افزایش صادرات نفت و ایجاد امنیت انرژی، توسط قرارداد 25 ساله با چین

به گزارش درگ فایل، تهران (پانا) - نماینده سابق ایران در اوپک معتقد است قطعا قرارداد 25 ساله ایران با چین تاثیر زیادی بر شرایط دو کشور دارد، از طرفی موجب افزایش فراوری و صادرات انرژی ایران خواهد شد و از طرف دیگر موجب ایجاد امنیت انرژی برای چین می گردد که احتیاج روز افزون به انرژی دارد.

افزایش صادرات نفت و ایجاد امنیت انرژی، توسط قرارداد 25 ساله با چین

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش ایسنا، محمد خطیبی، با تاکید بر اینکه این قرارداد تاثیرات مثبتی بر صنعت نفت و گاز ایران دارد، اظهار کرد: هنوز جزییات این سند به طور کامل منتشر نشده اما با توجه به شنیده ها و اطلاعات به دست آمده بخشی از این صنعت مربوط به سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز است که چینی ها مبالغ قابل توجهی را برای سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران اختصاص می دهند.

وی با تاکید بر اینکه این سرمایه گذاری ها موجب توسعه صنعت نفت ایران می گردد، توضیح داد: بر اساس این توسعه می توانیم میزان فراوری را افزایش دهیم و در پی آن صادرات را توسعه دهیم که بخشی از آن قطعا به چین صادر می گردد البته باید متن کامل این سند منتشر گردد تا بتوان به طور کامل در خصوص آن شرح داد.

این کارشناس ارشد حوزه انرژی با بیان اینکه این قرارداد می تواند در خنثی کردن تحریم ها اثرگذار باشد، گفت: زمانی که سرمایه گذاری در جایی انجام می گردد، طرف سرمایه گذار فارق از هر شرایطی که وجود دارد، یعنی تحریم باشد یا خیر، خود را ذی نفع می داند که از آن سرمایه گذاری ها استفاده کند و همین مساله در خنثی کردن تحریم ها تاثیرگذار است.

او با بیان اینکه قطعا سرمایه گذار سرمایه خود را رها نمی کند و از سرمایه خود استفاده خواهد نمود، گفت: قطعا این قرارداد در صادرات ما تاثیرگذار خواهد بود و باتوجه به اینکه تقاضای چین به شدت در حال افزایش است و طبق پیش بینی ها چین طی 10 سال آینده قدرت اول جهان خواهد شد و آمریکا را نیز پشت سر خواهد گذاشت.

خطیبی اضافه کرد: طبیعتا اقتصاد اول جهان باید انرژی و نفت زیادی مصرف کند و احتیاج چین افزایش خواهد یافت و ما می توانیم بخشی از این احتیاجها را تامین کنیم و آن ها می توانند روی امنیت انرژی کشورشان حساب نمایند و این سرمایه گذاری ها نیز با همین هدف است که از تامین انرژی اطمینان خاطر داشته باشند.

وزیران امور خارجه ایران و چین بعدازظهر روز شنبه هفتم فروردین ماه بعد ملاقات و رایزنی با یکدیگر، سند جامع همکاری های 25 ساله بین دو کشور را در تهران امضا کردند.مقامات دو کشور از این سند به عنوان یک سند بالادستی برای گسترش و تعمیق روابط دو کشور یاد می نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 31 فروردین 1400 بروزرسانی: 31 فروردین 1400 گردآورنده: dragfile.ir شناسه مطلب: 988

به "افزایش صادرات نفت و ایجاد امنیت انرژی، توسط قرارداد 25 ساله با چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش صادرات نفت و ایجاد امنیت انرژی، توسط قرارداد 25 ساله با چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید