نقد و آنالیز فیلم پوست

به گزارش درگ فایل، پوست

کارگردان: بهمن ارک، بهرام ارک

نقد و آنالیز فیلم پوست

نویسنده: بهمن ارک، بهرام ارک

تهیه نماینده: محمدرضا مصباح

بازیگرها: امید والا، عاشیق، ولی عبدی، فاطمه مسعودی فر، جواد قامتی، محمود نظرعلیان، صدیقه دریانی، وحید شیرزاد، نرجس دلارام، داود نورپور، ابراهیم دهقان زاده، داود مظلومی رواسانی، هادی افتخارزاده، صمد دلنواز، وحید دلنواز، محمد شامی

خلاصه فیلم: برداشتی از افسانه های محلی آذربایجان درباره عشقی که با سحر و جادو گره خورده است.

نقد فیلم پوست

پوست مغز فرهنگ

درباره فیلم پوست

مسعود طاهری

اگر به اعتبار اینکه سینما قرار است وسیله ای باشد برای ثبت یک اثر ابدی، به نظر می رسد فیلم پوست برترین فیلم جشنواره سال جاری است. اما اگر به اعتبار اینکه سینما وسیله ای است برای واکنش به رویداد های روز جامعه چند فیلم دیگر می توانند نامزد این اسم باشند و برحسب شاخص های دسته های مختلف مخاطبان چند فیلم برجسته جشنواره سال جاری می توانند برترین فیلم باشند. اما آنچه هست مسأله فیلم پوست یک طرف این ماجرا است و مسأله آن فیلم ها یک طرف.

در روزگاری که گوش نه تنها اهالی سینما که بسیاری از اهالی فرهنگ را صدای هیاهو کم شنوا یا گاهی ناشنوا نموده است و مخاطب عام، بیشتر اسیر آنهاست، هیاهوی روزمرگی، سیاست زدگی و دعوا های صنفی و حزبی و دسته ای، در این بین تولد فیلمی مانند پوست، شکفتن گلی را ماند در این شوره زار پرهیاهو، چیزی نادر که زندگی را آغاز نموده هر چند با شادی، اما همراه با اندکی درد.

آنچه که در فیلم پوست بسیار باارزش است روایت افسانه با گذر از زمان حال و گذشته و حتی آینده است، چیزی که شایسته روایت یک افسانه و اسطوره است، اینکه روایت فیلم زمانمند نیست بسیار بی نظیر است و این کار به نحو احسن انجام می گردد، بعید می دانم سازندگان فیلم از ایده متاهستوریک اطلاع داشته باشند، اما ناخودآگاه پا به روایتی فراتاریخی می گذارند و دست به روایتگری می زنند، کاری که مدنظر فیلسوفانی مانند کربن و ایزوتسو بود، این برای نگارنده از این جهت می تواند محل تعجب و تأمل باشد که این اتفاق شاید بدون اطلاع سازندگان این فیلم با افکار این فیلسوفان باشد.

نکته بسیار مثبت دیگر فیلم پوست مواجهه سازندگان با پدیده های عالم سنت و دنیای قدیم است که سعی نموده اند آن ها را درک نمایند و همدلانه با آن پدیده ها برخورد نمایند نه برخورد به اصطلاح روشنفکرانه ای که همیشه سعی بر نفی آن پدیده ها می گردد، بنابر این فیلم مانند فیلم های دیگری که اسم ترسناک را با خود یدک می کشند که بیشتر گرفتار توهمات نویسندگان شان هستند، نیست. از این رو فیلم پوست روایتگر اسطوره و افسانه است، اما گرفتار توهم نمی گردد.

طیف مخاطبان فیلم هم می تواند جالب توجه باشد از ساده ترین مخاطب روستا های آذربایجان و دیگر روستا های ترک زبان سایر استان های ایران تا نه تنها قشر فرهیخته بلکه این فیلم می تواند مخاطبانی درجه یک مانند فیلسوفان داشته باشد. اگر به سینمای ملی قائل باشیم این فیلم ویژگی کامل این سینما را دارد و اگر به سینمای شرقی معتقد باشیم بعضی از ویژگی های مثبت این سینما را هم داراست.

در روزگاری که بسیاری برای ساخت فیلم سراغ سوژه های ملتهب اجتماعی و سیاست زده می فرایند تا بتوانند عایدی گیشه را برای خود تضمین نمایند ساخت اینگونه فیلمی را باید تحسین کرد و به احترام سازندگانش ایستاد و احترام کرد.

نشنیدم و نخواندم که برای این فیلم صف بلندی ببندند یا سانس فوق العاده بگذارند یا استقبال فوق العاده ای از آن بگردد، اگر اینچنین باشد علت آن می تواند یک چیز ساده باشد عقب ماندگی فرهنگی جامعه ما حتی جشنواره رو های به اصطلاح حرفه ای که گاهی دو سه ساعت پیش از آغاز فیلمی صف تشکیل می دهند.

منبع: روزنامه ایران

منبع: فرارو
انتشار: 25 شهریور 1400 بروزرسانی: 25 شهریور 1400 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1217

به "نقد و آنالیز فیلم پوست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقد و آنالیز فیلم پوست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید