کارگروه ملی برای راهبری پروژه مرکز تحقیقات فسیل شناسی ایران در مراغه تشکیل می گردد

به گزارش درگ فایل، محمد مدادی، مدیر کل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست در بازدید از مرکز تحقیقات فسیل شناسی شهرستان مراغه، گفت: این مرکز تحقیقات مهمترین مرکز تحقیقات فسیل شناسی ایران است و کاوش های دیرینه شناسی در این شهرستان بسیار حائز اهمیت است.

کارگروه ملی برای راهبری پروژه مرکز تحقیقات فسیل شناسی ایران در مراغه تشکیل می گردد

وی با بیان این که با گذشت چندین سال از شروع ساخت مرکز تحقیقات فسیل شناسی ایران در مراغه تخصیص اعتبار برای تکمیل این طرح لازم است، اضافه نمود: امسال بودجه مورد احتیاج برای این تکمیل پروژه مرکز تحقیقات فسیل شناسی کشور از محل اعتبارات ملی تامین می گردد و هماهنگی های لازم با سازمان برنامه و بودجه آذربایجان شرقی هم انجام خواهد گرفت تا تخصیص بودجه استانی برای این مرکز هم محقق گردد.

حسن عباس نژاد، مدیر کل اداره حفاظت از محیط زیست استان هم در ادامه این بازدید، تخصیص بودجه را یکی از موانع پیشرفت این پروژه دانست و گفت: شهرستان مراغه، بهشت فسیل شناسان ایران است و منطقه فسیلی این شهرستان به اسم نخستین اثر ملی، طبیعی و فسیلی ایران شناخته می گردد، از این رو باید توجه ویژه ای به ظرفیت های علمی و توریستی این منطقه گردد.

وی ادامه داد: در امسال با دستور ریاست عالی سازمان از محل اعتبارات ملی بودجه برای تکمیل پروژه مرکز تحقیقات فسیل شناسی کشور در مراغه تخصیص یافته است، ولی احتیاجمند تخصیص بودجه استانی هم هستیم.

وی اضافه نمود: این پروژه می تواند محرک بسیار مهمی در مسائل توریستی، علمی، اجتماعی و مالی برای شهرستان و استان باشد.

به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی، تدوین برنامه مدیریت اثر طبیعی ملی فسیلی مراغه، تدوین ساختار و پیش بینی نیروی انسانی لازم برای مرکز و برگزاری همایش ملی تنوع زیستی دیرینه از مصوبات دیگر این جلسه بود.

اضافه نمودنی است، در این جلسه که با حضور فرماندار مراغه، مدیر کل موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی، مدیر کل و معاونان اداره کل استان و نماینده برنامه ریزی استان و مسئولان شهرستانی برگزار گردید، مقرر شد تا کارگروه ملی با مشارکت مدیران و کارشناسان استانی وملی برای راهبری پروژه مرکز تحقیقات و موزه دیرینه شناسی تشکیل و برنامه ریزی و تامین اعتبار لازم برای تکمیل و راه اندازی مرکز انجام گردد.

اثر طبیعی ملی فسیلی مراغه (بهشت فسیل شناسان) به مساحت 1026 هکتار به اسم اثر طبیعی ملی در سال 1383 مصوب شده است و بخشی از محدوده عظیم فسیل دار کوهستانی سهند است که به لحاظ دارا بودن مناسب ترین محل برای عملیات اکتشافی به اسم اثر طبیعی ملی پیشنهاد شده تا در کنار عملیات تحقیقاتی به طور دقیق حفاظت گردد.

ایسنا نوشت، فسیل های مکشوفه در این منطقه شامل گونه های جوندگان، اسب سانان، گاو سانان، گوشتخواران(گربه سانان مثل ببر دندان شمشیری، کفتار، گرگ و خرس)، خانواده گوزن ها و زرافه ها، کرگدن، فیل ها و آنتیلوپ ها و … است که به اسم بهشت فسیل شناسان معروف است.

منبع: گردشبان
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1162

به "کارگروه ملی برای راهبری پروژه مرکز تحقیقات فسیل شناسی ایران در مراغه تشکیل می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارگروه ملی برای راهبری پروژه مرکز تحقیقات فسیل شناسی ایران در مراغه تشکیل می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید