محققان شرکتی دانش بنیان پیروز به ساخت دستگاه ضدعفونی کننده سطوح کاغذی شدند

به گزارش درگ فایل، ویروس ها بر روی سطوح کاغذی هم زنده می مانند. دغدغه ای در جهت مقابله با شیوع ویروس کرونا که با یک تجهیز ایران ساخت رفع شد.

محققان شرکتی دانش بنیان پیروز به ساخت دستگاه ضدعفونی کننده سطوح کاغذی شدند

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یکی از چالش ها در جهت جلوگیری انتشار و شیوع ویروس کرونا، پیدا کردن راه کاری برای حذف این ویروس از سطوح حساسی چون کاغذ بود. این پرسش که کتاب و کاغذها در صورت آلوده شدن به ویروس کرونا ضدعفونی می شوند، به وسیله یک شرکت دانش بنیان و با حمایت اقتصادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در قالب یک طرح کلان ملی پاسخ گفته است.

جمال شریفی رئیس هیات مدیره شرکت ایمن الکترونیک باختران، با بیان اینکه طرح های مختلفی آنالیز شد تا برترین و کارآمدترین روش ضدعفونی کردن کاغد انتخاب گردد،گفت: در گام نخست، مهم ترین و برترین راه برای این کار، قرنطینه کردن اشیای کاغذی بود و بر اساس پژوهشی که ماندگاری ویروس کرونا بر سطح اجسام گوناگون را آنالیز می کرد، نشان داد که این ویروس به مدت 24 ساعت روی سطوح مقوایی و به مدت 4 روز بر روی اسکناس فعال می ماند.

به گفته وی، این دستگاه ضدعفونی کننده کاغذ به وسیله انیستیتو پاستور مورد تست ویروس آنفولانزا به اسم مدلی از ویروس های پوشینه دار حاوی ژنوم تک رشته ای نهاده شده و طبق نتایج به دست آمده در نابود کردن بیش از 99 درصد ویروس های مورد آزمون توانمند است.

استفاده از امواج ماکروویو

این فعال فناور با بیان این که ضدعفونی کننده ایران ساخت، از امواج ماکروویو برای تحریک ذرات آب موجود در کاغذ و ضدعفونی کردن آن استفاده می نماید، اضافه کرد: مقدار آب موجود در کاغذ به دما و رطوبت بستگی دارد و می تواند از 4 تا 61 درصد وزن کاغذ را تشکیل دهد. در دمای 42 درجه سانتی گراد و رطوبت 21 درصد مقدار یک تا دو درصد از وزن خالص کاغذی که استفاده می کنیم از آب تشکیل شده است.

شریفی، با اشاره به این که در اثر امواج ماکروویو دمای کاغذ افزایش پیدا می نماید بیان نمود: فرآیندهای کنترلی دستگاه به واسطه حسگر مادون قرمز دما انجام می گردد؛ ابتدا دمای سطح کاغذ تا 60 تا 80 درجه سانتی گراد بالا می رود سپس سیکل پله ای ضدعفونی کردن کاغذ آغاز می گردد و دستگاه دمای سطح کاغذ ثابت نگه می دارد.

به گفته مدیرعامل شرکت دانش بنیان ایمن الکترونیک باختران، این فرآیند 5 دقیقه طول می کشد و سپس عمل ضدعفونی کردن کاغذ به اتمام می رسد. در این روش، تمام قسمت های کاغذ و اسکناس و ... استریل می گردد و می تواند ویروس کرونا را از سطوح کاغذی حذف کند.

شرکت توسعه ایمن الکترونیک باختران علاوه بر محصول ضد عفونی کننده کاغذ با استفاده از امواج ماکروویو، دستگاه خشک کن تونلی و کابینی، دستگاه بی خطر کننده زباله های عفونی به روش امواج ماکروویو مجهز به خرد کن داخلی و خارجی و دستگاه ضد عفونی و تصفیه کننده هوا به روش پلاسمای سرد و ضد عفونی کننده و استریل تجهیزات پزشکی به روش پلاسما را فراوری و تجاری سازی نموده است.

این طرح کلان ملی فناوری هم با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مورد بهره برداری نهاده شد و توانست احتیاج صنایع، بخش های بهداشتی و ایمنی را به ضد عفونی کننده تامین نموده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 شهریور 1400 بروزرسانی: 12 شهریور 1400 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1202

به "محققان شرکتی دانش بنیان پیروز به ساخت دستگاه ضدعفونی کننده سطوح کاغذی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان شرکتی دانش بنیان پیروز به ساخت دستگاه ضدعفونی کننده سطوح کاغذی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید