برگزاری جشنواره کاریکاتور، گامی بزرگ در پذیرش فضای انتقادی است

به گزارش درگ فایل، هادی حیدری در گزارشی از فرایند برگزاری و داوری نخستین دوره مسابقه ملی کارا گفت: برگزاری جشنواره کاریکاتور٬گامی بزرگ در پذیرش فضای انتقادی است.

برگزاری جشنواره کاریکاتور، گامی بزرگ در پذیرش فضای انتقادی است

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، برگزاری اولین دوره مسابقه ملی کاریکاتورکارا از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اساسا از آن جهت رویداد مهمی به حساب می آید که محور اصلی هنر کاریکاتور، طنز و انتقاد است. این دو مقوله در جامعه ما به سختی تحمل می شود. طنز های انتقادی همواره با واکنش های فراوان از سوی افراد یا نهاد هایی روبه رو می شوند که مورد سوال و انتقاد قرار گرفته اند. وقتی وزارت کار تصمیم می گیرد که چنین حرکتی را آغاز کند، در گام نخست نشان از پذیرش این خودانتقادی دارد.

هادی حیدری دبیر نخستین دوره مسابقه ملی کاریکاتور کارا با بیان این نکته٬ درباره فرایند برگزاری این رویداد اضافه نمود: پس از فراهم آمدن مقدمات کار و انتشار فراخوان اولیه در هفته اول دی ماه امسال، با استقبال جالب توجه هنرمندان مختلف از سراسر کشور روبرو شدیم. دبیرخانه مسابقه، از ابتدا آثار را طبقه بندی و معین کرد که گستره و فراوانی شرکت مخاطبان از شهر های مختلف کشور، به چه صورتی بوده است. استقبال زیاد مخاطبان در اندازه ای بود که به ناچار به رغم اتمام مهلت ارسال آثار، آن را تا دهم بهمن، تمدید کردیم.

وی در ادامه با اشاره به حضور تعداد کثیری از هنرمندان این عرصه در بخش رقابتی مسابقه ادامه داد: 108 هنرمند از سراسر ایران، آثار خود را ارسال کردند و در مجموع 196 اثر به دبیرخانه اولین مسابقه ملی کاریکاتور کارآفرینی کارا رسیده و ثبت شد. از این آمار، 62 شرکت کننده، مَرد و 46 شرکت کننده، زن بودند.

از نکته های قابل توجه این مسابقه، شرکت هنرمندان با سنین مختلف از حداقل 13 ساله تا حداکثر 77 ساله بود.

استان های آذربایجان شرقی، کرمانشاه، البرز و خراسان رضوی آمار بیش ترین هنرمند شرکت کننده در این رویداد را به ثبت رساندند.

هادی حیدری با اشاره به حضور شرکت بیمه ملت به عنوان حامی مسابقه ملی کاریکاتور کارا اضافه نمود: نفس حضور یک مجموعه اقتصادی برای حمایت از شکل گیری یک رویداد فرهنگی عملی قابل تقدیر است و امیدواریم این حرکت در حمایت از هنر کاریکاتور ادامه یابد.

دبیر نخستین دوره مسابقه ملی کاریکاتور کارا با دقیق توصیف کردن فرایند داوری ٬در بیان مرحله داوری گفت: یک روز پس از پایان مهلت ارسال آثار به دبیرخانه، مراسم داوری این رویداد در ساعت 10 صبح دوازدهم بهمن ماه در محل انتشارات علمی و فرهنگی با حضور داوران نامدار آقایان احمد عربانی، جواد علیزاده و علی درخشی برگزار شد. داوری آثار در حدود چهار ساعت به طول انجامید و داوران نامدار با دقتی موشکافانه و در چند مرحله به بررسی و انتخاب آثار برگزیده پرداختند. بالا بودن سطح کیفی طرح ها، کار انتخاب نهایی را سخت می کرد.

در نهایت از میان هنرمندان شرکت کننده، آثار 42 هنرمند، با مجموع 65 کاریکاتور به بخش نمایشگاه و انتشار در کتاب مسابقه راه یافتند. از این میان، 12 اثر از یازده هنرمند کاریکاتوریست به بخش نیمه نهایی راه پیدا کرد که از بین این آثار، یک اثر به عنوان برنده جایزه ویژه و 3 اثر، حائز رتبه های اول تا سوم شدند.

همچنین در کنار آثار راه یافته به مرحله دوم، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز 40 کاریکاتور خارج از بخش مسابقه از برخی کاریکاتوریست های فعال ایرانی خریداری کرده که همگی در کتاب پیش رو منتشر شده اند.

مراسم پایانی نخستین دوره مسابقه ملی کاریکاتور کارا٬ روز چهارشنبه 29 بهمن ماه در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش وزارت تعاون٬کار و رفاه اجتماعی برگزار می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 928

به "برگزاری جشنواره کاریکاتور، گامی بزرگ در پذیرش فضای انتقادی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری جشنواره کاریکاتور، گامی بزرگ در پذیرش فضای انتقادی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید