واکنش کمالوندی به یک شایعه ، تا به امروز اقدام به غنی سازی بالای 60 درصد نکرده ایم

به گزارش درگ فایل، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در واکنش به خبر پیدا شدن اورانیوم با غنای 84 درصد، با بیان اینکه وجود ذره یا ذرات بالاتر از 60 درصد در فرآیند غنی سازی به معنی فراوری با غنای بالای 60 درصد نیست، گفت: تا به امروز مبادرت به غنی سازی بالای 60 درصد نکرده ایم.

واکنش کمالوندی به یک شایعه ، تا به امروز اقدام به غنی سازی بالای 60 درصد نکرده ایم

به گزارش خبرنگاران، خبرگزاری بلومبرگ امشب در خبری مدعی شد که بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی هفته گذشته در ایران اورانیوم با غنای 84 درصد را شناسایی نموده اند. در همین خصوص بهروز کمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری فارس، درباره این ادعای بلومبرگ بیان نمود: مایه تأسف است که آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنان به عنوان ابزار سیاسی برای فشار بر جمهوری اسلامی ایران مورد سوءاستفاده قرار می گیرد.

وی با ذکر این نکته که مطالب منتشر شده در بلومبرگ با هدف سیاه نمایی و تحریف حقایق اجرا شده است، یادآور شد: آنچه آژانس با ایران مطرح نموده در مورد وجود ذره یا ذراتی (particale) از اورانیوم با غنای بالای 60 درصد در محل شیر برداشت محصول به وسیله نمونه برداری متداول است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی بعلاوه تأکید کرد: وجود ذره یا ذرات اورانیوم بالاتر از 60 درصد در فرآیند غنی سازی به معنی غنی سازی بالای 60 درصد نیست.

کمالوندی در شرح بیشتر بیان نمود: این موضوع در روند غنی سازی امری بسیار طبیعی بوده که حتی می تواند با کاهش خوراک آبشارهای سانتریفیوژ در یک لحظه به وجود بیاید. ولی آنچه حائز اهمیت است محصول تولیدی نهایی است که جمهوری اسلامی ایران تا به امروز مبادرت به غنی سازی بالای 60 درصد ننموده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اضافه نمود: آژانس بین المللی انرژی اتمی بهتر از هر کسی واقف است که چنین مواردی در زمان انجام کار رخ می دهد. آنچنان که در گذشته نیز موارد متعددی از غناهای مختلف مشاهده شده که حل شده و این مورد اخیر نیز قطعا حل خواهد شد.

وی با ذکر این نکته که این موضوع از نوع مطالبی نیست که آژانس آن را در اختیار اعضای خود قرار دهد، ادامه داد: طرح این موارد در رسانه ها بار دیگر نشان داد که متاسفانه مدت هاست آژانس از جایگاه حرفه ای و بی طرف خارج شده و هدف دار مطالب و اطلاعات فنی را در اختیار رسانه های غربی قرار می دهد و بدون تردید این روش باعث بی اعتبار شدن این سازمان مهم بین المللی می گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 اسفند 1401 بروزرسانی: 1 اسفند 1401 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1637

به "واکنش کمالوندی به یک شایعه ، تا به امروز اقدام به غنی سازی بالای 60 درصد نکرده ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش کمالوندی به یک شایعه ، تا به امروز اقدام به غنی سازی بالای 60 درصد نکرده ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید