پالایشی یکم ثروت توزیع می نماید؟!

به گزارش درگ فایل، ریزش ارزش پالایشی یکم همچنان ادامه دارد؛ همان صندوقی که به گفته مسئولان قرار بود فرصتی برای توزیع ثروت بین آحاد ایرانی باشد.

پالایشی یکم ثروت توزیع می نماید؟!

به گزارش ایسنا، بازار سرمایه در هفته ای که گذشت روز های چراغ قرمزی را تجربه کرد و شاخص کل فقط برای یک روز صعودی بود. به طوریکه این شاخص مجددا و برای دومین مرتبه طی چند روز به کانال یک میلیون و 200 هزار واحد، یعنی همان جایی که بعد از ریزشی که از مردادماه شروع شده به آن رسیده بود، عقب گرد کرد.

در این میان پالایشی ها سهم عمده ای در ریزش بورس داشتند. سهم هایی که صندوق پالایشی یکم را تشکیل داده اند (باقی مانده سهام دولت در پالایشگاه های تبریز، بندرعباس، تهران و اصفهان) و فرایند کاهشی این سهم ها باعث شد ارزش واحد های این صندوق از 10 هزار تومان به 6000 تومان کاهش پیدا کند.

هرچند نوسان در ذات بازار سرمایه است و نمی توان همیشه از این بازار توقع فرایندی صعودی داشت، اما وعده های داده شده پیش از شروع پذیره نویسی این صندوق تاثیر زیادی به ترغیب افراد برای سرمایه گذاری روی این صندوق گذاشت.

وزیر اقتصاد بار ها تاکید نمود که این صندوق فرصت خوبی برای توزیع ثروت بین آحاد ایرانی است. همچنین تخفیف 20 درصدی که این صندوق دارد که اگر فردی پنج میلیون تومان پالایشی یکم بخرد، یک میلیون تومان تخفیف خواهد گرفت و در واقع به میزان یک میلیون تومان از ثروت بهره مند خواهد شد.

بر این اساس اعتماد مردم برای خرید این سهام جلب شد و حدود چهار میلیون نفر در پذیره نویسی این صندوق مشارکت کردند، اما اکنون سرمایه هایشان ریزشی شده است. در این میان سوال مطرح می گردد که آیا دولت سهام خود در شرکت های پالایشگاهی را که قرار بود توزیع بهینه ثروت بین آحاد مردم باشد با قیمت بالا به مردم فروخته است؟

منبع: فرارو
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 896

به "پالایشی یکم ثروت توزیع می نماید؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پالایشی یکم ثروت توزیع می نماید؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید