مبل سکشنال چیست و برترین راه چیدمان آن چگونه است؟

به گزارش درگ فایل، اگر خانواده پرجمعیتی دارید یا به طور مرتب میزبان مهمانی های پرجمعیت هستید، مبل سکشنال، جایگزین بسیار بهتری برای مبل های استاندارد شما خواهد بود. این نوع مبل قطعا ارزش مبلغی که برای آن می پردازید را دارد. اگر سبک نشستن شما روی مبل هم بیشتر شبیه به لم دادن است تا نشستن، استفاده از مبل سکشنال برایتان راحت تر خواهد بود. شاید در گذشته ای نه چندان دور مبل های سکشنال چندان راحت نبودند اما مبل های امروزی طراحی بسیار پیچیده تری دارند و از مدل های ساده با روکش مخملی گرفته تا مدل هایی که روکش کتانی دارند برای هر سبک زندگی مناسب هستند. به علاوه، این نوع مبل را می توانید در هر بخش از خانه قرار بدهید. در این مقاله، با مبل سکشنال و روش های چیدمان آن آشنا می شوید.

مبل سکشنال چیست و برترین راه چیدمان آن چگونه است؟

چرا مبل سکشنال؟

مبل سکشنال یک مبل چند تکه است که محبوبیت بسیاری دارد. دلیل این محبوبیت هم در 3 ویژگی این مبل خلاصه می گردد. این ویژگی ها عبارت اند از:

  • فضای بیشتری دارد. هدف اصلی از انتخاب مبل سکشنال ساده است. این مبل فضای نشیمن بسیاری دارد و برای لم دادن و قرار دادن روی مبل برترین گزینه است. بسته به میزان آن ها، مبل های سکشنال می توانند در مقایسه با یک مبل معمولی، فضای بیشتری را برای نشستن چندین نفر فراهم نمایند.
  • می تواند در هر جایی قرار بگیرد. بیشتر مردم فکر می نمایند که مبل های سکشنال را می توان فقط در اتاق های بزرگ قرار داد اما این طور نیست. مبل های سکشنال به ویژه اگر در گوشه های اتاق قرار بگیرند، می توانند به شما یاری نمایند تا در فضاهای کوچکتر محل نشستن را به حداکثر برسانید.
  • این نوع مبل برای چیدن پلان طبقه باز مناسب است. هیچ چیز مانند ظرافت و زیبایی پلان طبقه باز نیست اما باید اعتراف کرد که در این پلان، چیدمان مبلمان ممکن است مشکل باشد. مبل سکشنال می تواند به چیدمان در این فضا یاری کند. میزان بزرگ و شکل ساختاریافته این مبل می تواند به ایجاد فضاهای متمایز در یک منطقه بزرگ تر یاری کند.

انواع مبل سکشنال

وقتی صحبت از مبل های سکشنال می گردد، انواع بسیار متنوع آن انتخاب را سخت می نماید. بااین حال، آشنایی با این گزینه ها باعث می گردد که انتخابی ساده تر داشته باشید و دکوراسیون اتاق ها را راحت تر بچینید. مهم ترین اشکال یا انواع مبل سکشنال عبارت اند از:

  • مبل سکشنال به شکل L: همان طور که از نام آن معین است، این مبل شکل L به خود می گیرد و شبیه دو مبل است که انتهای آن ها به یکدیگر می رسد تا یک زاویه قائمه تشکیل بدهند. شما به احتمال زیاد این نوع مبل را در بازار به صورت یک مبل سه بالشتکی که به یک مبل دو بالشتکی متصل است، پیدا خواهید کرد. اگرچه مدل های بزرگتر چهار بالشتکی متصل به سه بالشتکی نیز از انواع محبوب مبل سکشنال هستند. مبل سکشنال با طرح L چندمنظوره ترین نوع این مبل است و می توانید آن را به راحتی در گوشه ای از اتاق قرار بدهید یا حتی در وسط اتاق بچینید.
  • مبل سکشنال مدل شزلون: این مدل مبل سکشنال در اصل یک مبل راحتی است که یک مبل عثمانی به آن متصل می گردد. این مبل را باید مدلی ساده تر از مبل با طرح L دانست. مبل شزلون را هم می توانید تقریبا در هر جایی که یک مبل معمولی می تواند قرار بگیرد، بچینید.
  • مبل سکشنال منحنی: بخش منحنی این مبل به فضای اطراف مجذوب کنندهیتی خیره نماینده می بخشد و با طرح زیبای خود درست شبیه به یک اثر هنری خواهد بود. البته، این مبل را نمی توان در کنار دیوار قرار داد و به فضای بیشتری احتیاج دارد. بنابراین، برای خانه ها و اتاق های کوچکتر مناسب نیست.
  • مبل سکشنال به شکل U: اگر فضای بزرگی در اختیار دارید یا فقط می خواهید تا جایی که ممکن است فضای اتاق نشیمن را از مبل سکشنال پر کنید، مبل سکشنال مدلU برای شما مناسب است. علاوه براین، دو دسته دراز این مبل روبه روی یکدیگر قرار دارند. در نتیجه، می توانید برای گفت وگوهای صمیمانه به نشستن روی این مبل فکر کنید.
  • مبل سکشنال چندجزئی: بیشتر مبل های سکشنال چندین قطعه ثابت دارند که تنها به یک شکل به یکدیگر متصل می شوند اما مبل سکشنال چندجزئی یا مدولار این طور نیست. این مبل چند قطعه دارد که می توانید آن ها را به شکل دل خواه خود در کنار یکدیگر بچینید.
  • مبل سکشنال تخت خواب شو: سکشنال همواره کاربردی می تواند حتی کاربردی تر هم گردد و فضای بیشتری را نه تنها برای نشستن بلکه برای خواب نیز ایجاد کند. بخش های اضافه این مبل معمولی با برش هایی شبیه به مبل شزلون معین می شوند.

ایده هایی برای چیدمان با مبل سکشنال

مبل های سکشنال فضای زیادی اشغال می نمایند و حفظ ظاهری دنج و در عین حال منسجم، به معنای هماهنگ کردن سایر وسایل با آن ها، ممکن است کار سختی باشد. اگر با ایده های چیدمان با مبل سکشنال آشنا شوید، این چیدمان برایتان ساده تر می گردد.

1. جهت چیدمان را معین کنید

مهم ترین نکته برای چیدمان با مبل های سکشنال به ویژه مدل های شکل L و شزلون این است که جهت چیدمان از کدام سمت باشد. قطعه های مبل را از راست به چپ باید بچینید یا از چپ به راست؟ پیش از خرید این مبل باید روبه روی آن بایستید و طرز چیدمان آن را در نظر بگیرید. توجه به روش چیده شدن قطعات این مبل و شرایط اتاق شما می تواند به انتخاب برترین مدل آن یاری کند. اگر می خواهید مبل شما در سمت راست اتاق قرار بگیرد و از راست به چپ کشیده گردد، یک مبل رو به راست انتخاب کنید. در صورتی که می خواهید مبل را در سمت چپ اتاق بگذارید هم یک مبل رو به چپ برای شما برترین انتخاب خواهد بود.

2. طرح و میزان مبل را آنالیز کنید

پیش از خرید مبل سکشنال، باید شکل و ابعاد آن را با دقت آنالیز کنید. طرح مبل را روی زمین اتاق بکشید تا تصور چیدمان آن برایتان ساده تر گردد. به این ترتیب، مطمئن می شوید که فضای کافی برای راه رفتن در اطراف این مبل وجود دارد و چیدمان وسایل در اطراف آن را هم امتحان می کنید.

3. موقعیت صندلی های گوشه اتاق را در نظر بگیرید

برای انتخاب مبل سکشنال و چیدمان آن باید به موقعیت صندلی هایی که در گوشه های اتاق قرار دارند هم توجه کنید. مبل های سکشنال به شکل L و U طوری طراحی شده اند که فضای اطراف این صندلی ها را از هر دو طرف می بندند. در صورتی که فضای اطراف این صندلی ها اشغال گردد هم برای قرار دادن پاها روی زمین فضای کافی وجود نخواهد داشت. اگر این مبل ها فضای نشیمن گوشه اتاق شما را کوچکتر می نمایند، بهتر است به انتخاب مبل های سکشنالی فکر کنید که طرحی منحنی تر دارند.

4. از قرار دادن مبل در وسط اتاق نترسید

رایج ترین روش برای چیدمان مبل های معمولی این است که آن ها را در مقابل دیوار قرار بدهید اما این قاعده شامل حال مبل های سکشنال نمی گردد. اگر برای چیدمان مبل در اتاق فضای کافی دارید، مبل سکشنال را در وسط اتاق بچینید. به این ترتیب، در مرکز اتاق چیدمانی زیبا از مبلمان خواهید داشت.

5. وسایل اتاق نشیمن را در اطراف مبل بچینید

چیدمان اتاق نشیمن با مبل سکشنال به مدل این مبل بستگی دارد. رایج ترین مدل های مبل سکشنال که برای اتاق نشیمن مناسب هستند، مبل های U شکل، L شکل و منحنی هستند. اگر فضای کوچکی در اختیار دارید، شاید بتوانید فقط یک مبل سکشنال را با صندلی و مبل راحتی در کنار یکدیگر قرار دهید.

علاوه براین، باید الگوی رفت و آمد در اتاق خود را در نظر بگیرید. ممکن است یک مبل پایه بلند به نظرتان زیبا باشد اما اگر مجبور باشید همواره در اطراف آن قدم بزنید، احتمالا وجود این مبل آزاردهنده باشد. برترین کار برای چیدمان مبل سکشنال شزلون یا پایه بلند این است که آن را جایی قرار دهید که در آنجا کمترین رفت و آمد وجود داشته باشد.

6. با کوسن و شال مبل به مبل بعد بدهید

مهم نیست که از این مبل چگونه استفاده می کنید، کوسن ها و شال های تزئینی مبل می توانند به اتاق مجذوب کنندهیت بصری بیشتری بدهند. به علاوه، این عنصر دکوراسیون اتاق می تواند سلیقه شما را به نمایش بگذارد و راهی ارزان برای تتازه دکوراسیون و شاداب جلوه دادن فضای اتاق باشد.

7. به رنگ های کوسن و شال مبل توجه کنید

اجازه بدهید تا رنگ کوسن ها و شال مبل به رنگ مبل شما جلوه بیشتری بدهد. اگر روکش مبل شما به رنگی گرم است، کوسن و شال مبل را به رنگ های گرم انتخاب کنید. در صورتی که رنگ روکش مبل از رنگ های سرد است هم کوسن و شال مبل به رنگ های سرد برترین گزینه ها خواهند بود. به این ترتیب، مبل و لوازم جانبی آن منجسم تر و هدفمندتر به نظر می رسند.

اگر یک مبل سکشنال بزرگ با چند بالشتک دارید، ترکیب رنگی به شما یاریی نخواهد کرد. در این صورت، بهتر است به جای ترکیب کردن رنگ ها، بافت های مختلف مانند چرم طبیعی، مخمل و کتان را با یکدیگر ترکیب کنید. این کار باعث می گردد که عمق و مجذوب کنندهیت بصری اتاق شما بیشتر گردد.

8. مبلمان با اشکال مختلف را در کنار یکدیگر بچینید

اگر نمی خواهید مبل سکشنال به چیدمان اتاق شما حالت مستطیل شکل بیشتری بدهد، می توانید یک مبل سکشنال مدل شزلون انتخاب کنید. این مبل با طرحی دایره ای مانند می تواند فضای اتاق را دگرگون کند. مبل شزلون به میزان کافی بزرگ است و می تواند هنگام پذیرایی چندین میز کنار را در اطراف خود جای دهد. این مبل اتاق را به فضایی راحت برای تماشای تلویزیون نیز تبدیل می نماید. می توانید خیلی راحت موقع تماشای فیلم یا سریال مورد علاقه خود پاها را روی مبل قرار بدهید.

9. گوشه ای برای کتاب خواندن درست کنید

فضای اتاق نشیمن این قابلیت را دارد که در آن گوشه ای دنج برای کتاب خواندن درست گردد. مبل سکشنال هم برترین وسیله برای این کار است. این چیدمان راحت می تواند فضای اتاق را برای کتاب خواندن مجذوب کننده تر و دلپذیرتر کند. هیچ چیز مثل پا روی پا انداختن و استراحت کردن موقع مطالعه کتاب نیست.

10. سبک وینتیج را امتحان کنید

معمولا در اتاق ها بیشتر از مبلمانی با رنگ های خنثی استفاده می گردد اما می توانید کمی از ترکیب رنگ ها برای خلق چیدمانی تازه بهره ببرید. به طور مثال، سبز رنگی جالب و جسورانه برای یک مبل سکشنال است. یک مبل چرمی سبز رنگ می تواند فضای اتاق شما را به سبک وینتیج دربیاورد. در این فضا به طرزی شگفت انگیز پرتوهای نور با جزئیات چوبی ترکیب می شوند تا فضایی دنج برای خانواده درست گردد.

11. از رنگ های طبیعی بهره ببرید

اگر رنگ دیوارهای اتاق نشیمن شما روشن است، برای انتخاب مبل های سکشنال سراغ رنگ هایی مانند رنگ بژ بروید تا کمی حال و هوای اتاق ملایم تر گردد. مبل سکشنال با این رنگ می تواند به بوم خالی شگفت انگیز تبدیل گردد که با کوسن و شال مبل از هر رنگی هماهنگ می گردد. رنگ کوسن ها و شال مبل را با تغییر فصل عوض کنید تا فضایی پویا و سرزنده داشته باشید.

12. از تلویزیون بسیار بزرگ بهره ببرید

تصور کنید که فضای راحتی که مبل سکشنال ایجاد می نماید روبه روی یک تلویزیون بسیار بزرگ باشد. به این ترتیب، همه برنامه هایتان را برای تماشای برنامه های تلویزیونی مورد علاقه خود لغو می کنید. اگر دوست دارید می توانید دوستان خود را برای تماشای مسابقات فوتبال یا سریال بینی دعوت کنید تا در کنار یکدیگر از نشستن در این فضای راحت لذت ببرید.

13. با رنگ آبی طرحی جسورانه ایجاد کنید

اگر در پی راهی برای نمایش مبلمان خود در اتاق نشیمن هستید، یک مبل سکشنال با طرحی جسورانه برترین انتخاب شما خواهد بود. برای این کار هم یک آبی خوش رنگ را انتخاب کنید. اگر دیوارها و وسایل تزئینی زیبای اتاق به رنگ های خنثی هستند، از این مبل بهره ببرید. به این ترتیب، مبل سکشنال طرحی برجسته در اتاق خواهد شد و به ستاره نمایش چیدمان اتاق شما تبدیل خواهد شد.

14. با اشکال هندسی بازی کنید

مبلی با طرح های هندسی انتخاب کنید. این مدل مبل برای یک زیرزمین یا فضای آرام تر ایده آل خواهد بود. نشیمن هایی که رو به تمام جهات هستند، می توانند به فضای اتاق شما مجذوب کنندهیت هندسی بدهند. حالا تصور کنید که در اطراف این مبل اثاثیه و لوازمی با اشکال هندسی دیگری هم قرار بدهید. اتاق به نمایشگاهی مجذوب کننده از اشکال هندسی تبدیل خواهد شد.

کلام آخر

مبل سکشنال یک مبل چند بخشی راحت است. شما می توانید این مبل را در هر بخش از اتاق که بهتر است قرار بدهید. نشستن روی این مبل چند تکه برای هر کسی مجذوب کننده خواهد بود چون در مقایسه با سایر انواع مبل راحت تر است. برای چیدن مبل های سکشنال باید مدل آن ها و شرایط اتاق را در نظر بگیرید. به این ترتیب، اتاقی خواهید داشت که هر مهمانی و دورهمی در آن دلنشین و به یادماندنی تر است.

منبع: onekingslane

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 23 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1403 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1733

به "مبل سکشنال چیست و برترین راه چیدمان آن چگونه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مبل سکشنال چیست و برترین راه چیدمان آن چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید