پسر ملک سلمان: ایران و داعش دو روی یک سکه اند!

به گزارش درگ فایل، پسر شاه و معاون وزیر دفاع عربستان سعودی، دوباره ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرد و مدعی شد که ایران میخواهد منطقه و عربستان سعودی را به عقب بازگرداند.

پسر ملک سلمان: ایران و داعش دو روی یک سکه اند!

به گزارش گروه بین الملل درگ فایل، شاهزاده خالد بن سلمان معاون وزیر دفاع عربستان در یک گفت وگوی تلویزیونی، با محور اختلافات عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران در منطقه حاضر شد. وی در این مصاحبه که شبکه آمریکایی وایس و پیش از تشدید تنش های اخیر در منطقه اجرا شده و شبکه العربیه، روز گذشته (آدینه - 4 بهمن) آن را پخش کرد، ادعا های ضد ایرانی اثبات نشده مقامات کشورش را تکرار کرد.

خالد بن سلمان بدون اشاره به نقش ریاض در ظهور و تقویت تروریسم در منطقه، سازمان های تروریستی حاصلِ هم پیمانی آمریکا و عربستان را متحد ایران دانست و تهران را به کوشش برای عقب راندن منطقه و عربستان سعودی متهم کرد.

مصاحبه این شاهزاده 32 ساله سعودی که بخش هایی از آن در ادامه می آید، در حالی منتشر می شود که اخیرا عربستان سعودی از آمادگی برای مذاکره با تهران سخن گفته است. در مقابل تهران نیز اعلام می نماید که در های ایران همچنان برای مصاحبه با همسایگانش باز است.

قرار دادن ایران و داعش در یک جبهه

معاون وزیر دفاع عربستان مدعی شد: بزرگ ترین تهدیدی که منطقه و دنیا با آن روبرو است، نظام ایران و شبه نظامیان آن، داعش، القاعده و سازمان های تروریستی است. با وجود اختلافات ایدئولوژیک میان [ایران و گروه های شبه نظامی اش با سازمان های تروریستی مانند داعش و القاعده]، آن ها دو روی یک سکه اند و علیه ما با یکدیگر همکاری می نمایند و هدف آنها، سعودی است.

معاون وزیر دفاع عربستان سعودی در ادامه، ایران و محور مقاومت در منطقه را با سازمان های تروریستی نظیر داعش و القاعده در یک کفه ترازو قرار داد و گفت: آن ها به حاکمیت ملی کشور ها باور ندارند و خواستار تاسیس دولتی ایدئولوژیک و فرامرزی هستند و به قوانین بین المللی احترام نمی گذارند. با وجود آنکه، آن ها احیانا با یکدیگر رقابت می نمایند و می جنگند، اما زمانی که مسئله به ما مربوط می شود، آن ها با یکدیگر علیه ما به عنوان یک دشمن مشترک همکاری می نمایند.

خالد: آتش بس را ریاض نقض ننموده است

خالد بن سلمان در پاسخ به سوالی درباره بحران یمن گفت: تنها راه خاتمه دادن به بحران یمن، راه حل سیاسی مبتنی بر قطعنامه 2216 سازمان ملل است. حوثی ها هفت آتش بس را نقض و در فرایند برقراری صلح مانع تراشی نموده اند.

وی مدعی شد: آن ها [انصارالله]، مانع تراشی می نمایند و اکنون توپ در زمین آنهاست و باید انتخاب نمایند که یا شبه نظامیان ایران در یمن و حزب اللهی دیگر باشند... (که سلاح های سنگین دارد) یا یک حزب سیاسی در یمن باشند. ما می خواهیم که آن ها بخشی از یمن باشند نه ایران.

نمایش دلسوزی برای مردم ایران

معاون وزیر دفاع عربستان سعودی در پاسخ به سوالی درباره حمایت ریاض به ویژه محمد بن سلمان، ولی عهد از تغییر نظام در جمهوری اسلامی ایران گفت: سیاست ما در عربستان سعودی، عدم دخالت در امور سیاسی داخلی کشور ها است. این مسئله به ملت ایران باز می شود که چه تصمیمی بگیرد. این مسئله به ما ربطی ندارد. اما می بینیم که ملت ایران تظاهرات می نمایند و می بینیم که آن ها راضی نیستند. زیرا نظام ایران به جای بهبود شرایط اقتصاد، برای فعالیت های خود در منطقه که هیچ ربطی به ملت ایران یا اقتصاد این کشور ندارد، سرمایه گذاری می نماید و این امر نه در خدمت امنیت ملی ایران است نه ملت آن.

فخرفروشی برای چشم انداز 2030 عربستان

وی در ادامه به چشم انداز 2030 عربستان سعودی اشاره نمود و گفت که کشورش با این چشم انداز به دنبال ترقی و پیشرفت است، اما ایران همچنان چشم انداز سال 1979 را دنبال می نماید و می خواهد عربستان و منطقه را به عقب برگرداند.

خالد بن سلمان شرح داد: آنچه ما در منطقه می خواهیم، با آنچه ایران می خواهد تفاوت دارد.. ما به دنبال شرکا در منطقه هستیم. ما ثبات و امنیت و کشور های مستقل می خواهیم.

وی با نادیده دریافت گزارش های بی شمار از حمایت های ریاض از گروه های تروریستی القاعده و داعش در کشور های منطقه و نقش فتوا های تکفیری عربستان در حمایت از تروریسم، گفت: عربستان در خاورمیانه هیچ نیروی شبه نظامی ندارد، اما در مقابل هیچ کس نمی تواند شمار شبه نظامیان ایرانی را در منطقه بشمارد.

خالد بن سلمان در ادامه به شبه نظامیان خارجی به خدمت گرفته شده توسط ریاض در جنگ یمن از جمله سودانی ها، اشاره ای نکرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 132

به "پسر ملک سلمان: ایران و داعش دو روی یک سکه اند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پسر ملک سلمان: ایران و داعش دو روی یک سکه اند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید