کشف یک کارگاه زیرزمینی مومیایی کردن

به گزارش درگ فایل، باستان شناسان در مصر بقایای یک کارگاه زیرزمینی مخصوص مومیایی کردن اجساد را در اقصر کشف کردند.

کشف یک کارگاه زیرزمینی مومیایی کردن

به گزارش ایسنا و به نقل از لایوساینس، باستان شناسانی که در سقاره مشغول کاوش بودند بالاخره بسیاری از ترکیباتی که برای مومیایی کردن اجساد در مصر باستان مورد استفاده قرار می گرفتند را شناسایی کردند. محققان بعلاوه دریافتند که چطور این ترکیبات متفاوت که اغلب از سرزمین های دور حاصل می شدند برای مومیایی کردن به کار گرفته می شدند.

در سال 2016، گروهی متشکل از باستان شناسان بین المللی کارگاه زیرزمینی مومیایی کردن اجساد را در نزدیکی هرم اوناس واقع در جنوب قاهره کشف کردند. درون این کارگاه که مجموعه ای از اتاق ها را دربرگرفته بود، حدود 100 ظرف سرامیک متعلق به دوران دودمان بیست و ششم مصر باستان (664 تا 525 پیش از میلاد) نگهداری می شد. با اینکه بر روی بسیاری از این ظروف توضیحات درباره محتوای آن ها وجود داشت، بعضی از ترکیبات مومیایی کردن در زمان کشف ناشناخته بودند.

اکنون بر اساس نتایج تحقیقاتی که در یکم فوریه در ژورنال نیچر منتشر شده است، محققان صمغ هایی که روی این ظروف را پوشانده بودند را برای شناسایی محتویان آن ها مورد آنالیز قرار داده اند.

محققان پیش از آنالیز مواد روی ظروف، می دانستند که برای بعضی از این ظروف دستورالعمل های مخصوصی همانند بر روی سر قرار بگیرد یا با این ماده باندپیچی گردد نوشته شده است و بر روی بعضی دیگر نام مواد داخل آن ها نوشته شده بود.

اما با تجزیه و تحلیل بقایای پوشش ظروف سفالی، محققان مواد روی 31 ظروف از مکان های دور و نزدیک را شناسایی کردند. از جمله این مواد به صمغ درخت لامی می توان اشاره نمود که درخت بومی فیلیپین است. بعلاوه صمغ پسته (Pistacia)، نوعی از گیاهان گلدار در خانواده بادام هندی که در بخش هایی از آفریقا و اوراسیا رشد می نمایند و موم زنبور عسل نیز کشف شد.

با توجه به طراحی این کارگاه می توان به جزئیات روند مومیایی کردن پی برد، چراکه یک اتاق به تمیز کردن جسد و یک اتاق به اجرای روند مومیایی کردن اختصاص داشته است.

به گفته محققان تمامی موادی که در این کارگاه کشف شدند برای حفظ جسد کاربرد نداشتند و بعضی از آن ها برای از بین بردن بوی نامطبوع مورد استفاده قرار می گرفتند و بدن را برای مومیایی کردن آماده می کردند.

منبع: فرارو
انتشار: 16 بهمن 1401 بروزرسانی: 16 بهمن 1401 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1631

به "کشف یک کارگاه زیرزمینی مومیایی کردن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک کارگاه زیرزمینی مومیایی کردن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید