حمایت بایدن از لغو مالکیت معنوی واکسن کرونا، واکنش سازمان جهانی بهداشت

به گزارش درگ فایل، یورونیوز نوشت:دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه پنج مه (15 اردیبهشت) گفت که از لغو حق مالکیت معنوی واکسن های کووید-19 حمایت می کند.

حمایت بایدن از لغو مالکیت معنوی واکسن کرونا، واکنش سازمان جهانی بهداشت

کاترین تای، نماینده تجاری ایالت متحده آمریکا، در حالی که سازمان تجارت جهانی در مورد احتمال لغو موقت حمایت از مالکیت معنوی واکسن های نجات دهنده سخن گفته است، موضع دولت را گفت: دولت [بایدن] به شدت به حفاظت از حق مالکیت معنوی اعتقاد دارد اما در خدمت برای خاتمه دادن به همه گیری کرونا، از لغو این موضوع برای واکسن های کووید-19 حمایت می کند.

وی اضافه نمود: این یک بحران بهداشت جهانی است و شرایط فوق العاده همه گیری کووید-19 خواستار اقدامات فوق العاده است.

وی در عین حال هشدار داد که در این موضوع اجماع جهانی مورد نیاز است تا حمایت های تحت قوانین سازمان تجارت جهانی در این موضوع لغو شود البته مقامات آمریکایی تاکید کردند که این موضوع تاثیر فوری در عرضه جهانی واکسن های کووید نخواهد داشت.

تدروس ادهانوم، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت تصمیم ایالات متحده آمریکا را تاریخی توصیف کرد که یک لحظه مهم را در مبارزه با کووید-19 رقم می زند.

بیانیه تای ساعاتی پس از سخنان نگوزی اکنجو-ایوه آلا، رئیس سازمان تجارت جهانی در جلسه غیرعلنی در جمع سفرای کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه منتشر شد، جلسه ای که در آن این کشورها درباره موضوع لغو مالکیت معنوی واکسن های ضد کرونا اختلاف داشتند اما درباره لزوم دسترسی گسترده به درمان های بیماری کووید-19 توافق دارند.

توییت رئیس سازمان جهانی بهداشت

شورای عمومی سازمان تجارت جهانی موضوع لغو حمایت از مالکیت معنوی واکسن های کووید-19 را که آفریقای جنوبی و هند برای نخستین بار در ماه اکتبر پیشنهاد دادند، عنوان نمود. این ایده در میان برخی از قانونگذاران مورد حمایت قرار گرفته است.

بیش از 100 کشور از این ایده حمایت کرده اند و گروهی شامل 110 عضو کنگره آمریکا که همه از حزب دموکرات هستند ماه گذشته نامه ای به جو بایدن نوشتند تا او را به حمایت از این معافیت فراخوانند.

مخالفان چه نظری دارند؟

با این حال مخالفان که اغلب در حوزه صنعت هستند می گویند که معافیت در این زمینه تاثیری ندارد. آن ها اصرار دارند که فرآیند تولید واکسن کرونا پیچیده است و لغو مالکیت معنوی نمی تواند میزان تولید واکسن را افزایش داد. آن ها همچنین می گویند لغو حمایت از مالکیت معنوی در این موضوع می تواند به نوآوری ها در آینده آسیب برساند.

استفان اوبل، رئیس و مدیرعامل تحقیقات دارویی و تولیدکنندگان آمریکایی در این زمینه گفت: تصمیم ایالات متحده باعث ایجاد سردرگمی بین شرکای بخش دولتی و خصوصی خواهد شد و تولید واکسن های تقلبی را تقویت می کند.

دکتر میشل مک موری هیث، مدیرعامل سازمان تجاری نوآوری بیوتکنولوژی در بیانیه ای گفت که این تصمیم انگیزه های تولید واکسن و درمان برای بیماری های همه گیر آینده را تضعیف می کند.

وی اضافه نمود: تحویل یک کتاب دستورالعمل به کشورهای نیازمند بدون ارائه مواد اولیه، ضمانت ها و نیروی کار مورد نیاز، کمکی به افرادی که منتظر واکسن هستند نخواهد کرد.

پس از این اظهارات سهام شرکت های آسترازنکا، فایزر و جانسون اندجانسون کمتر از یک درصد کاهش یافت اما سهام شرکت مدرنا که واکسن تنها محصول این شرکت است در معاملات بعد از ظهر 6.2 درصد سقوط کرد.

کیت راکول، سخنگوی سازمان تجارت جهانی گفت پیش بینی می شود که بخش مالکیت معنوی این سازمان در اواخر این ماه و قبل از جلسه رسمی هشتم و نهم ژوئن، پیشنهاد معافیت را قبول کند. این بدان معناست که هر توافق نهایی در بهترین حالت ممکن است هفته ها طول بکشد.

تا به امروز بیش از 1.2 میلیارد دُز واکسن در سراسر جهان تزریق شده است اما سهم کشورهای کمتر توسعه یافته کمتر از یک درصد بوده است.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 9 خرداد 1400 بروزرسانی: 9 خرداد 1400 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1057

به "حمایت بایدن از لغو مالکیت معنوی واکسن کرونا، واکنش سازمان جهانی بهداشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت بایدن از لغو مالکیت معنوی واکسن کرونا، واکنش سازمان جهانی بهداشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید