12 ترفند طلایی برای نگهداری خیار در یخچال به مدت طولانی

به گزارش درگ فایل، اگر نکات نگهداری از خیار در یخچال را بلد باشید به مدت طولانی تری می توانید خیار را تازه و سالم نگه دارید. به این ترتیب، در حد توان تان به صرفه جویی در هزینه ها یاری نموده و از حیف و میل شدن صیفی جات و سبزیجات هم جلوگیری می کنید. اما چطور خیار را در یخچال تازه نگه داریم؟ روش نگهداری خیار در قابلمه روحی به چه صورت است؟ با ما در این مقاله از سرویس در همراه باشید تا ترفندهای روش نگهداری خیار به مدت طولانی و باید و نبایدهای آن را به شما بگوییم.

12 ترفند طلایی برای نگهداری خیار در یخچال به مدت طولانی

برترین روش نگهداری خیار به مدت طولانی چیست؟

اگر ترفندهای نگهداری خیار در یخچال بدون خرابی و پلاسیدگی را بلد باشید می توانید برای مدت طولانی تری از خواص و طعم تازگی این خوراکی خوشمزه بهره مند شوید.

خیار یکی از محبوب ترین انواع صیفی جات است که هم در ظرف میوه جا دارد و هم در آشپزخانه به یاری تان می آید. احتمالا شما هم کمتر کسی را می شناسید که ماست و خیار، و را دوست نداشته باشد.

همان طور که می دانید، نقش این صیفی بی ادعا در همین جا به انتها نمی رسد و می توان آن را در انواع و اقسام ترشیجات و شورها مثل و حتی در لیوان هم مشاهده کرد! هم برای سلامت بدن ثابت شده است. پس ضروری است که همواره خیار تر و تازه در دسترس داشته باشیم.

در ادامه، نکات نگهداری خیار در یخچال و بدون یخچال را بازگو می کنیم تا برای مدت طولانی تری بتوانید از خواص آن بهره مند شوید.

در هنگام انتخاب خیار دقت کنید

پیش از هر چیز ضروری است روش انتخاب برترین خیار را بلد باشید و ویژگی های ماندگارترین انواع آن را بدانید. با رعایت نکات زیر می توانید خیارهای سالم تری را بخرید و طول عمرشان را در یخچال افزایش دهید:

  • از خرید خیارهای کم رنگ و مایل به زرد خودداری نموده و گزینه هایی را انتخاب کنید که از بقیه سبزتر و پر رنگ تر باشند.
  • برترین انواع خیار فاقد هرگونه لکه، فرورفتگی و چین وچروک است. بنابراین، گزینه هایی را انتخاب کنید که کاملا سفت و سالم و سرحال باشند.
  • از خرید خیارهای زرد، دارای لکه های کپک یا بخش های پوسیده خودداری کنید. این دسته از خیارها در آستانه پوسیدگی کامل قرار دارند و عمرشان بسیار کوتاه است.
  • در هنگام خرید به بوی خیار هم دقت نموده و گزینه های بی بو را انتخاب کنید. افزایش عطر و بوی این صیفی به معنای آن است که بیش از مقدار رسیده و احتمالا بیش از سایر انواع خیار در معرض پوسیدگی قرار گرفته است.
  • توجه داشته باشید، خیار باید قلمی و سبک باشد. بنابراین، از خرید خیارهای پف نموده، سنگین و پر آب اجتناب کنید.

خیار را با آب خنک شست وشو دهید

پس از انتخاب یک خیار سالم و بدون لک و کپک، ضروری است آن را با دقت و با استفاده از آب خنک بشویید. دقت کنید، هرگز این صیفی و باقی سبزیجات و میوه ها را همراه با گل ولای و آلودگی در یخچال قرار ندهید.

دلیلش هم این است که اگر باکتری ها و مواد آلاینده برای چندین روز روی پوست خیار باقی بمانند روند پوسیدگی آن را سریع تر می نمایند. به علاوه، این آلودگی ها در کل فضای یخچال منتشر شده و به باقی خوراکی ها هم منتقل می شوند.

انواع را به روش های اینترنتی و می توانید از تهیه کنید.

خیار را کاملا خشک کنید

یکی از مهم ترین نکات نگهداری خیار در یخچال این است که پس از اطمینان از تمیز شدن خیار باید با استفاده از چند برگ حوله کاغذی آن ها را کاملا خشک کنید. یادتان باشد، رطوبت زیاد می تواند فرآیند فاسد شدن و لزج شدن خیار را سریع تر کند.

برای خرید می توانید به صورت حضوری و اینترنتی به وسیله فروشگاه های اقدام کنید.

خیار را در گرم ترین بخش های یخچال نگهداری کنید

یکی از مهم ترین نکات نگهداری خیار در یخچال این است که از قرار دادن آن در معرض سرمای زیاد خودداری کنید. برترین دما برای محافظت از خیار در منزل حدود 10 درجه سانتی گراد است. توجه داشته باشید، اگر خیار به مدت 3 روز در معرض دمای پایین تر از 10 درجه سانتی گراد قرار بگیرد خیلی زود فاسد می گردد.

طبیعتا مواد غذایی دیگری هم در یخچال وجود دارند که باید در دمای خنک تری نگهداری شوند. بنابراین، پیشنهاد می کنیم خیار را در گرم ترین نقطه یخچال یعنی پایین ترین کشوی نزدیک درب قرار دهید.

از قرار دادن خیار در پلاستیک یا ظروف دربسته خودداری کنید

برخلاف بسیاری دیگر از انواع میوه ها و صیفی جات، طول عمر خیار تا مقدار بسیار زیادی به اندازه نفس کشیدن و اکسیژن دریافتی آن بستگی دارد. بنابراین پس از شستن و خشک کردن خیارهای مرغوب، آن ها را در ظروف و کیسه های مشبک قرار دهید تا در معرض گردش هوای تازه باشند.

از حوله کاغذی بهره ببرید

استفاده به موقع از حوله کاغذی یکی دیگر از نکات نگهداری خیار در یخچال برای طولانی مدت است. یعنی، به هر دلیلی و برخلاف آن چه که در بالا گفتیم ممکن است بخواهید خیارها را در ظروف یا کیسه های در بسته نگهدارید. در این صورت، حتما ابتدا چند برگ حوله کاغذی را دور آن ها بپیچید. حتی بهتر است هر یک از خیارها را به طور مجزا در یک برگ حوله کاغذی بپیچید و سپس، داخل زیپ کیپ یا هر محفظه مثل قابلمه روحی دیگری قرار دهید.

برای خرید می توانید به صورت حضوری و اینترنتی به وسیله فروشگاه های اقدام کنید.

دستمال آشپزخانه هم گزینه خوبی است

استفاده از دستمال آشپزخانه هم می تواند به افزایش طول عمر و ماندگاری بیش تر خیار در یخچال یاری کند. برای این منظور، می توانید روی ظرف میوه یا داخل ظروف نگهداری را با یک دستمال نخی و پاکیزه بپوشانید. سپس، ظرف حاوی خیار و باقی میوه ها را در کشوی پایین یخچال قرار دهید.

قابلمه روحی را برای نگهداری خیار از قلم نیاندازید

نگهداری خیار در قابلمه روحی از قدیمی ترین و رایج ترین روش هایی است که موجب طول عمر و جلوگیری از پوسیدگی خیار می گردد. برای این منظور، ضروری است کف قابلمه روحی مورد نظرتان را با دستمال آشپزخانه پاکیزه ای بپوشانید. سپس، خیارهای شسته و خشک شده را در قابلمه قرار دهید.

بخش های اضافی دستمال آشپزخانه را روی خیارها برگردانید و آن ها را بپوشانید. در صورت لزوم، می توانید سطح خارجی خیارها را هم با یاری دستمال تنظیف تمیز دیگری بپوشانید. حالا، درب قابلمه روحی را ببندید و آن را در یخچال قرار دهید.

سلفون هم می تواند گزینه خوبی برای نگهداری خیار باشد

حالا که درباره نکات نگهداری خیار در یخچال صحبت می کنیم، خوب است به سلفون هم اشاره کنیم. پیچیدن خیار در سلفون می تواند به ماندگاری بیش تر آن یاری کند. البته، به شرطی که خیارها را کاملا شسته و با دقت خشک نموده باشید. مراقب باشید هیچ رطوبتی روی خیار باقی نماند. در غیر این صورت، قرارگیری در سلفون می تواند موجب پلاسیدگی و لزج شدن این صیفی تر و تازه گردد.

کیسه های کاغذی را از قلم نیاندازید

شما با استفاده از کیسه های کاغذی می توانید خیار را برای مدت طولانی تری در یخچال نگهدارید. برای این منظور، ضروری است ابتدا از پاکیزه و خشک بودن خیارها مطمئن شوید. سپس، آن ها را داخل یک کیسه کاغذی قرار دهید و درب آن را به خوبی تا بزنید. بعضی از افراد به جای این نوع کیسه از کاغذ روزنامه استفاده می نمایند؛ البته این هم روش کارآمدی است.

با این حال، به دلایل بهداشتی پیشنهاد می کنیم به جای روزنامه از کیسه هایی بهره ببرید که با کاغذ کاهی ساخته می شوند.

از ترکیب شکر و سرکه بهره ببرید

استفاده از ترکیب شکر و سرکه از کاربردی ترین نکات نگهداری خیار در یخچال به شمار میرود. برای این منظور، کافی است مقداری شکر سفید و سرکه سفید را در ظرف مناسبی بریزید. سپس، این مواد را به مقدار ای هم بزنید که شکر کاملا در سرکه حل گردد.

در مرحله بعد، خیارهای پاکیزه را تنها برای چند دقیقه در این ترکیب غوطه ور کنید. توجه داشته باشید، نسبت این مواد براساس ذائقه شما می تواند تغییر کند. سپس خیارها را کاملا خشک کنید و در یخچال به یکی از روش های بالا نگهداری کنید.

برای خرید و می توانید به صورت حضوری و اینترنتی به وسیله فروشگاه های اقدام کنید.

ترکیب آبلیموی تازه و نمک هم گزینه خوبی است

آغشته کردن قطعات خیار به محلول آبلیمو و نمک هم از برترین روش های نگهداری و افزایش طول عمر آن به شمار میرود. برای این منظور، کافی است خیارها را به روش دلخواه برش بزنید. سپس، یک لیموی تازه را نصف نموده و آب آن را روی خیار برش خورده بچکانید. در مرحله بعد، کمی نمک روی آن ها بپاشید. با این روش، خیارهای شما تا چند روز در یخچال سالم و سرحال باقی می مانند.

برای خرید و می توانید به صورت حضوری و اینترنتی به وسیله فروشگاه های اقدام کنید.

چطور خیار را به مدت طولانی تازه نگه داریم؟

خیار را روی پیشخوان آشپزخانه رها نکنید

نگهداری خیار در مکانی خنک، خشک و دور از نور آفتاب از برترین روش های محافظت از آن برای طولانی مدت است. در غیر این صورت، این میوه زودتر از معمول پوسیده، چروکیده و فاسد می گردد. بنابراین، هرگز کیسه یا ظرف محتوی خیار را برای مدت طولانی در دمای اتاق به حال خود رها نکنید.

خیار را در ظروف یا کیسه های نایلونی در بسته قرار ندهید

بعضی از افراد، کیسه های خرید میوه و صیفی جات را برای چند ساعت یا حتی چند روز در گوشه و کنار خانه رها می نمایند. انجام این کار، علاوه بر سرعت بخشیدن به روند پلاسیدگی و فساد خیار موجب توسعه آلودگی های احتمالی در سطح منزل می گردد. بنابراین، پیشنهاد می کنیم سبزیجات و صیفی جات خریداری شده را هر چه سریع تر بشویید و پس از خشک شدن به شیوه مناسب در یخچال قرار دهید.

خیار را در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید

قرارگیری در معرض نور آفتاب و تابش مستقیم نور خورشید از اصلی ترین نکاتی است که موجب پلاسیده شدن و خراب شدن خیارها می گردد. بنابراین، خیارها را هر چه زودتر بشویید، خشک کنید و با روش هایی که در بالا به آن ها اشاره کردیم از پوسیدگی شان جلوگیری کنید.

مهم ترین نکات نگهداری خیار در یخچال

  • برترین دمای یخچال برای نگهداری خیار بین 10 تا 12 درجه سانتی گراد است. پس خیار را در پایین ترین قسمت یخچال نزدیک درب نگهداری کنید.
  • خیارها را همواره در کشوی مخصوص نگهداری از میوه و سبزیجات قرار دهید.
  • خیار را به طور جداگانه و دور از دیگر میوه ها و سبزیجات نگهداری کنید.

سوالات متداول درباره نکات نگهداری خیار در یخچال

روش نگهداری خیار بدون یخچال چیست؟

برای نگهداری از خیار در فضای خارج از یخچال خوب است بدانید، گرما و قرارگیری در معرض نور مستقیم آفتاب می تواند موجب پوسیدگی این صیفی گردد. بنابراین، اگر خیار تمیز و خشک را در جای خنک، خارج از کیسه و دور از تابش مستقیم نور خورشید نگهدارید تا چند روز می توانید از خواص و طعم خوش آن بهره مند شوید.

چگونه خیار پلاسیده را تازه کنیم؟

برای تازه کردن خیارهای پلاسیده کافی است آن ها را به مدت یک شبانه روز داخل ظرف حاوی آب خنک و یخ قرار دهید و داخل یخچال بگذارید. مطمئن باشید از مشاهده نتیجه شگفت زده خواهید شد.

منبع: افق کوروش
انتشار: 19 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1403 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1732

به "12 ترفند طلایی برای نگهداری خیار در یخچال به مدت طولانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 ترفند طلایی برای نگهداری خیار در یخچال به مدت طولانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید