بازار سیاه فروش سهام عدالت ، 4 روایت از خریداران غیررسمی سهام عدالت

به گزارش درگ فایل، به گزارش خبرنگاران، سهام عدالت یک میلیون تومانی که تا انتها زمان کاری بورس در روز 29 تیر ماه به ارزش بیش از 35 میلیون تومان رسیده است را به قیمت 9 میلیون تومان می خرد. معامله ای در جریان است که بارها غیرقانونی اعلام شده اما نیاز به نقد کردن، سهامدار را به سمت وسوی فروش سهام به قیمت یک چهارم ارزش واقعی آن پیش برده است.

بازار سیاه فروش سهام عدالت ، 4 روایت از خریداران غیررسمی سهام عدالت

مسئولان پیش از آغاز فرایند آزادسازی نیز نسبت به فروش سهام عدالت به غیر حتی با دادن وکالتنامه هشدار داده بودند و این کار را غیرقاتونی عنوان کردند.

حسین فهیمی، مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی در این خصوص اظهار کرده بود: سهامداران به هیچ وجه سهام عدالت خود را به صورت وکالتی نفروشند و فریب سودجویان را نخورند.

در تماس تلفنی با چند خریدار غیررسمی سهام عدالت، تعیین شد که بازار سیاه سهام عدالت وجود دارد، در ادامه جزئیاتی از نحوه معامله و فروش این سهام به گفته مسئولان باارزش، در بازاری غیررسمی آمده است.

با این حال همچنان آگهی های خریدوفروش غیررسمی سهام عدالت فعال است و خریداران این سهام مدعی اند به راحتی می توانند سهام را به پول نقد تبدیل کنند.

سهام عدالت در بازار سیاه چند؟

براساس آخرین آمارها در خاتمه معاملات بورس روز یکشنبه 29 تیر ماه، ارزش سبد سهام عدالت 532 هزار تومانی به 18 میلیون و 867 هزار تومان رسید که با این حساب ارزش سهام یک میلیون تومانی به بیش از 35 میلیون تومان رسیده است.

یکی از خریداران غیررسمی سهام عدالت خود را فرهنگی و با 33 سال سابقه کار در دبیرستان های خراسان شمالی معرفی می کند و به گفته خودش حالا کارش سبدگردانی است. وی در خصوص قیمت سهام عدالت می گوید: من سهام یک میلیون تومانی را به قیمت 9 میلیون تومان می خرم.

وی در پاسخ به این سوال که الان ارزش سهام عدالت بیشتر از 30 میلیون تومان است، چرا تا این حد ارزان می خرید؟ اینطور استدال می کند که درست است الان قیمت سهام خیلی بالاست، ولی سهامدار که نمی تواند 100 درصدش را بفروشد.

خریدار دومی از فعال بودن بازار سیاه خریدوفروش سهام عدالت در اردبیل خبر و قیمت بالاتری را نسبت به خریدار اول پیشنهاد می دهد. مبلغ پیشنهادی او معادل 70 درصد از ارزش سهام یک میلیون تومانی است. وی این سهام را به قیمت 25 میلیون تومان (حدود 10 میلیون تومان کمتر ارزش کل سهام) می خرد.

خریدار سوم با تردید از معامله حرف می زد و درباره شک و شبهه ای که به خاطر غیرقانونی بودن این معامله برایش وجود دارد اذعان می کند: تا الان دامادم سهام عدالت می خرید، چند وقتی هست که خارج از ایران است، من هم دارم تحقیق می کنم که راه او را ادامه بدهم. به تازگی به فکر خرید سهام عدالت افتاده ام و تجریه آنچنانی ندارم ولی خریدار هستم.

او در نهایت در خصوص قیمت خرید می گوید: چند نفر دیگر هم هستند می خواهند سهامشان را بفروشند که می خواهم بخرم، اگر قرار شد این کار را انجام دهم به قیمت روز می خرم.

قیمت پیشنهادی خریدار چهارم هم نزدیک به قیمت روز پرتفوی سهام عدالت است، او هر سهم 500 هزار تومانی را به قیمت 18 میلیون تومان می خرد.

این خریدار نیز همانند قبلی در معامله سهام عدالت شک دارد و می گوید: من خیلی هم مشتاق هستم که سهام عدالت بخرم، ولی الان غیرقانونی است، اگر با این روش بخواهید واگذار کنید برای هر دو ما دردسر می شود.

روش معامله

فروش سهام عدالت به صورت وکالتی یا با روشی به غیر از فروش از طریق کارگزاری های بانکی و غیربانکی، قانونی نیست؛ با این حساب این خریداران برای خرید آن چه می کنند؟

خریدار اولی که قیمت کمتری نسبت به دیگر خریداران پیشنهاد می دهد اما به نظر می رسد از غیرقانونی بودن خرید سهام عدالت آگاهی بیشتری دارد، زیرا از روش پیچیده تری برای معامله خود استفاده می کند و به نوعی با محکم کاری بیشتری خرید می کند.

وی در پاسخ به این سوال که سهامدار چطور سهامش را به شمار بفروشد؟ می گوید: فروشنده باید به دفتر ثبت اسناد بیاید و وکالت بلاعزل به من بدهد؛ چون سهام در سبد بورسی فروشنده ثبت می شود باید کد بورسی را هم به من بدهد، این کد بورسی تا زمانی که اجازه فروش داشته باشم در اختیار من است، وقتی سهام را فروختم کد بورسی را به فروشنده برمی گردانم.

وقتی از شرایط دیگر معامله می گوید تعیین می شود که از سهام عدالت اطلاعات کاملی دارد، او برای فروشنده با هزینه خودش یک سیم کارت می خرد و به گفته خودش، بلافاصله شماره جدید را با شماره ای که در سامانه خصوصی سازی ثبت شده جایگزین می کند. حتی در وکالتنامه هم این موضوع نوشته می شود که این شماره به صورت امانت دست خریدار است تا سوداستفاده ای نشود.

به گفته خریدار دوم، فروشنده با اصل شناسنامه و کارت ملی به دفترخانه می رود و یک وکالتنامه سه برگی به خریدار میدید و 100 درصد سهام را می فروشد که معامله با وکالتنامه رسمی انجام می شود. از این وکالت سه برگی یک برگ در دست خریدار، یک برگ دست فروشنده و یک برگ هم در دفتر ثبت می ماند.

فروشنده چطور به پول می رسد؟

دو فروشنده اول که نسبت به خریدوفروش سهام عدالت با جزئیات بیشتری حرف می زنند درباره نحوه پرداخت پول به فروشنده می گویند که پول را در دفترخانه به صورت نقدی یا کارت به کارت پرداخت می کنند.

خریدار اولی می گوید که تا الان 15 عدد سهام یک میلیون تومانی خریده است.

وی در خصوص خریدهای اول خود عنوان می کند: روزهای اولی که سهام عدالت آزاد شد، چند نفر به من اصرار کردند که سهام عدالتشان را بخرم. حتی می گفتند که ما سهام 500 هزار تومانی را به قیمت یک میلیون و 500 هزار تومان با وکالتنامه می فروشیم، ولی من همان موقع که سهام 500 هزار تومانی شش میلیون تومان بود را به قیمت چهار میلیون تومان خریدم. قولنامه بین خودمان نوشتیم دو سه نفر هم به عنوان شاهد امضا کردند که من این افراد را راهنمایی کردم که به علت رشد بی رویه بورس ایران چند ماه دیگه ارزشش سه چهار برابر می شود و گفتم که نفروشید، ولی خودشان اصرار داشتند و گفتند ما نیاز شدید داریم و با علم به همه موارد می فروشیم.

خریداران با سهام عدالت چه می کنند؟

خریدار اولی می گوید: من تا الان هیچ یک از سهامی که خریده ام را نفروخته ام و تا زمانی که همه سهام قابل فروش نشود نمی فروشم.

خریدار دومی هم اظهار می کند: من سهامی که می خرم را جمع آوری می کنم، سپس با شرکت ها قرارداد می بندم، یا تمامش را می فروشم یا سودش را ماه به ماه می گیرم.

آخرین اخبار و نتایج پیگیری های خبرنگاران درباره سهام عدالت را در صفحه اختصاصی سهام عدالت این سایت خبری بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 22 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 544

به "بازار سیاه فروش سهام عدالت ، 4 روایت از خریداران غیررسمی سهام عدالت" امتیاز دهید

5 کاربر به "بازار سیاه فروش سهام عدالت ، 4 روایت از خریداران غیررسمی سهام عدالت" امتیاز داده اند | 3.4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار سیاه فروش سهام عدالت ، 4 روایت از خریداران غیررسمی سهام عدالت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید