چرا دچار سنگ مثانه می شویم؟ ، برترین نوشیدنی برای جلوگیری از ایجاد سنگ مثانه

به گزارش درگ فایل، سنگ مثانه اغلب ناشی از عدم توانایی کامل مثانه است و همواره همراه با علائم و نشانه ها نیست و ممکن است به طور ناگهانی همراه با درد شدید شکم و وجود خون در ادرار خود را نشان دهد.

چرا دچار سنگ مثانه می شویم؟ ، برترین نوشیدنی برای جلوگیری از ایجاد سنگ مثانه

به گزارش خبرنگاران، سنگ های کوچک مثانه اغلب به طور خود به خود قابل عبور هستند اما در صورت وخیم شدن، احتیاج به مداخلات پزشکی دارند و در غیر این صورت منجر به عفونت و عوارض دیگر خواهند شد.

بعضی از افراد مبتلا به سنگ مثانه هیچ مسئله ای حتی در صورت بزرگ شدن سنگ ها ندارند، اما اگر این سنگ ها منجر به تحریک دیواره مثانه و یا متوقف کردن جریان ادرار شوند، علائم و نشانه ها می توانند توسعه یابند. سنگ مثانه به طور کلی با عدم تخلیه به موقع یا کامل ادرار در ارتباط است. در بیشتر موارد یک بیماری زمینه ای می تواند مانع تخلیه کامل مثانه گردد.

رایج ترین شرایطی که باعث سنگ مثانه می شوند، شامل موارد زیر است:

- بزرگ شدن غده پروستات: بزرگ شدن غده پروستات یا هایپرپلازی خوش خیم پروستات، می تواند منجر به بروز سنگ مثانه در مردان گردد.

- اعصاب آسیب دیده (مثانه نوروژنیک): به طور معمول، اعصاب حامل پیغام از مغز به عضلات مثانه هستند. اگر این اعصاب در نتیجه سکته مغزی، آسیب نخاعی یا دیگر شرایط بهداشتی دچار آسیب شوند، مثانه قادر به تخلیه کامل نخواهد بود.

- التهاب مثانه: سنگ مثانه در اثر التهاب مثانه می تواند اتفاق افتد. عفونت های دستگاه ادراری و پرتودرمانی لگن می توانند هر دو باعث بروز التهاب مثانه شوند.

- سنگ کلیه: سنگی که در کلیه ها تشکیل می گردد، همان سنگ مثانه است؛ به طوری که گاهی سنگ های کوچک کلیه به حالب مثانه راه می یابند و اگر راه خروج نداشته باشند، می توانند در مثانه بزرگ شوند.

در کشورهای در حال توسعه سنگ مثانه بخصوص در بچه ها به خاطر کم آبی بدن، عفونت و یک رژیم غذایی کم پروتئین رواج دارد. در دیگر نقاط دنیا، سنگ مثانه بخصوص در مردان بالای 30 سال رخ می دهد. عموما، سنگ های مثانه از عواملی به وجود می آیند که پیشگیری از آن عوامل زمینه ساز سخت است، اما می توان شانس ابتلا به سنگ های مثانه را با رعایت بعضی نکات کاهش داد.

در خصوص علائم و نشان های غیرمعمول ادراری سوال کنید و در خصوص آنها آگاهی داشته باشید. تشخیص و درمان زودهنگام پروستاتی که بزرگ شده و یا هر عارضه اورولوژیک دیگری، می تواند احتمال خطر ابتلا به سنگ های مثانه را کاهش دهد.

بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، مقدار زیادی آب و مایعات بنوشید. نوشیدن حجم زیادی از مایعات، به خصوص آب می تواند به جلوگیری از ایجاد سنگ های مثانه یاری کند؛ چراکه مایعات، غلظت املاح موجود در مثانه را کاهش داده، آن را رقیق می نماید. اینکه چه مقدار آب مورد احتیاج شما است، بستگی به عواملی همانند سن، مقدار بدن (جثه)، سلامتی و سطح فعالیت دارد. از پزشکتان بپرسید مقدار مناسب مایعات مورد احتیاج شما چه مقدار است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 بهمن 1401 بروزرسانی: 11 بهمن 1401 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1628

به "چرا دچار سنگ مثانه می شویم؟ ، برترین نوشیدنی برای جلوگیری از ایجاد سنگ مثانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا دچار سنگ مثانه می شویم؟ ، برترین نوشیدنی برای جلوگیری از ایجاد سنگ مثانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید