جزییات مجوز مصرف داوطلبانه برای 2 واکسن ایرانی کرونا ، الزامات واکسیناسیون بچه ها

به گزارش درگ فایل، مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به آخرین شرایط صدور مجوز اضطراری برای واکسن های تولید داخلی، گفت: به زودی نتیجه صدور مجوز مصرف اضطراری داوطلبانه دو واکسن کرونای برکت و تولید مشترک انتستیتو پاستور با کوبا مشخص می شود.

جزییات مجوز مصرف داوطلبانه برای 2 واکسن ایرانی کرونا ، الزامات واکسیناسیون بچه ها

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر سید حیدر محمدی، درباره آخرین شرایط صدور مجوز اضطراری برای واکسن های تولید داخل، گفت: در زمینه واکسن برکت، نتایج فاز دوم به اتمام رسیده و تقریبا برای 20 هزار نفر هم در فاز سوم مطالعه بالینی این واکسن تزریق واکسن را انجام داده اند. از امروز هم تزریق دوم بخشی از داوطلبان آغاز می شود. داریم بررسی می کنیم که اگر بتوانیم مجوز مصرف را به صورت داوطلبانه ارائه کنیم. حدود یک هفته است که داریم این موضوع را بررسی می کنیم و به زودی نتیجه مشخص می شود.

وی افزود: برای واکسن پاستور هم قرار شد یکسری مدارک و مستندات تکمیلی برای ما ارائه کنند که در صورتی که این مدارک را ارائه کنند و تیم مطالعات بالینی ما تایید کند، می توانیم برای این واکسن هم مجوز را صادر کنیم.

محمدی گفت: داوطلبانه بودن تزریق این واکسن ها به این معناست که مردم بدانند که این واکسن در فاز سوم مطالعه بالینی قرار گرفته است و هر کس که تمایل دارد برای تزریق واکسن مراجعه کند. واکسن هایی که فاز سوم شان تمام شده و از ما مجوز دارند، در حال تزریق هستند که همان واکسن های وارداتی است. طبیعتا هر واکسنی که فاز سومش به اتمام برسد، دیگر بحث داوطلبانه بودن را ندارد؛ بنابراین برای واکسنی که در فاز سوم قرار گرفته است، باید اعلام کنیم که داوطلبانه باشد تا مردم بدانند این واکسن در فاز مطالعاتی است.

وی گفت: اصلا اینطور نیست که واکسنی که مجوز مصرف داوطلبانه دریافت می کند، عوارض داشته باشد. وقتی فاز یک و دو مطالعه بالینی در واکسنی تایید می شود، به این معناست که در سطح محدود فاز یک و یک مقدار فراتر در فاز دوم، ایمنی واکسن تایید شده است. اثربخشی واکسن که معمولا در سطح بیشتری مورد بررسی قرار می گیرد و به نام مثال در فاز سوم مطالعه بالینی 20 هزار نفر واکسینه می شوند. طبیعتا اگر قرار باشد واکسن عارضه ای نشان دهد، در این فاز خودش را نشان می دهد. به همین علت اعلام می کنند که فاز سوم را انجام دهید و حتی برخی کشور ها فاز چهار را هم در سطح بسیار بزرگتر انجام می دهند تا اگر واکسن عارضه ای داشت، خودش را نشان دهد.

وی به همین علت افزود: به نام مثال فاز سوم مطالعه بالینی واکسن آسترازنکا روی 22 هزار نفر انجام شد، اما بعد مشخص شد که از هر 250 هزار نفر یک نفر دچار عارضه لخته خون می شود که البته ظاهرا تولیدکنندگان این واکسن، از طریق تغییر ساختار آن را اصلاح کردند.

محمدی درباره مطالعه برخی کشور ها بر روی واکسیناسیون بچه ها هم گفت: معمولا در مطالعات مربوط به واکسن کرونا افراد زیر 18 سال قرار ندارند و معمولا از 18 سال تا 50 یا 55 سال را مورد مطالعه قرار می دهند. حال برای واکسیناسیون بچه ها علیه کرونا، نیاز است که این گروه سنی هم مورد مطالعه قرار گیرند. یکی دو کشوری که این اقدام را انجام داده اند، بعد از واکسیناسیون شان بخشی از جامعه زیر 18 سال را که فکر می کنم 15 تا 18 سال بوده است، وارد مطالعه کرده اند.

وی درباره واکسیناسیون بچه ها ادامه داد: از آنجایی که واکسیناسیون ما هنوز در حد واکسیناسیون جمعی نرسیده است، هنوز این امکان برایمان میسر نیست. قطعا واکسن داخلی که وارد شود این جامعه هدف را هم مورد مطالعه قرار می دهیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 مرداد 1400 بروزرسانی: 18 مرداد 1400 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1174

به "جزییات مجوز مصرف داوطلبانه برای 2 واکسن ایرانی کرونا ، الزامات واکسیناسیون بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات مجوز مصرف داوطلبانه برای 2 واکسن ایرانی کرونا ، الزامات واکسیناسیون بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید