ظریف: مواضع روسیه و چین را در جهت حفظ برجام و ثبات و امنیت می دانیم

به گزارش درگ فایل، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن قدردانی از مواضع محکم روسیه و چین در آژانس و شورای امنیت گفت: این مواضع را در جهت حفظ برجام و ثبات و امنیت می دانیم.

ظریف: مواضع روسیه و چین را در جهت حفظ برجام و ثبات و امنیت می دانیم

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر امروز (سه شنبه) پس از ملاقات و مصاحبه با سرگئی لاوروف همتای روس خود در نشست خبری مشترک حضور یافت و به تشریح رایزنی های صورت گرفته پرداخت.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران مطرح نمود:برای سی امین از زمان مسئولیتم به روسیه سفر کردم. سپاسگزاری می کنم از مهمان نوازی دوست قدیمی ام آقای لاوروف و مردم و دولت روسیه. فرصتی پیدا کردم که پیغام روحانی به پوتین را خدمت ایشان در یک گفت وگوی مفصل ارائه دهم و از نظرات ایشان استقبال کردم.

رئیس دستگاه دیپلماسی مطرح نمود: گفت وگوی بسیار خوبی داشتیم و درباره عهدنامه روابط دوجانبه ایران و روسیه در آینده نزدیک به 20 سالگی می رسد و برای پنج سال آینده تمدید خواهد شد و توافق کردیم همزمان کوشش کنیم توافق به روزی را برای درازمدت بین دو کشور تنظیم کنیم که قبل از آنکه دوران توافق به خاتمه برسد توافق جدیدی را آماده نموده باشیم و بین دو کشور به امضا و به مجالس ارائه دهیم.

ظریف گفت: درباره همکاری ةای دوجانبه و همکاری های بین المللی دو کشور در منطقه که بسیار مثمرثمر بوده مصاحبه کردیم. در سوریه فرایند آستانه با همکاری ایران، روسیه و ترکیه به نتیجه رسیده است. مصاحبه هایی درباره شرایط در یمن و چگونگی خاتمه دادن به رنج های مردم بیگناه یمن مصاحبه کردیم. در مورد همکاری ایران و روسیه برای انجام مصاحبه های صلح در افغانستان مصاحبه کردیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: از موضع محکم روسیه و چین در آژانس و شورای امنیت بسیار قدردانی می کنیم و این موضع را در جهت حفظ برجام و ثبات و امنیت می دانیم. برجام در 14 ژوئیه پنج ساله شد و یک توافق بین المللی بود و اقدامات آمریکا در نقض برجام و تحمیل یکجانبه علیه ملت ایران حتی در زمان کرونا نشانگر فاصله جدی آمریکا از حقوق بین الملل و به بی اعتباری دولت آمریکا می انجامد.

وی گفت: درباره همکاری در آژانس و شورای امنیت گفت وگوی بسیار خوب و سازنده ای داشتیم.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی هم گفت: جمهوری اسلامی همیشه خواستار روابط خوب با همسایگان است. امروز ما بهترین روابط را در طول دهه های گذشته با روسیه داریم. روابط بسیار نزدیکی با عراق داریم. متاسفانه دولت عربستان علاقه مند نبوده و آمادگی داریم همان روابطی که با سایر همسایگان داشتیم با عربستان و امارات داشته باشیم و براساس حسن تفاهم.

وی با اشاره به پیشنهاد روسیه برای منطقه خلیج فارس گفت: روسیه یکی از پیشنهادات را داده است و ما از پیشنهادات روسیه استقبال کردیم و رئیس جمهور ما نیز طرح صلح هرمز را در مجمع عمومی ارائه کرد و روسیه از این پیشنهاد استقبال و آن را همسو با پیشنهاد روسیه دانست. در سفر به عراق دوستان عراقی ابراز علاقه مندی کردند در امنیت منطقه نقش فعالی داشته باشند

ظریف با ابراز خرسندی از اینکه بسیاری از کشور های منطقه به نقش عراق واقف شده اند، بیان نمود: البته 13 سال برای بعضی کشور های منطقه طول کشید که دولت عراق را بشناسند. عراق می تواند نقش بسیار مهمی در امنیت منطقه ایفا نماید و ما از نقش همسایگان برای گسترش مصاحبه و همکاری و ایجاد اعتماد بیشتر بین کشور های منطقه استقبال می کنیم و از هر نقشی که دوستان برای نزدیک کردن دیدگاه های عربستان و کشور های منطقه ایفا نمایند، استقبال می کنیم.

این خبر در حال تکمیل است...

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 554

به "ظریف: مواضع روسیه و چین را در جهت حفظ برجام و ثبات و امنیت می دانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: مواضع روسیه و چین را در جهت حفظ برجام و ثبات و امنیت می دانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید