بایدن برای لغو تحریم های ایران گام های یکجانبه ای برنمی دارد

به گزارش درگ فایل، به گزارش خبرنگاران، رابرت مالی نماینده آمریکا در امور ایران در نخستین گفتگو از زمان انتصاب به این سمت امروز چهارشنبه در گفتگویی اختصاصی با پایگاه خبری اکسیوس گفت: انتخابات ماه ژوئن در ایران در تصمیم گیری پیرامون اینکه چگونه مذاکرات هسته ای با ایران ادامه یابد، عامل مهمی به شمار نمی آید.

بایدن برای لغو تحریم های ایران گام های یکجانبه ای برنمی دارد

نماینده آمریکا در امور ایران در این خصوص گفت: قصد نداریم سرعت این فرایند را بر اساس انتخاباتِ ایران قرار دهیم. بلکه این فرایند به مقدار هماهنگی با دفاع از منافع و امنیت ملی ایالات متحده بستگی خواهد داشت. به عبارت دیگر ما قصد شتاب دادن یا کُند کردن امور را با توجه به انتخابات (آینده ریاست جمهوری) ایران نداریم.

وی در این باره اضافه نمود: آشکارا به ایران گفته ایم که آماده مشارکت در فرایند جدی دیپلماتیک برای دستیابی به هدف بازگشت دوجانبه به پایبندی به توافق هسته ای (برجام) هستیم. از دید ما مذاکرات مستقیم موثرتر است و کمتر در معرض سوءتفاهم واقع شده است، هر چند از نظر ما اصل این موضوع از اهمیت بیشتری نسبت به شکل و روش اجرای آن برخوردار است.

رابرت اقتصادی در این باره اضافه نمود: رییس جمهور بایدن برای لغو تحریم ها گام های یکجانبه ای را برنمی دارد؛ بلکه هرگونه اقدام اساسی از سوی آمریکا باید به عنوان بخشی از فرایندی باشد که دو طرف در آن اقداماتی را انجام دهند.

این در حالیست که آژانس بین المللی انرژی اتمی دیروز دوشنبه گفت: روز 7 مارس (17 اسفند ماه)، آژانس اتمی تأیید کرد که ایران تزریق UF6 به سومین آبشار شامل 174 دستگاه سانتریفیوژ IR-2m را آغاز کرده است. چهارمین آبشار سانتریفیوژی نصب شد، اما هنوز UF6 طبیعی به آن تزریق نشده است؛ نصب پنجمین آبشار سانتریفیوژهای IR-2m در جریان است و نصب ششمین آبشار سانتریفیوژهای IR-2m هنوز آغاز نشده است.

ایران روز پنجم اسفند گفت که مطابق مصوبه مجلس شورای اسلامی، در اعتراض به تداوم تحریم های آمریکا و اجرا نشدن مفاد برجام از سوی طرف اروپایی، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف می کند و دیگر اجازه نظارت های فراپادمانی را به بازرسان نخواهد داد.

تروئیکای اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) نیز پیشتر با صدور بیانیه ای ضمن ابراز نگرانی از تصمیم ایران درباره توقف پروتکل الحاقی، حمایت خود را از تفاهم به دست آمده میان تهران با آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره تداوم نظارت و راستی آزمایی های ضروری در ایران گفتند.

نکته قابل توجه آن است که در بیانیه این سه کشور اروپایی به نقض صریح قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد از سوی آمریکا هیچ گونه اشاره ای نشده است.

از سوی دیگر، جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا از لحظه ورود به کاخ سفید در 20 ژانویه (اول بهمن)، عملاً هیچ گام محسوسی در راستای بازگشت به برجام برنداشته و به انجام چند اقدام عوام فریبانه کفایت کرده است؛ حال آنکه او موظف به جبران اشتباه دولت قبلی واشنگتن در خصوص برجام است.

شایان ذکر است که توافقنامه هسته ای ایران با نام رسمی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در سال 2015 به امضای ایران و گروه 1+5 (ایالات متحده، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) و اتحادیه اروپا رسید.

طبق این توافقنامه، ایران مجاز به غنی سازی اورانیوم تا غنای 3.67 درصد است و در ازای آن، سایر طرف های امضاکننده این توافق ملزم به لغو تحریم های اقتصادی علیه ایران شدند.

به رغم رضایت تمام طرف ها از مفاد این توافقنامه، دولت ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ در 8 ماه می 2018 (18 اردیبهشت ماه سال 97) به طور یکجانبه از این توافق خارج شد و تحریم ها علیه ایران را دوباره وضع کرد که این اقدام واشنگتن در کنار انفعال طرف های اروپایی و عدم اقدام مستقلانه آنها در جهت جبران پیامدهای این خروج، مقامات تهران را واداشت تا طبق مادتین 26 و 36 برجام در فرایندی گام به گام تعهدات برجامی خود را کاهش دهند.

دولت جدید آمریکا در تلاش است تا وانمود کند به دنبال بازگشت به توافق هسته ای سال 2015 با ایران موسوم به برجام است؛ اما در عمل به بهانه های مختلف از انجام این کار سرباز می زند.

گفتنی است که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان اعلام کرده بود که تصمیم جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تعلیق اجرای پروتکل الحاقی کاملاً مطابق با متن برجام بوده و این تصمیم در راستای ادامه نقض توافق هسته ای از سوی آمریکا و انفعال سه کشور اروپاییِ متعهد در برجام در عمل به تعهداتشان اجرا شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 فروردین 1400 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 943

به "بایدن برای لغو تحریم های ایران گام های یکجانبه ای برنمی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدن برای لغو تحریم های ایران گام های یکجانبه ای برنمی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید