دانشجویان یزدی در نامه ای به نمایندگان ، به کلیات بودجه رای منفی بدهید

به گزارش درگ فایل، جمعی از تشکل های دانشجویی استان یزد در نامه ای به میرمحمدی و دشتی، اعضای کمیسیون تلفیق بودجه 1400 و نمایندگان این استان در مجلس، خواستار صدور رای منفی به کلیات بودجه شدند

دانشجویان یزدی در نامه ای به نمایندگان ، به کلیات بودجه رای منفی بدهید

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، جمعی از تشکل های دانشجویی استان یزد در نامه ای به آقایان میرمحمدی و دشتی، اعضای کمیسیون تلفیق بودجه 1400 و کنندگان این استان در مجلس شورای اسلامی خواستار صدور رای منفی به کلیات بودجه شدند و نوشتند: بهترین راه برای کنندگان ملت رد کلیات لایحه بودجه است تا هم ملت از عواقب خسارت بار این لایحه رها شوند و هم دولت با طراحی یک لایحه جدید بودجه با درآمد های واقعی نام نیکی از خود به جای بگذارد.

متن نامه به شرح زیر است:

ریشه گرانی ها کجاست؟

طبق جدیدترین گزارش وزارت صمت قیمت بسیاری از اقلام ضروری مردم طی یک سال اخیر حداقل بیش از 50 درصد افزایش یافته. این ها را بگذارید در کنارافزایش بیش از 100 درصدی قیمت مسکن، خودرو و... قیمت مسکن، خودرو و.... سوال مهم اینجاست که ریشه این گرانی های سرسام آور کجاست؟ چرا علی رغم اینکه صفر تا صد فرایند تولید بسیاری از کالا های گران شده در داخل کشور است، اما مدام با افزایش قیمت آن ها روبرویم؟ چرا تورم طی سال های اخیر مدام افزایش یافته و حتی در مقاطعی رکوردشکنی کرده است؛ نظیرتورم نقطه به نقطه 52 درصدی اردیبهشت ماه پارسال که از دی ماه 1374 به بعد بی سابقه بود؟

تورم، نتیجه بودجه ریزی تخیلی

شاید مهم ترین پاسخ به همه این سؤالات علاوه بر سیاست اشتباه شرطی کردن اقتصاد، بی انضباطی های فراوان در بودجه ریزی های سالیانه است. به عبارتی اگر لوایح بودجه ما عملیاتی و شفاف بود و از درآمد های تخیلی و هزینه های هنگفت به دور بود، چه بسا شاهد این گرانی ها نبودیم. رابطه این گرانی ها با لوایح بودجه سالیانه رابطه دو دوتا چهارتاست و اصلا مسئله پیچیده ای نیست؛ هرچقدر منابع درآمدی مفروض در بودجه قابل تحقق باشد میزان کسری کمتر و درصد تورم پایین تر خواهد بود، اما به هر میزان این نسبت معکوس شود درصد کسری هم بیشتر خواهد شد و آن وقت است که دولت برای جبران این کسری ها به سراغ چاپ پول از طریق استقراض از بانک مرکزی خواهد رفت و نتیجه آن هم رشد نقدینگی و نهایتا تورم افسار گسیخته خواهد بود.

بودجه توهمی در دوسال اخیر

مرور بودجه یکی دوسال اخیر به وضوح از این اتفاق تلخ حکایت دارد. مثلا بودجه سال 1398 با بیش برآوردی منابع درآمدی حاصل از صادرات نفت، با رقم 448 هزار میلیارد تومان به تصویب رسید، اما تنها 317 هزار میلیارد تومان از این منابع در عمل تحقق یافت و دولت با کسری بودجه ای 131 هزار میلیارد تومان روبرو شد که همین کسری با تورم حداقل 40 درصدی سال 98 خودش را به مردم تحمیل کرد. این قصه در سال جاری هم تکرار شد و دولت 57 هزار میلیارد تومان منابع درآمدی فقط برای نفت پیش بینی کرد که از این رقم تا خاتمه آبان ماه 6.7 هزار میلیارد تومان محقق شد یعنی تنها 12 درصد از رقم مصوب مذکور تحقق یافت و طبیعی است مابقی آن باید از طریق همان رشد پایه پولی و تورم جبران شود که نتیجه اش همان گرانی های بیش از 50 درصدی است.

نفت، پول پاشی، تورم

متاسفانه دولت با وجود این واقعیت های تلخ بازهم به بی انضباطی اقتصادی اش درلایحه بودجه سال آینده ادامه داده و درآمد های غیر واقعی را به شکل عجیبی افزایش داده مثلا میزان فروش روزانه نفت را از 5/1 میلیون بشکه نفت در بودجه سال جاری به 3/2 میلیون بشکه در سال بعد افزایش داده است این درحالی است که اولا این اقدام برخلاف وعده کاهش وابستگی به نفت بوده ثانیا افزایش 800 هزار بشکه ای میزان فروش روزانه نفت در سال آینده در حالی رخ داده که همان رقم 5/1 میلیون بشکه نفت سال جاری تا کنون اصلا محقق نشده و بودجه با کسری فراوانی روبرو است. این کسری در خوشبینانه ترین حالت، 175 هزار میلیارد تومان است که تنها با چاپ پول قابل جبران است که این حجم از انتشار پول به تورم بسیار شدید منجر خواهد شد.

چشم بسته خیرخواهی نکنید

به هرحال دولت هم اکنون لایحه بودجه سال آینده را برای بررسی و تصویب به مجلس داده است و همگان منتظرند ببینند کنندگان ملت چه اقدامی درباره این لایحه پراشکال انجام می دهند. اگر مجلس بخواهد این لایحه را اصلاح کند لاجرم باید به جرح و تعدیل سنگین دست بزند که احتمالا به دلیل ایراد قانونی، با مخالفت شورای نگهبان روبرو خواهد شد. براساس گفته پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، شورای نگهبان تغییرات بیش از 5 درصد برهم زدن ساختار بودجه می داند و تغییرات بیش از 5 درصدر را نخواهد پذیرفت. از طرفی نیز اصلاح کمتر از 5 درصد یقینا نمی تواند مسائل بودجه را حل نماید. با این وجود برخی کنندگان با نیت خیرخواستاره بدنبال چنین اصلاحاتی هستند و گمان می کنند که با این تغییرات و رای به کلیات می توان مسائل را تا حدودی کنترل کرد، در حالی که اولا تجربه سال های اخیر بیانگر آن است که تغییرات جزیی دردی از بودجه دوا نمی کند و دولت هرگاه کم می آورد به سرعت با رشد پایه پولی، نقدینگی را افزایش داده و با گرانی های سرسام آور دست در جیب مردم می کند. شاهد این ادعا افزایش دو تریلیون تومانی حجم نقدینگی و 352 هزار میلیارد تومانی پایه پولی است این درحالی است که رقم نقدینگی در سال 92 حدود 500 هزار میلیارد تومان بود یعنی این رقم طی هفت سال بیش از 5 برابر شده است!

اگر رای بدهید باید پاسخگو باشید

ثانیا با توجه به اینکه در این لایحه هیچ درآمد پایدار جدیدی تعریف نشده و حتی پایه های اقتصادیاتی نظیر اقتصادیات برمسکن و خودرو های لوکس که در قانون بودجه99 وجود داشت نیز از آن حذف شده است و از سوی دیگردولت با وجود کسری های سال جاری نه تنها اقدام مهمی برای کاهش هزینه هایش در بودجه 1400 صورت نداده بلکه حتی هزینه هایش را بیش از 60 درصد افزایش داده و لذا تغییرات چند درصدی راهگشا نخواهد بود.

ثالثا اگرکنندگان مجلس با وجود این همه اشکالات ساختاری بودجه باز هم آن را تایید کنند طبیعتا باید پاسخگوی تبعات منفی آن از جمله تورم شدید و رکود ناشی از واردات بی رویه برخی کالا ها از جمله خودرو و... باشند چرا که دولت فقط از محل واردات خودرو بیش از 2000 هزار میلیارد تومان درآمد برای سال آینده پیش بینی کرده است.

رای منفی بدهید

با این وصف بهترین راه برای کنندگان ملت رد کلیات لایحه بودجه است تا هم ملت از عواقب خسارت بار این لایحه رها شوند و هم دولت با طراحی یک لایحه جدید بودجه با درآمد های واقعی نام نیکی از خود به جای بگذارد. ما دانشجویان یزدی از شما به عنوان اعضای کمیسیون تلفیق تقاضا داریم در جلسه تصمیم گیری پیرامون کلیات بودجه، به رد کلیات رای بدهید.

والعاقبه للمتقین

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 بهمن 1399 بروزرسانی: 17 بهمن 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 843

به "دانشجویان یزدی در نامه ای به نمایندگان ، به کلیات بودجه رای منفی بدهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشجویان یزدی در نامه ای به نمایندگان ، به کلیات بودجه رای منفی بدهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید