کلسترول خونتان بالاست؟

به گزارش درگ فایل، در بیشتر موارد کلسترول بالا یک مشکل بی صدا است، زیرا به طور معمول هیچ علائمی در آن بروز پیدا نمی کند.

کلسترول خونتان بالاست؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری صداوسیما؛ کلسترول نوعی لیپید است، ماده مومی مانند چربی است که کبد به طور طبیعی فراوری می نماید و برای تشکیل غشا های سلولی، بعضی هورمون ها و ویتامین D گزینه حیاتی است. اگر خون فردی حاوی مقدار زیادی کلسترول LDL (کلسترول منتقل شده به وسیله لیپوپروتئین با چگالی کم) باشد به اسم کلسترول بالا شناخته می گردد که در صورت عدم درمان کلسترول بالا منجر به بروز بسیاری از مسائل سلامتی از جمله حمله قلبی یا سکته مغزی می گردد.

آنالیز سطح کلسترول

اگر سن شما 20 سال یا بالاتر است انجمن قلب آمریکا توصیه می نماید سطح کلسترول خود را حداقل هر 4 تا 6 سال یک بار آنالیز کنید. اگر سابقه کلسترول بالا یا سایر عوامل خطر بیماری قلبی عروقی دارید احتمال می رود پزشک این فواصل آنالیز را کاهش دهید. پزشک می تواند از یک صفحه لیپیدی برای مقدار گیری سطح کلسترول کل، مقدار کلسترول LDL، HDL و تری گلیسیرید استفاده کند. سطح کلسترول کل شما کل مقدار کلسترول موجود در خون شامل کلسترول LDL و HDL است. اگر مقدار کلسترول تام یا کلسترول LDL خیلی بالا باشد پزشک کلسترول بالا را تشخیص می دهد. کلسترول بالا به ویژه هنگامی خطرناک است که سطح LDL بسیار بالا و سطح HDL بسیار پایین باشد.

علائم کلسترول بالا

در بیشتر موارد کلسترول بالا یک مشکل بی صدا است، زیرا به طور معمول هیچ علائمی در آن بروز پیدا نمی نماید. بسیاری از افراد حتی تا زمانی که دچار عوارض جدی مانند حمله قلبی یا سکته مغزی نشوند حتی نمی دانند کلسترول بالا دارند به همین علت غربالگری معمول کلسترول مهم است. اگر سن20 سال یا بالاتر است از پزشک خود بپرسید آیا باید به طور معمول غربالگری کلسترول انجام دهید.

دلایل افزایش کلسترول

مصرف بیش از حد مواد غذایی حاوی کلسترول، چربی های اشباع شده و چربی های ترانس خطر ابتلا به کلسترول بالا را افزایش می دهد. سایر عوامل سبک زندگی هم می توانند در افزایش کلسترول نقش داشته باشند که این عوامل شامل عدم تحرک و سیگار کشیدن است، بعلاوه ژنتیک فرد بر احتمال ابتلا به کلسترول بالا تاثیر می گذارد. ژن ها از والدین به فرزندان به ارث می رسند بعضی از ژن ها به بدن دستور می دهند چگونه کلسترول و چربی ها را پردازش نمایند. اگر والدین کلسترول بالایی دارند فرزندان بیشتر در معرض خطر ابتلا به آن قرار می گیرند. در موارد نادر کلسترول بالا ناشی از هایپرکلسترولمی خانوادگی است.

این اختلال ژنتیکی از حذف LDL در بدن جلوگیری می نماید. براساس اعلام موسسه ملی تحقیقات ژنوم انسانی، بیشتر بزرگسالان مبتلا به این بیماری کلسترول کل بالاتر از 300 میلی گرم در دسی لیتر و مقدار LDL بالاتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر دارند. سایر شرایط سلامتی مانند دیابت و کم کاری تیروئید هم خطر ابتلا به کلسترول بالا و عوارض مرتبط با آن را افزایش می دهد.

عوامل خطر کلسترول بالا

در صورت ابتلا به کلسترول بالا در معرض خطر بیشتری هستید:

دارای اضافه وزن یا چاقی هستند

رژیم غذایی ناسالم دارید

به طور منظم ورزش نمی کنید

محصولات دخانیات را استعمال می کنید

سابقه خانوادگی کلسترول بالا دارید

دیابت، بیماری کلیوی یا کم کاری تیروئید داشته باشید

افراد در هر سن، جنسیت و نژاد می توانند کلسترول بالا داشته باشند، بنابراین باید راه چاره هایی را برای کاهش خطر ابتلا به کلسترول بالا و عوارض مرتبط با آن کشف کرد.

عوارض کلسترول بالا

در صورت عدم درمان کلسترول بالا باعث تجمع پلاک در عروق می گردد. با گذشت زمان این پلاک عروق را تنگ و باریک می نماید که این شرایط به اسم تصلب شرایین شناخته می گردد. تصلب شرایین یک بیماری جدی است که می تواند جریان خون را به وسیله عروق محدود کند، بعلاوه خطر ابتلا به لخته های خون خطرناک را افزایش می دهد. تصلب شرایین منجر به بسیاری از عوارض تهدید نماینده زندگی می گردد، مانند:

سکته

حمله قلبی

آنژین (درد قفسه سینه)

فشار خون بالا

بیماری عروق محیطی

بیماری مزمن کلیوی

نحوه تشخیص کلسترول بالا

برای مقدار گیری سطح کلسترول پزشک از یک آزمایش خون ساده استفاده می نماید که به اسم آزمایش چربی خون شناخته می گردد که می تواند از آن برای ارزیابی سطح کلسترول کل، LDL، HDL و تری گلیسیرید استفاده کند. برای انجام این آزمایش پزشک یا سایر متخصصان بهداشت از خون شما نمونه می گیرند و آن را برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه می فرستند. نتایج آزمایش به فرد اطلاع می دهد سطح کلسترول یا تری گلیسیرید بیش از حد بالا است یا خیر. برای آماده شدن برای انجام این آزمایش باید حداقل 12 ساعت قبل از خوردن و نوشیدن هر چیزی خودداری کنید.

چگونه کلسترول را کاهش دهیم؟

اگر کلسترول بالا دارید پزشک انجام تغییراتی در سبک زندگی را برای کاهش آن توصیه می نماید به اسم مثال، وی تغییراتی در رژیم غذایی، عادات ورزشی یا سایر جنبه های روزمره را به فرد توصیه می نماید. اگر از سیگار می کشید پزشک از شما می خواهد سیگار را ترک کنید، بعلاوه پزشک برای کاهش سطح کلسترول دارو ها یا سایر روش های درمانی را هم تجویز می نماید.

کاهش کلسترول به وسیله رژیم غذایی

برای یاری به فرد در دستیابی و حفظ سطح کلسترول سالم پزشک تغییراتی در رژیم غذایی توصیه می نماید. به اسم مثال:

مصرف غذا های حاوی کلسترول، چربی های اشباع شده و چربی های ترانس را محدود کنید

مصرف منابع کم پروتئین مانند مرغ، ماهی و حبوبات را انتخاب کنید

طیف گسترده ای از غذا های پر فیبر مانند میوه ها، سبزیجات و غلات کامل را بخورید

غذا های پخته، بخارپز، کبابی و بو داده را جایگزین غذا های سرخ شده کنید

از خوردن فست فود و غذا های بی ارزش خودداری کنید

غذا هایی که سرشار از کلسترول، چربی های اشباع یا چربی های ترانس هستند عبارتند از:

گوشت قرمز، گوشت اندام، زرده تخم مرغ و لبنیات پرچرب

غذا های فرآوری شده تهیه شده با کره کاکائو، روغن نخل یا روغن نارگیل

غذا های سرخ شده عمیق مانند چیپس سیب زمینی، حلقه های پیاز و مرغ سوخاری

بعضی از محصولات پخته شده مانند بعضی از کلوچه ها و کیک ها

خوردن ماهی و سایر مواد غذایی حاوی اسید های چرب امگا 3 هم به کاهش سطح LDL یاری می نماید به اسم مثال ماهی قزل آلا، ماهی خال مخالی و شاه ماهی منابع غنی از امگا 3 هستند. گردو، بادام، تخم کتان آسیاب شده و آووکادو هم در گروه مواد غذایی حاوی امگا 3 قرار می گیرند.

از مصرف چه غذا هایی با کلسترول بالا خودداری کنید

کلسترول غذایی در محصولات حیوانی مانند گوشت، تخم مرغ و لبنیات یافت می گردد. برای یاری به درمان کلسترول بالا پزشک محدودیت در مصرف غذا های کلسترول بالا را توصیه می نماید به اسم مثال، محصولات زیر حاوی مقادیر زیادی کلسترول هستند:

برش های چرب گوشت قرمز

گوشت کبد و سایر اعضای بدن

تخم مرغ به ویژه زرده

محصولات لبنی پرچرب مانند پنیر، شیر، بستنی و کره

دارو های کلسترول

در بعضی موارد پزشک دارو هایی برای یاری به کاهش سطح کلسترول فرد بیمار تجویز می نماید. استاتین ها بیشترین دارو های تجویز شده برای کلسترول بالا هستند، زیرا از فراوری کلسترول بیشتر در کبد جلوگیری می نمایند. نمونه هایی از استاتین ها عبارتند از:

آتورواستاتین

فلوواستاتین

روزوواستاتین

سیمواستاتین

بعلاوه پزشک ممکن است دارو های دیگری را برای کلسترول بالا تجویز کند، مانند:

نیاسین

رزین های متصل شونده به اسید صفراوی یا مواد تجزیه نماینده مانند کلسوالام، کلستیپول یا کلستیرامین

مهارنماینده های جذب کلسترول مانند ازتیمایب

چگونه می توان کلسترول را به طور طبیعی کاهش داد؟

در بعضی موارد شاید بتوانید سطح کلسترول خود را بدون مصرف دارو کاهش دهید به اسم مثال، داشتن یک رژیم غذایی مغذی، ورزش منظم و پرهیز از استعمال دخانیات برای کاهش کلسترول بالا در بعضی افراد کافی است، بعلاوه بعضی از افراد ادعا می نمایند بعضی مکمل های گیاهی و غذایی به کاهش سطح کلسترول یاری می نمایند. به اسم مثال:

سیر

زالزالک

گون

مخمر برنج قرمز

سبوس جو دوسر موجود در بلغور جو دوسر و جو دوسر

پسیلیوم بور موجود در پوسته دانه پسیلیوم

تخم کتان آسیاب شده

با این حال، سطح شواهد این ادعا ها فرق دارد، بعلاوه سازمان غذا و داروی ایالات متحده هیچ یک از این محصولات را برای درمان کلسترول بالا تایید نکرده است، بنابراین تحقیقات بیشتری در این زمینه احتیاج است. در نظر داشته باشید همواره قبل از مصرف مکمل های گیاهی یا غذایی با پزشک خود مشورت کنید. در بعضی موارد ممکن است با سایر دارو های مصرفی فرد تداخل ایجاد نمایند.

چگونه از کلسترول بالا جلوگیری کرد؟

عوامل خطر ژنتیکی برای کلسترول بالا قابل کنترل نیست. با این حال، می توان عوامل سبک زندگی را مدیریت کرد. برای کاهش خطر ابتلا به کلسترول بالا:

رژیم غذایی مغذی بخورید که دارای کلسترول و چربی های حیوانی کم و فیبر زیادی باشد.

از مصرف زیاد الکل خودداری کنید.

وزن سالم داشته باشید.

به طور منظم ورزش کنید.

سیگار نکشید.

بعلاوه باید به توصیه های پزشک برای غربالگری معمول کلسترول عمل کنید. اگر در معرض خطر کلسترول بالا یا بیماری کرونر قلب هستید به احتمال زیاد وی توصیه می نماید سطح کلسترول خود را به طور منظم آزمایش کنید.

منظره درباره کلسترول بالا

در صورت عدم درمان کلسترول بالا می تواند باعث ایجاد مسائل جدی پیرامون سلامتی و حتی مرگ گردد. با این حال، درمان می تواند ضمن یاری به مدیریت این بیماری در بسیاری از موارد از عوارض آن جلوگیری گردد. برای اینکه متوجه شوید آیا کلسترول شما بالا است یا خیر باید با تجویز پزشک آزمایش های مربوطه را انجام دهید و در صورت احتیاج فرایند درمانی را دنبال کنید.

برای کاهش خطر عوارض ناشی از کلسترول بالا عادات سبک زندگی سالم را انتخاب کنید و برنامه درمانی توصیه شده به وسیله پزشک را دنبال کنید. داشتن یک رژیم غذایی متعادل، ورزش منظم و پرهیز از استعمال دخانیات به شما در دستیابی و حفظ سطح کلسترول سالم یاری می نماید، بعلاوه خطر ابتلا به کلسترول بالا را کاهش می دهد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 مرداد 1400 بروزرسانی: 1 مرداد 1400 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 1144

به "کلسترول خونتان بالاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلسترول خونتان بالاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید