اتحادیه اروپا: بازه زمانی مکانیسم حل اختلاف در برجام تمدید می گردد

به گزارش درگ فایل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز آدینه اعلام نمود حسب درخواست وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان بازه زمانی ساز و کار حل و فصل اختلاف در برجام تمدید شده است.

اتحادیه اروپا: بازه زمانی مکانیسم حل اختلاف در برجام تمدید می گردد

در سفر با تور هلند از کشور گلهای لاله دیدن کنید و آسیاب های بادی آمستردام هلند را نظاره گر باشید.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز آدینه (4 بهمن ماه؛ 24 ژانویه) اظهار داشت بازه زمانی مربوط به ساز و کار موسوم به مکانیسم حل و فصل اختلاف در برجام تمدید شده است.

در بیانیه آقای بورل آمده است: روز 14 ژانویه نامه ای از وزرای خارجه فرانسه، آلمان و پادشاهی متحده در مورد ارجاع مسائل مربوط به اجرای تعهدات برجامی ایران به کمیسیون مشترک و فعال سازی مکانیسم حل اختلاف دریافت کردم.

وی در ادامه تصریح نموده است: من متعاقب دریافت این نامه اقدام به انجام رایزنی های گسترده دوجانبه و جمعی کردم. همه طرف های برجام بار دیگر عزم خود برای حفظ توافق هسته ای که در راستای منافع همگان است را مورد تأکید قرار دادند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خاطرنشان نموده است: صرفنظر از اختلافات موجود بر سر اسلوب ها، این توافق وجود دارد که به جهت پیچیدگی مسائل موجود به زمان بیشتری احتیاج است. بر همین اساس، چارچوب زمانی مورد نظر تمدید می گردد.

توافق هسته ای برجام سال 2015 میان ایران و پنج کشور عضو شورای امنیت به علاوه آلمان (موسوم به گروه 1+5) حاصل شد. دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ، اردیبهشت ماه سال گذشته این توافق مورد تأیید شورای امنیت را نقض نموده از آن خارج شد.

آمریکا پس از خروج از برجام تمامی تحریم های تعلیق شده ذیل این توافق را احیا نموده است. کشورهای اروپایی پس از خروج آمریکا به هیچ یک از وعده های خود برای جبران تبعات این خروج عمل ننموده اند.

بعد از خروج آمریکا از برجام و خلف وعده اروپا در برخوردار کردن ایران از مزایای توافق هسته ای، تهران تعهداتش ذیل برجام را کاهش داده است. تهران تأکید نموده این تعهدات ذیل بندهای توافق صورت گرفته اند و به معنای نقض توافق نیستند.

انگلیس، فرانسه و آلمان به عنوان سه کشور اروپایی طرف ایران در برجام، روز 24 دی ماه سازوکار موسوم به حل وفصل اختلافات در برجام را فعال نموده اند.

مکانیسم حل و فصل اختلافات یکی از بندهای توافق هسته ای برجام است، اما به سبب آنکه فعال سازی آن می تواند در روندی چند ماهه به بازگشت همه تحریم های بین المللی علیه ایران منجر گردد به مکانیسم ماشه معروف شده، به آن معنا که طرف های غربی عضو توافق هسته ای همیشه می توانند با رجوع به این بندها، ماشه برگشت تحریم ها علیه ایران را بچکانند.

این مکانیسم در بندهای 36 و 37 توافق هسته ای تشریح شده است. طبق مفاد مندرج در این بندها، چنانچه یکی از طرف ها طرف مقابل را به عدم پایبندی اساسی به توافق هسته ای متهم کند طرف خوانده (متشاکی) باید ظرف 30 روز رضایت طرف شاکی را جلب کند. در صورتی که این جلب رضایت اتفاق نیفتد، مسئله ظرف پنج روز به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع می گردد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد، سپس ظرف حداکثر 30 روز قطعنامه ای را برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران به رأی می گذارد. روسیه و چین امکان وتوی این قطعنامه و جلوگیری از بازگشت تحریم ها علیه ایران را نخواهند داشت، زیرا طبق برنامه ریزی های طرف قبلی، آنچه در شورای امنیت به رأی گذاشته می گردد ادامه لغو تحریم های ایران است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 41

به "اتحادیه اروپا: بازه زمانی مکانیسم حل اختلاف در برجام تمدید می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتحادیه اروپا: بازه زمانی مکانیسم حل اختلاف در برجام تمدید می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید