واکنش ترامپ به پیشنهاد جانسون درباره جایگزینی برجام با توافق ترامپ

به گزارش درگ فایل، رئیس جمهور آمریکا در پیامی توئیتری از پیشنهاد نخست وزیر انگلیس درخصوص جایگزینی توافق برجام با توافق ترامپ استقبال کرد.

واکنش ترامپ به پیشنهاد جانسون درباره جایگزینی برجام با توافق ترامپ

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از پیشنهاد بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس برای جایگزین شدن توافق برجام با توافق ترامپ استقبال کرد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، ترامپ سه شنبه شب در پیامی توئیتری نوشت: بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس گفته است باید توافق ایران را با توافق ترامپ جایگزین کنیم. من موافقم!

جانسون روز سه شنبه در مصاحبه ای با شبکه بی بی سی از جایگزینی توافق هسته ای فروپاشیده با یک توافق جدید حمایت کرد و گفت جایگزینی این توافق با توافق ترامپ می تواند یک پیشرفت رو به جلو باشد (جزئیات بیشتر).

این اظهارات در حالی مطرح می شود که انگلیس و کشورهای اروپایی بارها بر ادامه برجام به عنوان تنها ابزار موثر در موضوع هسته ای ایران تاکید کرده اند.

طی روزهای گذشته با بازداشت سفیر انگلیس در تهران به دلیل حضور غیرقانونی در یک تجمع غیرقانونی در تهران، تنش بین ایران و انگلیس افزایش یافته است.

به نوشته پایگاه بلومبرگ، این اولین بار نیست که چنین مواضعی از بوریس جانسون دیده میشود. او در ماه سپتامبر نیز گفته بود که زمان حرکت به سمت یک توافق جدید با ایران است.

با پیروزی بوریس جانسون در انتخابات پارلمانی اخیر انگلیس، لندن در 31 ژانویه 2020 از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد. از ماه ها قبل ترامپ با تشویق لندن برای خروج هرچه سریعتر از اتحادیه اروپا به دنبال حصول یک توافق تجاری با انگلیس در دوران پسا برگزیت است.

برخی تحلیلگران میگویند که بعد از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، مواضع لندن بیشتر از قبل به سمت واشنگتن متمایل خواهد شد.

روز گذشته (سه شنبه) آلمان، فرانسه و انگلیس، پروسه حل اختلاف در زمینه نقض توافق هسته ای از سوی ایران را آغاز کرد.

این مکانیسم روندی است که در صورت طی کردن کامل مراحل، می تواند به بازگرداندن تحریم های سازمان ملل علیه ایران منجر شود.

دیپلمات های اروپایی مدعی هستند که هدف این تصمیم حفظ توافق هسته ای از طریق بحث و رایزنی با ایران برای بازگشت به تعهداتش ذیل برجام است، نه بازاعمال تحریم های سازمان ملل.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 12 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 105

به "واکنش ترامپ به پیشنهاد جانسون درباره جایگزینی برجام با توافق ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش ترامپ به پیشنهاد جانسون درباره جایگزینی برجام با توافق ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید