کمک به آتش نشانان با سیستم هوش مصنوعی پیشرفته

به گزارش درگ فایل، تخلیه الکتریکی (Flashover) یک پدیده بسیار خطرناک است که طی آن تمام مواد قابل احتراق در معرض احتراق در یک منطقه بسته، تقریباً همزمان آتش می گیرند. با این وجود به لطف سیستم جدید مبتنی بر هوش مصنوعی که توسط مؤسسه ملی فناوری و استانداردها توسعه یافته، آتش نشانان ممکن است به زودی هنگام نزدیک بودن تخلیه الکتریکی اخطارهایی را دریافت کنند.

کمک به آتش نشانان با سیستم هوش مصنوعی پیشرفته

به طور معمول، تخلیه الکتریکی هنگامی اتفاق می افتد که آتش سوزی سازه باعث شود که درجه حرارت یک فضای بسته حداقل به 593 درجه سانتی گراد(1100 درجه فارنهایت) برسد که این دما، دمای تقریبی خودآتشگیری بسیاری از مواد آلی که معمولاً استفاده می شوند، است. در نتیجه آنها گازهای قابل اشتعال ساطع می کنند و در همان زمان حتی اگر مستقیماً در معرض شعله های آتش قرار نگرفته باشند، کم و بیش شعله ور می شوند.

بهتر است هنگام وقوع تخلیه الکتریکی آتش نشانان در ساختمان حضور نداشته باشند؛ چراکه با توجه به هرج و مرج و دید محدود در داخل سازه های در حال سوختن، تشخیص علائم هشداردهنده قابل مشاهده مانند شعله های آتش که از سقف عبور می کنند، برای آنها سخت است. در حالی که بسیاری از ساختمان ها به حسگرهای حرارتی مجهز هستند، اما این دستگاه ها معمولاً مدت ها قبل از وقوع تخلیه الکتریکی و در دمای حدود 150 درجه سانتی گراد (302 درجه فارنهایت) از کار می افتند و اینجا همان جایی است که P-Flash (مدل پیش بینی تخلیه الکتریکی) توسعه یافته است.

این فناوری که توسط دانشمندان مؤسسه ملی فناوری و استانداردها در آمریکا (NIST) طراحی شده است، از الگوریتم های یادگیری ماشینی استفاده می کند که این الگوریتم نیز توسط 4033 شبیه سازی رایانه ای مختلف از یک خانه سه خوابه، یک طبقه و به سبک مزرعه آمریکایی در حال سوختن که متداول ترین نوع خانه در آمریکا است، آموزش دیده است.

الگوریتم ها می توانند پیش بینی کنند که تقریباً چه زمانی دمای داخل خانه به 593 درجه سانتی گراد می رسد. هنگامی که P-Flash را بر روی شبیه سازی یک خانه در حال سوختن آزمایش کردند، این فناوری توانست وقوع تخلیه الکتریکی را یک دقیقه قبل از رخ دادن و با دقت 86 درصد پیش بینی کند.

یافته های این مطالعه در مجله Proceedings of the AAAI Conference on Artificial Intelligence منتشر شد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 22 تیر 1400 بروزرسانی: 22 تیر 1400 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1124

به "کمک به آتش نشانان با سیستم هوش مصنوعی پیشرفته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمک به آتش نشانان با سیستم هوش مصنوعی پیشرفته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید