آیا می توان از لامپ های فرابنفش برای ضدعفونی ساختمان ها استفاده کرد؟

به گزارش درگ فایل، استفاده از اشعه میکروب کُش فرابنفش (UVGI) برای ضدعفونی کردن فضا های داخلی، روشی مؤثر برای غیرفعال کردن پاتوژن های (عوامل بیماری زا) مختلف از جمله ویروس سارس کووید2 است. باکتری ها و ویروس ها با قرارگرفتن در معرض اشعه فرابنفش پرانرژی لامپ های یو وی (فرابنفش) غیرفعال می شوند.

آیا می توان از لامپ های فرابنفش برای ضدعفونی ساختمان ها استفاده کرد؟

دانشمندان دریافته اند استفاده از لامپ های فرابنفش که برای ضدعفونی کردن استفاده می گردد، کیفیت هوای داخل ساختمان ها را کاهش می دهد و باعث ایجاد بیماری می گردد.

به نقل از وبگاه فیز، استفاده از اشعه میکروب کُش فرابنفش (UVGI) برای ضدعفونی کردن فضا های داخلی، روشی مؤثر برای غیرفعال کردن پاتوژن های (عوامل بیماری زا) مختلف از جمله ویروس سارس کووید2 است. باکتری ها و ویروس ها با قرارگرفتن در معرض اشعه فرابنفش پرانرژی لامپ های یو وی (فرابنفش) غیرفعال می شوند.

همه گیری کووید 19 احتیاج به ضدعفونی کردن هوا و سطوح مختلف را افزایش داده است، بیمارستان ها، به تازگی از ربات های ضدعفونی نماینده مجهز به اشعه میکروب کُش فرابنفش بیشتر استفاده می نمایند؛ با این حال، این روش ممکن است اثرات نامطلوب غیرمستقیم روی افراد داشته باشد که قبلاً آنالیز نشده اند و به کاهش کیفیت هوای داخل ساختمان ها در اثر استفاده از اشعه فرابنفش مربوط می شوند.

فرانس گراف (Frans Graeffe)، پژوهشگر مؤسسه تحقیقات سیستم جَوی و زمینی دانشگاه هلسینکی در فنلاند، می گوید: تا آنجا که می دانیم اولین مطالعه تجربی را درباره تأثیر دستگاه های مجهز به اشعه میکروب کُش فرابنفش بر کیفیت هوای داخل ساختمان انجام داده ایم. ما بر اثرات ربات های ضدعفونی نماینده اشعه میکروب کُش فرابنفش بر کیفیت هوای داخل ساختمان تمرکز کردیم تا اثرات نامطلوب احتمالی را بهتر درک کنیم.

روشن کردن لامپ های یو وی برای ضدعفونی به طور چشمگیر باعث افزایش غلظت گاز ها و ذرات ریز شد

تشعشعات فرابنفش خورشیدی بیشتر واکنش های شیمیایی را که در جَو اتفاق می افتند، از جمله تشکیل اکسیدنماینده هایی مانند اُزُن (O 3) و رادیکال هیدروکسیل (OH) را ممکن می سازد. آوردن اشعه فرابنفش به داخل ساختمان ها به شکل ربات های ضدعفونی نماینده مجهز به اشعه میکروب کُش فرابنفش، امکان انجام واکنش هایی را در داخل ساختمان فراهم می نماید که تا قبل از این در بیرون آن اتفاق می افتادند. واکنش های ناشی از تشعشع ممکن است طیفی از گاز ها و ذرات کوچک را تشکیل دهند که استنشاق آن برای سلامت انسان مضر است. غلظت بالای ذرات با چندین بیماری از جمله بیماری های تنفسی مرتبط است.

گراف می گوید: پس از ضدعفونی کردن اتاق ها، بهتر است قبل از ورود به آن ها مدتی (30 تا 40 دقیقه) صبر کنید یا با استفاده از وسایل حفاظتی مانند یک ماسک اکسیژن وارد آن ها شوید.

بر اساس یافته های گراف و همکارانش، قبل از اینکه استفاده از چنین دستگاه هایی فراگیر گردد، باید اثرات آن بر کیفیت هوا بیشتر آنالیز گردد تا تعیین گردد چگونه دستگاه های مختلف ضدعفونی نماینده مجهز به اشعه میکروب کُش فرابنفش بر کیفیت هوای داخل ساختمان تأثیر می گذارند و مزایای آن ها (کنترل ویروس ها) بیشتر است یا اثرات نامطلوبشان (کاهش کیفیت هوا).

منبع: فرادید
انتشار: 13 بهمن 1401 بروزرسانی: 13 بهمن 1401 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1629

به "آیا می توان از لامپ های فرابنفش برای ضدعفونی ساختمان ها استفاده کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا می توان از لامپ های فرابنفش برای ضدعفونی ساختمان ها استفاده کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید